Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dnešní téma, které jsem zařadil do části celostní medicíny, je středem zájmu mnohých čtenářek, které tento problém trápí. Mykotické záněty zevního pohlavního ústrojí ženy jsou velmi časté, projevují se pálením, svěděním, výtokem. Výtok může mít velmi různý charakter, jen někdy je přítomen charakteristický „tvarohovitý“ vzhled. V obecné celostní medicíně víme, že popsané příznaky jsou následkem celkově nezdravých procesů v těle. Majitelka mykózy si pro ně vytvořila podmínky. Při návštěvě gynekologické ordinace se dozví, že:
Příčinou tohoto stavu jsou kvasinky rodu Candida, zdaleka nejčastěji je to C. albicans (asi 90 %), s velkým odstupem následuje C. glabrata, ostatní druhy se vyskytují výjimečně. Kvasinky se však dají najít v pochvě asi poloviny žen a většinou nedělají žádné potíže. Problémy vznikají až tehdy, když se přemnoží. Není dosti dobře známo, co vše může přemnožení kvasinek způsobit. Jsou však známy některé rizikové situace, ve kterých je propuknutí potíží způsobených kvasinkami častější. Na předním místě je to těhotenství, cukrovka, léčba antibiotiky a také léčba imunosupresivními léky, která se však používá jen málo. Dalším významným rizikovým faktorem je nošení džín (a vůbec kalhot a punčocháčů), dietní chyba ve smyslu nadměrného přívodu cukrů, střídání pohlavního styku do konečníku a do pochvy v „nesprávném“ pořadí.
To jsou tedy ony nezdravé procesy a pak teprve přijde kvasinka a využije vhodné podmínky, přemnoží se a způsobí problém. Celost-ně můžeme také konstatovat, že uvedená kvasinka není pravou příčinou.
Diagnóza mykotické infekce by měla být ověřena mikrobiologicky – stačí mikroskopický preparát, kde jsou kvasinky vidět. Léčba je snadná, na trhu je dlouhý seznam antimykotických léků v podobě poševních tablet, globulí, krémů. K dispozici jsou i tablety, které se polykají. Efekt je rychlý a spolehlivý. Léčba partnera není nutná, pokud nemá potíže. Někdy si muži stěžují na pálení penisu – zde lze použít stejnou mast, jako používá žena. Léčba akutního stavu není obtížná, ale problémem mohou být recidivy zánětu. U některých žen dochází stále znovu a znovu k opakování potíží. Zde je na místě dlouhodobá léčba (po dobu šesti měsíců), změna životního stylu (sukně, punčochy) a preventivní užívání antimykotických léků v rizikových situacích, např. během užívání antibiotik.
A co na to celostní medicína?
Popsali jsme si chybnými procesy vytvořené prostředí, ve kterém se usadila kvasinka. Klasicky popsaná léčba rozmnoženou kvasinku chemicky zničí, ale protože tímto krokem není odstraněna původní příčina a chybné procesy a vytváření prostředí pro kvasinku pokračuje, pak je logické, že se proces opakuje a opakováním chemické léčby dojde proces do chronického stavu a v terminologii školní medicíny to znamená – do neléčitelného stavu.
Postup celostní medicíny je odlišný.
Na prvním místě není podání léku, ale na prvním místě je rozbor situace, který má ženě vysvětlit, kde je příčina, kde dělá chybu a proč jsou v jejím těle vhodné podmínky pro kvasinku. Na druhém místě je analýza možností, jak tyto příčiny odstranit – to je nejtěžší cesta léčení!!! Stále nejde o podávání léku. Do léčby se musí zapojit také partner, je třeba změnit způsob života, stravování, užívání léků, potlačování následků, event. užívání hormonální antikoncepce, pokud podporuje růst kvasinky. Kvasinka se většinou rozmnoží tam, kde není v pořádku imunitní systém. V takovém případě je namístě celkové řešení imunitní…. Teprve na třetím místě je podání pomocné terapie samozřejmě v duchu pravidel symbiózy s přírodou. Podaný lék nemá působit proti bacilu, proti zánětu, obecně proti nemoci, ale má pomoci tělu tak, aby ono samo si pomocí svých obranných mechanizmů s kvasinkou poradilo.
Doporučujeme Scarlett – bylinná detoxikační vaginální tělíska.