Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze

cm stetoskop

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Je choroba postihující zhruba 15 – 20 % populace. Dokud nenastanou komplikace, neprojevuje se vysoký krevní tlak většinou žádnými příznaky a prvním příznakem neléčené hypertenze tak může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Význam léčby se často podceňuje, ačkoliv vysoký krevní tlak může zvýšit riziko onemocnění srdce, ledvin, očí a riziko mozkové mrtvice.

Krev dodává všem orgánům v těle kyslík a výživné látky potřebné k jejich správné funkci. K tomu, aby krev mohla obíhat naším tělem, je nutný přiměřený tlak v tepenném řečišti – krevní tlak. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční tlak stáhne, se nazývá tlak systolický. Tlak naměřený v okamžiku, kdy se srdeční sval uvolní, se nazývá tlak diastolický. Tyto dvě hodnoty společně tvoří hodnotu krevního tlaku.

Co je to vysoký krevní tlak?

O vysokém krevním tlaku hovoříme, naměříme-li u osoby starší 18 let opakovaně hodnoty krevního tlaku 140/90 mm Hg nebo více. Je třeba mít na paměti, že určité kolísání hodnot krevního tlaku je v běžném životě normální.

Vysoký krevní tlak zpočátku většinou působí jen malé obtíže. Nebezpečné je právě to, že se příznaky začnou projevovat, až když je pozdě. Velmi výrazné či náhlé zvýšení krevního tlaku se může projevit bolestmi hlavy, pocitem nepříjemného nebo nepravidelného bušení srdce (palpitacemi), celkovou únavou. Člověk však zpravidla vůbec netuší, že vysoký krevní tlak má. Jediný způsob, jak hypertenzi zjistit, je pravidelné měření krevního tlaku. I u osob s normálními hodnotami krevního tlaku je vhodné pravidelné preventivní měření tlaku.

Důsledky hypertenze

Vysoký krevní tlak spolu s ostatními rizikovými faktory urychluje kornatění tepen (aterosklerózu). Tím se postupně zmenšuje jejich průsvit a stěny cév se stávají méně pružné. Krev proto cirkuluje stále hůře a dodává tak orgánům méně nezbytných živin. Toto postupné poškozování cév trvá dlouho, někdy i desítky let, během nichž na sobě pacient nepozoruje žádné příznaky. Velmi důležité je, že vývoj aterosklerózy je výrazně urychlen při kombinaci více rizikových faktorů. Srdce každého z nás pracuje jako pumpa, která neustále vhání krev do všech částí těla. Při zvýšeném krevním tlaku se však musí srdce namáhat a dochází ke zbytnění srdeční komory. Trvá-li zvýšení krevního tlaku delší dobu, může dojít k poškození i jiných orgánů. Dlouhodobě nekontrolovaný vysoký krevní tlak vede k poškození tkání a životně důležitých orgánů, např. mozku, ledvin nebo očí.

Jak můžeme snížit rizika vysokého tlaku?

Snížit riziko vysokého tlaku můžete, přijmete-li zdravý životní styl. V případě, že máte vysoký krevní tlak dědičně, můžete rizika s ním spojená snížit tím, že změníte některé faktory: Omezte solení a zásadně nepřisolujte – doporučená spotřeba je 6 gramů soli denně. Velké množství tzv.“skryté“ soli je již obsaženo v různých omáčkách a konzervovaných či průmyslově zpracovaných potravinách. Dbejte na správné složení stravy. Konzumujte málo červeného masa, místo něj zvolte raději chutně upravené ryby nebo drůbež. Omezte používání nasycených tuků při přípravě jídel a volte nízkotučné potraviny nebo kvalitní tuky typu olivového oleje.

Mezi mléčnými výrobky si vybírejte nízkotučné jogurty a mléko, sýry s obsahem tuku do 30 %. Jezte hodně zeleniny, ovoce, celozrnného pečiva. Pravidelně cvičte. Alespoň třikrát v týdnu 30 minut lehkého cvičení – procházky, zahrádka, sport – zvolte si aktivitu, která Vás bude těšit. Riziko onemocnění vysokým krevním tlakem se zvýší, budete-li mít nadváhu. A při již zvýšeném krevním tlaku snížit hypertenzi znamená především snížit nadváhu. Hlídejte faktory ovlivňující Vaši hmotnost; ukazuje totiž, zda je člověk zdráv a v dobré kondici. Naučte se zvládat stres. Když jste ve stresu, krevní tlak Vám prudce stoupne. Naučte se relaxovat. Jděte se projít, provádějte relaxační cvičení….. Jste-li kuřáci, přestaňte kouřit. Cigaretový kouř obsahuje celou řadu látek, z nichž většina stahuje tepny, a tak způsobuje zvyšování krevního tlaku. Omezte spotřebu alkoholu.

TIP Celostní medicína doporučuje knihu: Jak snížit vysoký krevní tlak přirozeně?

 

Rizikové faktory krevního tlaku:

  • postupující věk
  • vysoký přísun soli v potravě
  • nadváha
  • stres
  • nedostatek pohybu
  • nadměrná konzumace alkoholu
  • hormonální antikoncepce

K rizikovým faktorům aterosklerózy patří: rodinná zátěž (výskyt infarktu myokardu u muže do 55 let, u ženy do 65 let), kouření, zvýšená hladina cholesterolu a dalších krevních tuků, vysoký krevní tlak, cukrovka (diabetes mellitus).

Předcházet onemocnění je lepší, než je léčit.
Důležité je pravidelné měření krevního tlaku. V dnešní době patří mezi standardní výbavu každé rodiny malý, přenosný přístroj na měření tlaku. Krevní tlak si může každý měřit klidně doma nebo i na cestách.

 

Jak správně měřit krevní tlak?

Nejméně půl hodiny před měřením nevykonávejte žádnou namáhavou činnost. Posaďte se a levou ruku položte na stůl dlaní vzhůru tak, aby byla paže v úrovni srdce. Oviňte si manžetu kolem paže nebo zápěstí podle toho, jaký typ tonometru používáte. Manžetu tlakoměru nafoukněte tak, aby nebyla ani příliš těsná, ani volná. Začněte si měřit hodnotu krevního tlaku. Při měření zbytečně nemluvte a nehýbejte se. Mezi jednotlivými měřeními udělejte vždy nejméně desetiminutovou přestávku. Krevní tlak si měřte každý den, pokud možno ve stejnou dobu. Dbejte na správnou kalibraci přístroje dle návodu.