Ubiquinol

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S koenzymem Q10 neboli ubichinonem se můžeme setkat v řadě přípravků. Nicméně existuje i jeho redukovaná forma – ubiquinol. Zde záleží na počtu elektronů v molekule konezymu Q10. Podle toho se dělí na formu plně oxidovanou – ubichino, částečně redukovanou – semichinon a konečně plně redukovanou – ubiquinol.

Samotný koenzym Q10 je sloučenina, jejíž význam spočívá v tom, že přeměňuje energii, kterou získáváme z potravy do chemické energie označované zkratkou ATP (adenosintrifosfát). Organismus ho kromě vlastní produkce přijímá z potravy. Je přirozeně přítomný v potravě například v hovězím mase, v srdci, játrech, ledvinách, sojovém oleji, sardinkách, makrele a burských oříšcích.

Má význam pro řadu dějů v našem organismu – je vhodný pro užívání jako doplněk léčby při srdečním selhávání, infarktu myokardu, prevenci aterosklerózy či snižování hladiny cholesterolu obecně. Jeho užívání má význam i při stárnutí, protože ve stáří hladina koenzymu Q10 klesá. V tomto období má význam i to, že je uváděno jeho pozitivní působení jako doplněk léčby u Parkinsonovy choroby, u neplodnosti mužů či při stárnutí kůže. Hraje také významnou roli při ochraně buněk před toxickými volnými radikály.

Nyní se vraťme k ubiquinolu. Nesmíme se nechat poplést názvy, protože standardní koenzym Q10 se označuje jako ubichinon. Ubiquinol je aktivní formou koenzymu Q10, což znamená, že na jeho aktivaci již nejsou potřebné další enzymy. Je označován také jako bioaktivní neoxidovaná (redukovaná) forma koenzymu Q10 na rozdíl od ubiquinonu, které je oxidovanou formou. Ubiquinol je novinka na trhu, ale vědci ho znají stejně dlouhou dobu jako ubichinon, jen se doposud komerčně neuplatnil.

Jaké jsou další rozdíly mezi nimi ?

Ubiquinol se lépe vstřebává. Protože se již ubiquinol nemusí v organismu přeměňovat, tělo ho může rychleji a efektivněji využít. Což je důležité s postupujícím věkem, protože schopnost našeho těla účinně přeměnit koenzym Q10 na účinnou formu se snižuje s věkem nebo také v souvislosti se zhoršujícím zdravotním stavem. Zajímavá je informace, že z forem koenzymu Q10 je u zdravého člověka ubiquinol naprosto převládající formou v plazmě a tkáních.

Ubiquinol odborníci označují jako jeden z nejsilněji působících antioxidantů, rozpustných v tucích. Účinně chrání buňky před působením škodlivých volných radikálů.

Všeobecně se doporučuje pro osoby, které jsou velmi fyzicky či psychicky unaveny, nebo jsou vystaveny negativním vlivům z okolí, které mohou být zdrojem toxických volných radikálů.

Závěrem je možné shrnout – ubiquinol je vhodný doplněk celkové léčby pro starší pacienty, pro kuřáky, pro ty, které trpí paradentozou, rekonvalescenty, sportovce, pacienty se srdečním onemocněním, seniory či obecně pro často unavené a vyčerpané osoby.

Přínos ubiquinolu pro naše zdraví je nadále předmětem vědeckého výzkumu a jistě se v budoucnosti dočkáme dalších poznatků.