V zimě klouby bolí víc…

cm zima

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nejčastější onemocnění kloubů, která trápí zejména starší populaci, jsou artróza a artritida. Abychom se dokázali orientovat v jejich řešení pomocí přírodních přípravků, potřebujeme pochopit příčinu a mechanismus jejich vzniku. Bolesti kloubů jsou navíc velmi aktuální, protože podzim s jeho plískanicemi a zima s nízkými teplotami jsou živnou půdou pro veškeré kloubní potíže. Následující text vám snad pomůže najít řešení, pokud jimi trpíte.

Artróza = degenerace kloubu

Jedná se spíše o stav organismu než o nemoc. Artróza znamená – krátce řečeno – opotřebování kloubní chrupavky. Jde tedy o situaci spojenou se životem a způsobem používání pohybového aparátu.

V dětství je základ

Zdálo by se, že lidé, kteří se hodně pohybují, budou mít dříve artrózu. Zkušenosti však ukazují, že tomu tak není. Záleží totiž na mnoha faktorech. Pojďme se na ně podívat podrobněji.

Důležitým obdobím, ve kterém se tvoří dispozice pro pozdější artrózu, je dětství. Je extrémně důležité, aby děti měly obrovské množství spontánního pohybu a pestrou stravu. Obojí v současné populaci dostává bohužel těžce na frak. Zejména pohyb, který je nyní celkem v defenzivě oproti počítačovému řádění. Jenže tělo se nám vyvíjelo statisíc let, a po celou dobu bylo třeba lovit, utíkat před nebezpečím, bojovat, zatímco počítače a televizi tu máme jen několik desítek let a pasivitu s nimi spojenou také. Naše tělo se nemůže tak rychle bezchybně adaptovat na tuto situaci. Je velmi zajímavé, že národy, které místo jízdy autem překonávají vzdálenosti během, artrózu nemají; a my s ní máme obrovské potíže. Takže, krátce řečeno, spontánní pohyb v dětství vede k tréninku všech struktur pohybového aparátu, včetně kloubů, protože platí, co zatěžuješ, to se vyvine, co nepoužíváš, zakrní.

V dospělosti se člověk, který se umí hýbat, může celkem intenzivně zatížit. Například lidé, kteří posilují, prokazatelně neposilují pouze svaly, ale zlepšuje se jim pevnost šlach i kostí, a dokonce byl prokázán efekt nárůstu chrupavky, což nikdo nepředpokládal. Je ale třeba zdůraznit, že se musí postupovat systematicky.

Příčiny vzniku

Co se vlastně v aktivním dětství stane, a proč je tak důležité? Jak se vyvíjí pohybový aparát dítěte, reaguje na nároky svého majitele. Dítě, které začalo chodit, na různých prolézačkách trénuje správné postavení kloubů, posiluje svaly, zlepšuje si držení těla, jistotu chůze, a zejména – a to je pro nás (pokud hovoříme o artróze) nejdůležitější, lépe a lépe centruje klouby. Tím se kosti kloubů dostávají do ideálního postavení, ve kterém se chrupavka zatěžuje rovnoměrně, a je minimálně opotřebovávaná. Jakmile dojde k výraznému omezování fyzické aktivity, a tím k netrénovanosti, začne pohybový aparát dělat po čase chyby. Maličké, ale velmi důležité. Kosti v kloubu se nepatrně dostanou mimo osu, což znamená velkou zátěž právě pro chrupavku a její rychlejší opotřebování. Po letech je tady – artróza.

Dalším faktorem vedoucím k problémům je jednostranná zátěž – třeba složitou pracovní polohou, anebo vady tvaru kloubních ploch (ať již vrozené, nebo třeba poúrazové).

Možná, že si vzpomenete na bramborové brigády, kam jsme chodili společně se starými ženami, které pracovaly v JZD. My, studenti na vrcholu sil, jsme za tři hodiny byli rozlámaní a na konci dne prakticky mrtví. A babičky, které se za celý den nezvedly z brázdy, se odpoledne vesele usmívaly a NIC JIM NEBYLO!!! Takhle mohou pracovat lidé, kteří mají dobře vypracovaný pohybový aparát a také vědí, jak za to vzít. A právě tato pohybová inteligence, kterou jsme si hledali celá tisíciletí, v poslední době hyne. A je to škoda.

Faktory ovlivňující pohybový systém

Pohybový aparát je tvořen jednak systémem podpůrným, tedy kostní-kloubním, jednak výkonovým, to jsou především svaly a šlachy.

Fungovat může pouze za zajištění:

  • dostatečného zásobení živinami (tepny)
  • dokonalého odvodu zplodin vznikajících při zátěži (mízní cévy a pak žíly)
  • přesného řízení pohybu jednak na periferii (nervy), jednak centrálním řízením (mícha a mozek)

Pohybový aparát je rovněž ovlivněn:

  • hormonálním systémem
  • psychikou
  • stereotypní prací, která jednostranně zatěžuje pohybový a kardiovaskulární aparát

Pohybový aparát se dá výrazně trénovat, a to společně s kardiovaskulárním systémem, na kterém jeho funkce plně závisí.

Pomůže  Artrin,  a koupele

Krátce řečeno: artróza patří k věku, ale k jakému věku, to je v naší moci. A co dělat, pokud ji už máme? Říká se, že artróza bolí, když vzniká, nebo když na něco reaguje. Pokud je stabilizovaná, obvykle příliš nebolí. Dělí se podle RTG nálezu na 4 stupně. Od počínající – což je I., až po velmi pokročilou, ta odpovídá stupni IV., kde již dochází ke srůstu kostí v kloubu. Je paradoxem, že lázeňská léčba smí být předepsána až těm pacientům, kteří mají III. a vyšší stupeň, a tudíž jim naprosto nemůže dlouhodobě pomoci, zatímco u I. stupně by byla plně na místě.

Veškeré výrůstky, které se při artróze nalézají na RTG, jsou známkou hojení a také často pokusu organismu zpevnit danou oblast. Takže nejsou to výrůstky, které by bolely, ale zánět – buď z přetížení oblasti, nebo hojivý, ale bolestivý. Organismus totiž ví, co potřebuje, a někdy je to třeba klid. Takže v akutním stadiu, kdy je velká bolest, je vhodné být několik dní v klidu, mazat kloub Artrinem. Z lidové léčby se osvědčuje na noc obklad z měkkého tvarohu. Jde-li o stabilizovanou situaci, kdy se artróza ukáže na snímku, ale obtěžuje jen málo nebo občas, můžeme použít Renol v maličkých dávkách (např. 2–0–2 kapky) a koupele v Balneolu alespoň 2x týdně a 1x v Biotermalu. Tyto koupele plně nahradí rašelinové koupele a také ty, za kterými se jezdí k Mrtvému moři. Jen je důležité po koupeli dodržet čas odpočinku, aby nedošlo k prochlazení. Nesmíme také zapomenout na výživu kloubů, kde je třeba zvýšit nabídku kolagenu.

Při léčbě artrózy je také důležitá teplotní pohoda – tedy neprochladnout, dále rehabilitace a pohybová aktivita vůbec, alespoň pokud to jde. Pomohou i fyzikální procedury, jako magnet, elektroléčba nebo laser.

Artritida = zánět Kloubu

Toto onemocnění je způsobeno zánětem v kloubu. Může vzniknout jednak po infekční nemoci – např. salmonelóze, jednak přímo jako infekční onemocnění – borelióza, či autoimunitním procesem, jako např. revmatoidní artritida. Je třeba si uvědomit, že i druhé stadium boreliózy je více autoimunitní proces než infekce, i když ještě můžeme v organismu občas nějakou borelii potkat. Tyto bakterie se totiž rády schovávají do buněk a jen občas se vyplavují do krve, kde je pak můžeme zahubit antibiotiky.

Onemocnění i dalších tkání

V dnešním článku se budeme více zabývat revmatismem. Do tohoto termínu lidé časem schovali i artrózu, ale příčina je diametrálně odlišná. Jedná se totiž o zánět, který postihuje nejen klouby, ale i další tkáně s určitými stejnými znaky. Takže například lupenka se může vyskytnout na kůži jako známá vyrážka, ale jejím příznakem může být – i při minimálním kožním výsevu – artritida. Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby, ale může vyvolat potíže s očima, močovým měchýřem, střevy apod. Bechtěrevova nemoc zasahuje vazy kolem kloubů a šlachy, často se nejprve projevuje na Achillově šlaše, a třeba ochronóza je revmatické onemocnění chrupavek.

Vidíte obrovskou různorodost této skupiny chorob, a tak se nyní věnujme zánětu kloubů bez toho, že bychom přímo rozebírali jednotlivé nemoci.

Co užívat?

Zánětlivý kloub může být oteklý, se zarudnutím a hřát. Ale někdy je takzvaný studený zánět. Kloub nehřeje, je deformovaný, může být otok i výpotek, bolestivost.  Kapitolou samou o sobě je revmatismus, kde dochází také k destrukci kloubu a jeho deformování, protože revmatoidní artritida je spojená dle čínské medicíny s výskytem hlenů v organismu a s celou řadou dalších nerovnováh.  Uvědomme si, že u veškerých autoimunitních zánětů máme velký problém, a to je celkový stav pacientů. Bývají vyčerpaní, mají kolísavou výkonnost podle toho, zda je zánět v klidu, či nikoli. Proto je také pro ně obtížné pravidelně chodit do práce, to vyžaduje stabilní výkon.  Pokud jsou postiženy například šlachy nebo oči,  zasažená místa je vhodné natírat Protektinem.

V rehabilitaci se nezaměřujeme tolik na to, jak kloub vypadá, ale jak funguje. U počínající artritidy můžeme vznik deformit velmi výrazně oddálit pomocí užívání Energy přípravků.

Podpora léčby

Artritidy všech příčin jsou vždy na dlouhé léčení, a proto je nejdůležitější vydržet, nečekat efekt ihned. Urychlení celého procesu není příliš žádoucí, protože léčba má probíhat opravdu velmi poctivě a postupně. Její součástí může být spolu s detoxikací organismu i podpora svalové síly.  Záleží na čase v rámci terapie, tedy v jaké fázi léčby je podán. Proto doporučuji konzultaci s poradcem.

Velmi důležitá jsou také ostatní léčebná opatření. U autoimunitních procesů platí, že člověk používá svoji sílu proti sobě, namísto ve svůj prospěch, a proto onemocněl. Pokud by se mu podařilo najít systém přesvědčení a vztahu k sobě, který mu potíže rozběhl, mohlo by se mu velmi ulevit, a někdy se tak dokáže i vyléčit. Dále je třeba zabránit přetěžování, platí zatížit, ale nepřetížit! A nakonec – i zde dělají dobře koupele, zejména v Balneolu, a požehnáním je aplikace Artrinu na bolestivé klouby a reflexní plošky odpovídající ledvinám. Výhodou celostního přístupu s přípravky Energy je řešení příčiny nemoci na energetické a často i fyzické úrovni, a také šance, jak přijít na příčinu duševní.

Přeji vám, aby vaše klouby zůstaly pružné a ohebné po všechny vaše dny.