Udržujte své ledviny zdravější pomocí jógy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ledviny plní nezbytnou funkci filtrace a čištění odpadu z krve (odstraňují metabolický odpad). Absorbují nezbytné živiny a pomáhají ve fungování močového systému, sekreci hormonů a udržování hladiny krevního tlaku v těle. Ledviny mají také doplňkovou funkci homeostázy nebo udržování rovnováhy pH v těle.

Péče o vaše ledviny

Onemocnění související s ledvinami jsou stále častější, kde kombinace nesprávné výživy (z Ajurvédského pohledu), stresu a nezdravého životního stylu přispívá ke zhoršení funkce ledvin. Pozn.: „Výzkum Světové zdravotnické organizace (WHO) zjistil, že každoročně zemře více než milion lidí na celém světě kvůli komplikacím spojeným s ledvinami a močovým ústrojím.“ Navíc je známo, že vysoký krevní tlak a diabetes zhoršují situaci.

Alternativní medicíny (Ayurveda a TCM) i moderní medicína pomáhají omezit poškození ledvin různými způsoby, avšak jóga může také účinně pomoci při péči o vaše ledviny. Jóga je starodávná větev Ajurvédského holistického (celostního) přístupu k životu, která podporuje zdravý životní styl prostřednictvím asán a meditací. Největší benefit jógy je, že je zcela přirozená a nemá žádné vedlejší účinky.

Jógou pro zdravější ledviny

Jóga stimuluje a masíruje různé orgány, které pomáhají tělu dosáhnout harmonie (zdravé a bezpečné fungování vnitřních orgánů). Spolu s jógou navrhujeme postupný přechod na ayurvédskou dietu, která pomůže udržet cukrovku a hladiny krevního tlaku pod kontrolou.

Začněte s těmito jednoduchými pozicemi jógy, abyste podpořili zdraví vašich ledvin:

 • Salamba BhujangasanaPóza protahuje, masíruje a posiluje břišní orgány. Také zvyšuje imunitu těla.
 • Ardha MatsyendrasanaStimulace ledvin a jater. Také dochází ke zlepšení imunity.
 • BhujangasanaStimulace břišních orgánů a uvolnění celého těla, odbourání stresu a únavy. Také je známo, že posiluje imunitu.
 • PaschimottanasanaPozice stimuluje ledviny, zlepšuje trávení a zmírňuje menstruační nepohodlí.
 • Setu BandhasanaPozice stimuluje břišní orgány. Také pomáhá kontrolovat vysoký krevní tlak a zmírňuje stres.
 • NaukasanaPozice posiluje a stimuluje břišní orgány. Pomáhá také zlepšit trávení a zmírňuje stres.

Jak jóga pomáhá zlepšit funkci ledvin?

Jogínské asány jsou známy tím, že zlepšují relaxaci, pomáhají řídit zadržování vody v těle, což současně podporuje kvalitu spánku a přináší kvalitnější odpočinek. Dobře odpočinuté tělo se lépe léčí, reguluje vodu v těle a stabilizuje srdeční tep. Jóga udržuje vnitřní orgány zdravé, harmonizuje různé orgány v těle, účinně řídí stres a stav těla a mysli. Některé jogínské asány usnadňují vnitřní čistící rituály, které zajišťují vyplavení toxinů z těla.

Tipy, jak udržet ledviny zdravější

 • Konzumujte převážně vařené jídlo (nejlépe doma) a vyhýbejte se rychlému občerstvení a stánkovým „pochoutkám“.
 • Do svého jídelníčku zahrňte více ovoce a listové zeleniny.
 • Zvažte postupné přejití na ayurvédskou stravu.
 • Užívejte ajurvédské doplňky stravy.
 • Dodržujte pitný režim
 • Spěte každou noc 6 až 8 hodin.

Praktikujte jógu a pravidelně meditujte, jezte zdravé jídlo a dobře odpočívejte, snažte se omezit stres. Těleso bez stresu reaguje pozitivně na ajurvédskou léčbu.

A co je ještě důležitější, zůstaňte pozitivní a užívejte si života co nejvíce!