Vlasy: když padají víc, než by měly…

cm vlasy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vlasy jsou korunou krásy, říká se. Téměř polovina populace však o svou korunu přijde. Někdo dočasně, jiný natrvalo. Proč vlasy vypadávají a jak tomu zabránit? Na to se zaměříme v dnešním článku.

Hned na úvod je dobré podotknout, že vlasy padají každému stejně tak jako třeba řasy. Jedná se o přirozenou obnovu – slabé vlasy padají, aby nové a silné měly prostor růst. Uvádí se, že jednou za tři až pět let také dochází k masivnější „očistě“, kdy vlasy padají několik dní až týdnů více, než je obvyklé. Většinou se tak děje na jaře a na podzim.

Obecně se udává, že za přijatelné je považováno vypadnutí zhruba 100 vlasů denně. Jenže každý jsme originál a originál je i naše hříva. A tak zatímco někomu ani během mytí hlavy nevypadne jediný vlásek, jiný nachází na dně sprchového koutu nebo ráno na polštáři vlas vedle vlasu. Jedno je jisté: pokud vlasy začnou padat abnormálně, zcela jistě to poznáte. Budou řídnout a vypadávat, aniž byste za ně nějak silně tahali nebo je česali. Pokud tento stav přetrvává déle než tři týdny, zbystřete. A zvažujte přírodní podpůrné kúry i detoxikaci.

Faktorů, které ovlivňují kvalitu vlasů, je celá řada. K těm hlavním patří:

  • Kolísání hladin hormonů v těle, které kolísají nejen u žen, ale velice často i u mužů ve středních letech.
  • Vyplatí se také zaměřit pozornost na množství minerálů a na to, zda není jejich vstřebávání narušeno. Tento problém bývá více než častý a v tomto případě je třeba začít dávat do pořádku především střevní mikroflóru.
  • K nadměrnému padání vlasů přispívá také kouření, dlouhodobý pobyt ve znečištěném ovzduší (zejména poznamenaným přítomností těžkých kovů) a časté používání nešetrné vlasové kosmetiky, zejména stylingových přípravků, ale i šamponů a kondicionérů, které používáme často a dlouhou dobu.

Kde přesně je kořen problému, odhalí až speciální testy. Jedním z nich může být i měření toxických zátěží. Například terapeuti české detoxikační metody  C.I.C., která pomocí přístroje Salvia šetrným a bezbolestným měřením nachází toxická ložiska, se s tímto problémem ve svých poradnách setkávají poměrně často. Ložiska nacházejí v centrech mozku, zodpovídajících za produkci hormonů, v amygdale, kde mají pomyslné sídlo emoce, na plicích i ve střevech. Na vině často bývají i metabolické poruchy, které jdou ruku v ruce s poruchami vstřebávání vitaminů a minerálů.

Tipy pro krásné vlasy:

  • Změňte jídelníček. Zařaďte do něj více listové zeleniny, bílkovin a potravin bohatých na vitaminy skupiny B.
  • Provádějte pravidelně masáž vlasové pokožky (alespoň 5 minut), k níž skvěle poslouží rostlinné oleje s kapkou olejů esenciálních. Vyzkoušejte třeba jojobový nebo moringový olej jako základ, do něhož vždy před masáží přidáte dvě kapky esenciálního oleje (rozmarýnový pro prokrvení a růst, levandulový pro zklidnění, máta pro vitalitu, cedrové dřevo pro hloubkovou tonizaci).
  • Navyšte příjem vitaminů E a A, známých jako vitaminy krásy. V hojném počtu je najdete v mrkvi, vejcích, listové zelenině. Olejem, obsaženým v kapslích vitaminu E, můžete provádět masáž vlasové pokožky.
  • Pijte vodu. Čistou, pramenitou vodu. Dostatek hydratace sehrává zásadní úlohu při růstu nových tkání. A také samotný vlas se ve velké míře skládá právě z vody!
  • Dejte vlasům napít kokosového mléka, na které krásné Asiatky nedají dopustit. Vmasírujte do pokožky i vlasů, nechte působit půl hodiny a opláchněte vlažnou vodou.
  • Zcela unikátním pomocníkem je čistý aloe vera gel, který pokožku hlavy dokonale hydratuje a podporuje růst nových vlasů. Můžete jej používat bez obav dlouhodobě a každý den.
  • Vlasové kořínky stimuluje a pokožku prokrvuje rozmarýn. Odvarem z něj vlasy po umytí polévejte. K dostání jsou i speciální vlasové vody, určené k masáži vlasové pokožky.

Pamatujte si: naše vlasy z velké části odráží to, jak žijeme. Je-li naše tempo pozvolné nebo hektické. Jestli žijeme svobodně nebo v nepříjemném sevření. Nadbytek stresu poškozuje organismus, a to velice výrazně. Vlasy velice často padají také jako důsledek dlouhodobého stresu nebo prožitého traumatu. Svou pozornost proto zaměřte také na prožívané emoce.