Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Často se v poradně na nás obracejí jak muži, tak ženy s otázkami ohledně vypadávání vlasů. Důležité je rozlišit přirozené vypadávání vlasů od nadměrného. Jako příklad je možné uvést, že po umytí vlasů může vypadnout až 300 vlasů. Není čeho se ale obávat, na lidské hlavě roste průměrně 100 000 vlasů. Vypadané vlasy narostou znovu, v průměru za měsíc o jeden centimetr. Pokud je podezření, že vlasy vypadávají více než obvykle, je dobré zjistit příčinu.
Vypadávání vlasů u žen
Těchto příčin může být více. U vypadávání vlasů, kdy jsou postiženy ženy, bývá velmi častým důvodem hormonální nerovnováha (nepravidelná hladina ženského hormonu estrogenu), svoji roli může hrát i hormonální antikoncepce (někdy její užívání způsobuje vypadávání vlasů, někdy naopak pomůže). Z těchto důvodů může dojít u žen ke zvýšenému vypadávání vlasů i během těhotenství a i k vypadávání vlasů těsně po porodu, ale tento stav se přirozeně upraví. Z dalších hormonálních příčin se může jednat o poruchu štítné žlázy (zde jsou vlasy navíc i více jemné a křehké). Pokud vypadávání vlasů pramení z nějaké hormonální nerovnováhy, lze tento stav hormonální léčbou upravit a navrátit spolehlivě do normálu.
U žen může dojít ke zhoršení vypadávání vlasů také následkem používání špatné vlasové kosmetiky. V takovém případě je třeba se o vhodnosti těchto jednotlivých kosmetických přípravků poradit s odborníkem – nejlépe dermatologem, nebo nahradit chemické přípravky přírodní kosmetikou a přírodními barvami na vlasy.
Vypadávání vlasů – příčiny
K dalším příčinám patří nadměrný stres, nedostatek některých vitamínů a minerálních prvků v jídelníčku či užívání některých léků. Pokud je podezření ohledně předepsaných léků (cytostatika, imunosupresiva, antikoagulancia, nadbytek vitamínu A, antiepileptika, cholestatika apod.), je třeba se domluvit s ošetřujícím lékařem na jejich nahrazení jinými léky, které tyto nežádoucí účinky nemají. Dále (hlavně u mladých dívek) je třeba vzít do úvahy, že vypadávání vlasů může souviset i s mentální anorexií. Lékař může při vyšetření odebrat krev či vzorek kůže na testy.
Vypadávání vlasů u mužů
K dalším nemocem, které mohou zvýšit vypadávání vlasů, patří cukrovka nebo lupenka. Velmi častou formou je androgenní alopecie, kdy dochází k vypadávání vlasů na ohraničených oblastech hlavy, nikoliv jednotlivě. Vyskytuje se hlavně u mužů a je dána zvýšenou hladinou testosteronu. Není to omezeno věkem, může se vyskytovat i u mladých mužů a obecně projevuje se vznikem koutů, lysinek a podobně. I u žen se občas mohou vyskytnout tyto „mužské“ příznaky, ale u nich se to spíše projevuje zhoršením kvality vlasů, nebo jejich celkovým prořídnutím. Jako příklad lze uvést vypadávání vlasů u žen, kterým byly odstraněny vaječníky.
Někdy může vypadávání vlasů zapříčinit i relativně neškodná záležitost – nevhodná úprava vlasů (stažení do ohonu), časté nošení pokrývky hlavy, ať už klobouků, čepic, či jako pracovních pomůcek (kuchaři, zdravotní sestry).
Mnohdy pomůže změna životního stylu a jídelníčku a různé doplňky stravy.
Z minerálních prvků lze doporučit zejména železo, zinek, selen a fosfor. Při zvýšeném vypadávání vlasů se podpůrně používá aminokyselina s obsahem síry – methionin.
Je také dobré v přírodních přípravcích užívat vitamíny proti vypadávání vlasů, na zpomalení růstu vlasů má kromě nedostatku vitamínů také vliv množství bílkovin ve stravě. Při nedostatku bílkovin je zpomalen růst vlasů a jejich kvalita se zhoršuje.
Z přípravků pro vnitřní užívání proti vypadávání vlasů lze uvést kromě již uvedeného přípravku kolagen pro zvýšení kvality vlasů a další.