Trénováním paměti lze zabránit předčasnému stárnutí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Stárnutím paměť ochabuje, ale jejím trénováním lze ztráty vyrovnat. To, že horší paměť není nutnou součástí stárnutí, prokazují i vědecké studie. Podle předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging Dany Steinové existují techniky umožňující zapamatovat si třeba 43 amerických prezidentů nebo 99 českých panovníků. Potíže se zapamatováním mají i mladí lidé. Vývoj mozku je dokončen v 25 letech.

Metody trénování paměti představili zájemcům od 16. do 22. března zdarma trenéři na více než stovce přednášek v ČR i na Slovensku v rámci Národního týdne trénování paměti. Podle Steinové jsou kurzy paměti důležité rovněž pro posílení sebevědomí seniorů. „Není na místě, aby se trápili s pamětí a snižovali si sebevědomí. Stačí jen vědět, jak si informaci efektivně zapamatovat,“ řekla Steinová. Uvedla příklad důchodkyně, která si zapamatováním sta desetinných míst Ludolfova čísla získala respekt svého pubertálního vnuka, který ji od té doby bere jako rovnocenného partnera a konzultuje s ní i osobní problémy.

Trénink paměti funguje na principu takzvaného příjemného šoku. Pomocí různých technik zapamatování lidem lektoři dokazují, že potřebný potenciál k zapamatování mají. Řešit sudoku a křížovky prý nepomůže. Účastníci kurzů mají například zakázáno užívat předvolby v mobilu nebo si psát seznam nákupu. Místo toho třeba vytvoří větu, v níž každé slovo začíná písmenem či slabikou jako informace, kterou si potřebují zapamatovat (akrostikum). Jednoduché techniky zapamatování (takzvané mnemotechniky) zajišťují používání nejen levé, ale i pravé hemisféry. Využívají skryté síly mozku zapojením více smyslů. „Spojením například s barvou nebo zvukem aktivujeme obrovskou plochu mozku,“ vysvětlila Steinová.

Nebezpečná roztěkanost
Za zapomenutý hrnec na plotně nebo nezamčené dveře nemůže paměť, ale především roztěkané myšlenky. Člověk by si měl říct třikrát nahlas, že zamyká. Aktivuje to centra v mozku, která nedovolí odvést pozornost. Podle Steinové mohou mít potíže se zapamatováním i mladí lidé. Vývoj mozku je dokončen v 25 letech. Ztráta paměti je zpočátku nepatrná, ale po padesátce nepřehlédnutelná. Lidé začínají mít obavy, že se o ně pokouší ošklivá nevyléčitelná choroba.

Hrozba Alzheimera
Problémy s pamětí mohou ukazovat na počínající Alzheimerovu chorobu. Tato nemoc je nejčastější příčinou demence, která postupně vede k závislosti nemocného na každodenní pomoci člověka. Demence podle odhadů postihuje v ČR asi 100 000 lidí. Léčena je však jen desetina z nich. Pokud mají senioři závažnější poruchy paměti, měli by se obrátit na poradnu nebo kontaktní místa České alzheimerovské společnosti.