Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pojem osteoporóza resp. „řídnutí kostí“ je všeobecně známý. Je to strašák lidí ve vyšším věku, především však žen. Tato nemoc se vyznačuje především snížením normální mineralizované kostní hmoty a poškozením mikroarchitektoniky kosti, což vede ke zvýšení kostní lámavosti. Následkem toho se zvyšuje riziko vzniku zlomenin už při minimální námaze.
Jednoznačná příčina vzniku osteoporózy není známá, ale je jasný způsob, jak k ní dochází. Kost v lidském organismu hraje úlohu nejen mechanickou, ale je to i metabolicky aktivní orgán a zároveň funguje jako zásobárna minerálů. Remodelace kostí, což je proces novotvorby a odbourávání, probíhá celý život. Maxima kostní hmoty dosáhne člověk okolo 30. roku věku. V dalším období života se už získaná pevnost kostí udržuje resp. Ztrácí v závislosti na vlivu genetických faktorů, výživy, pohybové aktivity, chronických onemocnění, hormonálních změn, dlouhodobého užívání některých léků.
Osteoporóza se často rozvíjí němě, bez jakýchkoliv příznaků celé desetiletí. Prvním varovným signálem může být bolest zad, snížení tělesné výšky a ohnutí zad na podkladě stlačení obratlů. Už posledními signály při plně rozvinuté osteoporóze jsou zlomeniny krčku stehenní kosti anebo obratlů. Jsou to zlomeniny, které si vyžadují dlouhodobou hospitalizaci a často jsou předcházené různými komplikacemi.
Patříte i Vy mezi ty, které ohrožuje osteoporóza? Zde jsou rizikové faktory: ženy po menopauze, ženy po odstranění vaječníku, nedostatek pohlavních hormonů, nedostatek vápníku a vitamínu D v stravě, nedostatek tělesné aktivity a nebo dlouhodobá imobilizace, výskyt osteoporózy v rodině, nad míra kofeinu, alkoholu nebo cigaret v životosprávě, dlouhodobé úžíváni některých léků (glukokortikoidy, antiepilepticka, hormony štítné žlázy). Jestliže se některý z faktorů týká i Vás, doporučujeme Vám osobní konzultaci s lékařem, který zváží míru rizika a potřebu některých diagnostických testů (např. senzitometrie). Samozřejmě, jak si uvědomíte vlastní míru rizika a možnosti jeho ovlivnění, sáhnete po preventivních prostředcích. Kromě toho, že eliminujete alkohol, cigarety, kofein, určitě si zabezpečíte dostatečnou tělesnou aktivitu a především zvýšíte přívod vápníku, který představuje základní stavební jednotku kostní struktury. Jestliže už máte diagnózu osteoporózy potvrzenou, je potřeba ji léčit.
Léčebné postupy při osteoporóze i jiných metabolických onemocnění kostí jsou různé, ale ani jeden se neobejde bez dostatečného přísunu vápníku. Velké množství vápníku, které je nevyhnutelné pro zastavení resp. zpomalení „řídnutí kostí“, není možné do organismu přijmout potravou. Pacient musí užívat kalciové přípravky. Nejvýhodnější je přijímat vápník v organické formě, který se v trávicím traktu optimálně vstřebává.