Vitamin D v přírodní kosmetice

cm zena bez vrasek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vitamin D společně s parathyroidním hormonem (parathormonem) napomáhají regulovat vápník a fosfát v organismu. Pomáhá zlepšovat vstřebávání vápníku ze žaludečního traktu a je důležitý pro pevnost zubů a kostí. Funkce parathormonu, který je produkován příštítnými tělísky, spočívá ve zvyšování hladiny vápníku v krvi. Vitamin D je vlastně souhrnné označení pro steroidní hormonální prekurzory, známé pod názvem kalciferoly.

Jak většina z nás ví, nejlepším zdrojem pro vápník je mléko a mléčné výrobky. K dalším některým zdrojům patří mořské ryby (sardinky, tuňák, losos), dále játra nebo vaječné žloutky. Vitamin D má ale také využití pro své vlastnosti v přírodní kosmetice a dermatologii.

vitamin V přírodní kosmetice se vitamin D používá k léčbě aknózní a problematické pleti (včetně psoriázy a dermatitidy) a do anti-agingových výrobků. Zlepšuje elasticitu a schopnost hojení, podporuje tvorbu kolagenu, snižuje viditelnost vrásek a pigmentových skvrn. Mírní předčasné známky stárnutí, působí jako kožní kondicionér, rozjasňuje. Urychluje hojení a obnovuje poškozenou pokožku. Podporuje obranyschopnost kůže. Pomáhá při promazávání suché pokožky u chronických ekzémů a pacientů s atopickou dermatitidou. Vitamin D můžeme použít však také zevně ve formě mastí k podpoře hojení různých kožních defektů, popálenin a vředů.

Společně s dalšími vitamíny se objevuje ve složení takzvaných antioxidačních sér. Tyto antioxidační séra pomáhají při známkách stárnutí, chrání pokožku před negativními vlivy životního prostředí a slunečního záření tím, že omezují negativní účinek volných radikálů na pokožku. Napomáhají ji regenerovat, přispívají k tvorbě vlastního kolagenu, čímž zvyšují její pevnost, mají tedy velmi dobrý anti-aging účinek (působí proti stárnutí kůže). Vhodné jsou vzhledem k vlivu vitamínu D na pokožku i jeho nasazení v přírodní kosmetice při atopickém ekzému.

V kombinaci s vitaminem A ho můžeme najít v mastích používaných po tetování (umožňují rychlejší a kvalitnější hojení po tetování).