Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Mořské řasy patří k stále více oblíbeným doplňkům stravy. Nicméně jejich tradice je u nás zakotvena již od první republiky. Jedna z významných farmaceutických firem té doby, Norgine, byla právě pojmenována po jednom z druhů mořských řas.
Jejich tělo tvoří jednobuněčná nebo mnohobuněčná stélka. Jejich výhonky jsou hnány k povrchu, kde za pomocí slunce vypučí a vytvoří lístečky. Vyskytují se v oblastech, kde může probíhat fotosyntéza.
Složení fotosyntetického barviva se u jednotlivých druhů liší. V oblastech s dostatkem světla jsou rozšířené zelené řasy (chlorophyta). Červené řasy (rhodophyta) se nalézají na mělčinách, ale i ve 200 metrech pod hladinou, dokáží totiž k fotosyntéze využít i slabé namodralé světlo, které proniká i do velkých hloubek. Dále máme hnědé řasy (chromophyta), například chaluhy, které vytváří v moři rozsáhlé porosty.
Na prvním místě asi každý řekne, že obsahují jód. Jód přispívá k udržení normální funkce štítné žlázy a metabolismu, k normální činnosti nervové soustavy a k udržení normálního stavu pokožky.
Abychom byli, přesní, mořské řasy obsahují organicky vázaný jód, V doplňcích stravy je označován obvykle jako kelp. Je důležitý pro vegetariány a vegany, kteří by jinak mohli trpět nedostatkem jódu. Organicky vázaný jód je biologicky vysoce aktivní formou s optimální vstřebatelností bez rizika nežádoucích účinků útlumu činnosti štítné žlázy. Organická vazba jodu je možná s jakýmikoliv nenasycenými mastnými kyselinami.
Nejvyšší kapacitu organicky vázat jód mají polynenasycené mastné kyseliny obsahující dvě a více dvojných vazeb. Mezi nejvíce zastoupeny polynenasycené mastné kyseliny vyskytující se v přirozených tucích patří omega-6: kyselina linolová (LA), omega-3: kyselina alfa-linolenová (ALA), eikosapentaenové (EPA) a dokosahexaenová kyselina (DHA).
Díky obsahu jódu lze o jejich užívání uvažovat u mírnějších poruch štítné žlázy (při snížené funkci), pokud pacient neužívá léky. Pokud ano, je to třeba probrat s lékařem.
Naopak nesmí se užívat při zvýšené funkci štítné žlázy, hypertyreóze. Pak by mohlo dojít (stejně jako při nadměrném příjmu jódu u zdravého člověka) k poruše činnosti štítné žlázy, která se projevuje hubnutím, pocením, únavou a častou řídkou stolicí.
Důležité je, že mořské řasy neobsahují jen jód. Obsahují řadu kvalitních, dobře využitelných a lehce stravitelných bílkovin, cukrů a látek, které neutralizují v organismu kyseliny ze současné nekvalitní stravy (působí zásadotvorně). Mohou také schopnost rozpouštět tuky a hleny. Výrazně se podílejí na snižování hladiny škodlivého cholesterolu.
Méně známý, ale také důležitý je obsah astaxanthinu. Je to nejsilnější známý antioxidant s mnohostrannými pozitivními účinky na lidský organismus a zdraví. Astaxanthin patří do skupiny karotenoidů, červených pigmentů rozpustných v tucích. Nachází se především v řasách a rostlinách, což u některých ryb, které je konzumují, způsobuje zbarvení jejich masa do růžova až oranžova (kreveta, humr, losos). Vyskytuje se jako volný či ve formě esterů.
Mořské řasy jsou v přírodní medicíně zařazeny mezi tzv. detoxikační přírodní látky. Je to proto, že čistí organismus od toxických látek, ale také od radioaktivity a zlepšují průchodnost cév.
U nás se vyskytuje v oblasti zdravé výživy více řas, pojďme si říct pár slov o několika z nich. Ještě je samozřejmě třeba podotknout, že mořské řasy jsou neoddělitelnou součástí asijské, zejména japonské a čínské kuchyně.
NORI
Mezi nejznámější druhy patří řasa Nori. Patří k největším zdrojům bílkovin, obsahuje rovněž hodně vitaminu B, A, C. Dále pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, rozpouští tuk a zlepšuje trávení těžkých jídel. Nori působí velkou silou také proti množení choroboplodných zárodků v organismu.
DULSE
Řasa Dulse roste na skalnatých pobřežích v turbulentních vodách kolem spodní hranice přílivu Atlantiku. Je bohatá na železo, vápník, hořčík, fosfor a jód. Má také vysoký obsah proteinů. Dulse výrazně posiluje krev a cévy.
WAKAME
Wakame je dlouhá řasa rostoucí u ostrova Hokkaidó. Má vysoký obsah vlákniny, bílkovin, hořčíku, jódu, vápníku, železa a sodíku. Dále čistí krev a pozitivně upravuje krevní tlak a pomáhá při zvýšené viskozitě krve.
ARAME
V Pacifiku roste především řasa Arame. Obsahuje především jód, vápník a železo. Při pravidelné konzumaci pomáhá snižovat krevní tlak, cholesterol a prospívá tak při všech cévních a srdečních chorobách.
HIJIKI
Řasa Hijiki se divoce vyskytuje při pobřeží Japonska, Číny a Koreji. Je obzvlášť bohatá na vápník a železo, dále pak obsahuje hořčík, jód, zinek, sodík, vitaminy, bílkoviny a vlákninu. V Japonsku je oblíbená, protože se zde věří, že pravidelná konzumace této řasy zvyšuje obranyschopnost organismu a zlepšuje krásný vzhled pleti.
KOMBU
Poměrně známá a oblíbená je řasa Kombu. Obsahuje nejvíce jódu, proto ji Číňané po staletí používají, jaké lék na problém se štítnou žlázou. U nás je známá také pod názvem Kelp.
Má velký obsah kyseliny alginové (silný pojivý prostředek, který udržuje rostlinnou strukturu), která je nestravitelná a působí jako výborný čistič střev. Odvádí z těla toxické zplodiny a usazeniny a ochraňuje tak před vstřebáváním těžkých kovů čili je to v alternativní medicíně výrazný detoxikační prostředek. Rovněž přispívá ke snižování hladiny cholesterolu a je prospěšná při prevenci vzniku vysokého krevního tlaku.
AGAR
Z potravinářství je známý pojem agar. Vodní řasa agar (také agar-agar) roste v hloubce kolem 80 metrů. Uvádí se, že působí v organismu protizánětlivě, neutralizuje jedy ve střevech, účinkuje jako mírné projímadlo. Vysoký obsah vlákniny v agaru přispívá ke snižování hladiny cholesterolu v krvi.
CHALUHA BUBLINATÁ
Známá je také chaluha bublinatá, latinsky Fucus vesiculosus. Roste například v mělčinách Severního a Baltského moře. Mezi obsahové látky patří algináty (řazené mezi polysacharidy) a jód, jak je obvyklé u mořských řas. Pro ovlivnění metabolismu přes činnost štítné žlázy se v přírodní medicíně používá jako prostředek proti obezitě a pro posílení metabolismu. Předpokládá se, že chaluha bublinatá by mohla přispět k lepšímu růstu vlasů.
Bývá rovněž doporučována jako doplněk léčby při zánětech kloubů a revmatismu. Přispívá také ke snížení hladiny tuků a samotného cholesterolu v krvi.
ASCOPHYLLUM NODOSUM
Na závěr bych se rád zmínil o hnědé mořské řase, Ascophyllum nodosum. Obsahuje velké množství minerálů, vitamínů a stopových prvků. Z vitamínů to jsou vitamíny ze skupiny B (biotin, kyselina listová – B9, niacin – B3, thiamin – B1, riboflavin – B3 a cyanocobalamin – B12), dále provitamín beta karoten, vitamíny C, D, E a K. Z minerálních prvků obsahuje vápník, síru, hořčík, fosfor, draslík, železo jód, křemík, zinek, měď a další minerály. Jako stopové prvky můžeme v této mořské řase nalézt mangan, bór, kobalt, selen, titan, vanadium, nikl a molybden. Obsahuje rovněž mimo jiné vlákninu a bílkoviny.
Závěrem je možné říci, že díky vyvážené kombinaci minerálů a vitamínů mohou být mořské řasy při pravidelné konzumaci účinnou prevencí civilizačních onemocnění nebo mohou jejich stav výrazně zlepšit. Také jsou vhodným doplňkem stravy pro celkové zdraví a podporu imunity.