Vliv astaxanthinu na pokožku

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Astaxanthin je známý především jako doplněk stravy. Kosmetické společnosti jej ale využívají také jako přísadu do krémů, sér a masek. Jeho účinky na pokožku jsou totiž podložené mnoha světovými studiemi. Podívejte se s námi na jednu z nich.

Studie s názvem Kosmetické účinky astaxanthinu na lidskou pokožku shrnuje hned dva výzkumy. Prvního se zúčastnila třicítka zdravých žen ve věku od 20 do 55 let, které po dobu osmi týdnů užívaly 6 mg astaxanthinu vnitřně v kombinaci s 2 ml, které aplikovaly zevně na celý svůj obličej. Druhá studie se pak zabývala účinky vnitřního užívání 6 mg astaxanthinu po dobu šesti týdnů na pleť 36 zdravých mužů ve věku 20 – 60 let, kteří byli rozděleni do skupin užívajících buď astaxanthin nebo placebo. Užití astaxanthinu bylo každý den rozděleno do dvou dávek. Kapsle s astaxanthinem byly užívány po snídani a po večeři, aplikace astaxanthinu na pleť probíhala ráno a večer na vyčištěnou pleť, přičemž ženy nebyly nijak omezeny ve svých kosmetických návycích ani doplňcích stravy.

Bonaloka - vliv astaxanthinu na pokožku

Bylo zkoumáno hned několik hledisek stavu pokožky – vrásky, elasticita, stařecké skvrnky, textura pokožky, hydratace, kožní maz, transepidermální ztráta vody – na základě více stanovených parametrů měření – např. nejhlubší bod nejhlubší vrásky, průměrná hloubka všech vrásek, průměrná hloubka textury apod. Analýza probíhala pomocí odborných technik měření a srovnání na tvářích a vějířkovitých vráskách okolo vnějšího koutku oka.

V případě studie, při níž byl astaxanthin aplikován jak vnitřně, tak zevně, došlo k viditelné redukci vrásek, významně se zlepšily hned 4 ze 6 parametrů stanovených pro vyhodnocení vrásek. Stejně tak došlo ke znatelnému zvýšení elasticity pokožky, redukci stařeckých skvrnek, zjemnila se struktura pleti a u deseti žen, které na počátku trpěly suchou pokožkou, se významně zvýšila také její hydratace.

U mužů, kteří užívali astaxanthin pouze perorálně, také došlo k výraznému zlepšení stavu vrásek hned ve dvou sledovaných parametrech. Změny v hydrataci se opět výrazněji projevily u subjektů, které měly suchou pokožku na počátku studie. Zlepšení se projevilo také u elasticity pokožky, transepidermální ztráty vody, a také kožní maz projevil tendenci poklesu.

Ze studie vyplývá, že astaxanthin má vliv na zlepšení celkového stavu pleti, redukci vrásek i velikosti stařeckých skvrnek, zvýšení pružnosti pokožky, zjemnění její struktury i zlepšení hydratace pleti u subjektů se suchou pokožkou. Kosmetické účinky se projevily jak u mužů, tak u žen. Pro docílení optimálního výsledku studie doporučuje kombinaci péče vnitřní i zevní, přičemž poukazuje na to, že vnitřní užívání má silnější účinky, ale v kombinaci s péčí zvnějšku jsou výsledky ještě znatelnější.

Astaxanthin je v boji proti vráskám účinný díky tomu, že podporuje obnovu kolagenových vláken tím, že chrání škáru (prostřední vrstva pokožky) před poškozením singletovým kyslíkem (tj. reaktivní forma kyslíku, která může způsobit poškození buněčných struktur). Ze stejných příčin má vliv také na zlepšení elasticity pokožky. Jako ochrana před oxidačním poškozením a záněty pokožky navíc značně omezuje tvorbu stařeckých pigmentových skvrn.

Výsledky studií tak naznačují, že astaxanthin získaný z řasy Haematococcus pluvialis může zlepšit stav pokožky ve všech jejích vrstvách.