Ucho Jidášovo

cm uchojidasovoauricularia

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Název této medicinální houby je mnohým známý, jelikož se vyskytuje v našem podnebném pásmu, ale málokdo ví, jakými schopnostmi se může pochlubit, a že jich je skutečně široká paleta. Díky tomu jsou sušené plodnice či praktický extrakt oblíbenou ingrediencí alternativní medicíny.

Jedlá houba zvaná ucho Jidášovo (Auricularia auricula-judae, anglicky jew’s ear, čínsky mu-er, japonsky kikurage) dostala jméno podle tvaru připomínajícího ušní boltec a stromu, na kterém se oběsil Jidáš a na němž byla dle pověsti objevena (údajně se jednalo o olši). Přestože nemá typickou houbovou chuť, pokrmy obohatí svou křupavou konzistencí. Její popularitu dokládá fakt, že zaujímá 4. místo ve světové produkci po hlívě, shiitake a žampionu. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin s širokými účinky na organismus. Podporuje téměř každý orgán, významný je především vliv na stav cév, krve a činnost srdce. Přispívá k silné imunitě, vitalitě a je také antioxidantem zpomalující stárnutí buněk.

Historie

V Číně se používá tisíce let a je stále součástí její kuchyně. Terapeuticky se předepisovala při léčbě hemoroidů, děložního krvácení, zvlhčení suché sliznice a jako žaludeční tonikum. V Evropě zase při zánětech, očních chorobách, bolestech břicha a žloutence. Klinické studie prokazují, že extrakty z boltcovitky snižují cholesterol, hladinu krevního cukru a ředí krev.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: neutrální
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: slezina, žaludek, tlusté střevo, játra
  • Účinky: doplňuje energii čchi, zastavuje krvácení, zvlhčuje suchost plic a střev, uvolňuje šlachy

Používá se při únavě, vyčerpání, rekonvalescenci po úrazech, suchém kašli, zácpě, hemoroidech, bílém vaginálním výtoku, křečích v končetinách, k očistě cév a jater.

Kontraindikace

  • těhotenství, kojení a plánování těhotenství
  • při užívání léků na ředění krve konzultujte se svým lékařem

Nežádoucí účinky

Při konzumaci velkého množství se může objevit fotosenzitivita kůže.

Pěstování a kvalita

V přírodě roste na neživých kmenech listnáčů, proto je jednoduché zajistit jí podobné podmínky i pro domácí pěstování. U doplňků stravy je vhodné zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality. Nejčastěji se setkáme s horkovodním extraktem s obsahem polysacharidů 30 %, což je optimální poměr, který tělo dokáže využít.