Šungit a něco více o něm od odborníků

vodakapkabig

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Šungit polyminerální uhlíková hornina, která dostala svůj název podle místa výskytu, karelské vesnice Šuňga na břehu Oněžského jezera, kde byl šungit poprvé objeven.

Šungit je na pohled neprůsvitný černý kámen s více či méně výrazným kovovým leskem. Stáří šungitu je kolem 2 miliard let. Jedná se o negrafitizovaný, témeř čistý nekrystalický uhlík vzniklý pravděpodobně z mikroskopických řas.
Naleziště se nachází v Karélii v severozápadním Rusku (zatím jediné známé na Zemi). V oblasti Karélie se nacházely dnes již neexistující šungitové lázně, založené v 18. století ruským carem Petrem Velikým, kde se léčily hlavně děti.
Šungit má sorpční schopnosti, které jsou však nižší než u aktivního uhlí. Tyto vlastnosti nacházejí uplatnění při využití šungitového sorbentu při procesu úpravy vody, pro dočištění na kvalitu pitné vody se již používá aktivní uhlí a další postupy pro odstranění mikroskopických nečistot a bakterií. Filtry na čištění vody na bázi šungitu byly vyrobeny poměrně nedávno – v roce 1991. Voda procházející šungitovým filtrem má všeobecný léčivý účinek na tělo, odstraňuje podráždění, svědění, vyrážku, obnovuje lesk vlasů, je účinná ve vegetativně-vaskulární dystonii, při onemocněních gastrointestinálního traktu, kamenech v ledvinách.

Vědci vysvětlují jedinečné vlastnosti šungitu jeho neobvyklou strukturou. Shungitový uhlík tvoří ve skále matrici, ve které jsou rovnoměrně rozptýleny rozptýlené silikáty s průměrnou velikostí přibližně 1 mikron. Vlastnosti shungite rocku jsou určeny dvěma faktory:

  1. vlastnosti shungite uhlíku
  2. struktura horniny, vztah mezi uhlíkem a silikáty

Na konci dvacátého století vědci částečně vysvětlili důvody hojení šungitu. Tento minerál je složen převážně z uhlíku, který je velmi podobný kulovým molekulám – fullerenům. Fullerenes – zvláštní forma uhlíku, který byl poprvé objeven ve vědeckých laboratořích, když se pokoušel simulovat procesy probíhající ve vesmíru a později objevený v zemské kůře. Jedná se o sorpční, katalytické a redukční vlastnosti šungitových hornin, které umožňují úspěšně čistit odpadní vody z mnoha organických a anorganických látek (ropné produkty, pesticidy, fenoly, povrchově aktivní látky a tak dále).

Kromě toho je sungit nejúčinnější látkou pro čištění vodovodní vody z organochlorových látek (dioxinů, radikálů), má antibakteriální vlastnosti. Díky těmto vlastnostem lze použít shungit:

  • při přípravě vysoce kvalitní pitné vody v průtokových systémech jakékoli kapacity, ve studnách. S pomocí shungitů lze problém zásobování vodou v mnoha problémových regionech řešit nejjednodušeji a ekonomicky
  • při čištění městských domácností, průmyslových odpadních vod z mnoha škodlivých látek
  • při přípravě vodních bazénů
  • při přípravě vody CHP

Použití vody schungite pro kosmetické účely

Denní mytí šungitovou vodou vyhlazuje pokožku, zvyšuje její elasticitu, dodává jí zdravý vzhled. Tento jednoduchý postup s pravidelným používáním může pomoci zbavit se akné a zánětu. Pravidelné oplachování touto vodou dodává vlasům lesk a hedvábnost a také snižuje vypadávání vlasů, posiluje kořeny, zmírňuje lupy.

Obklady ze šungitu

Aby bylo možné vytvořit obklady, stačí, když gázu namočíme do vody ve vodě a aplikujeme ji na bolestivé místo po dobu 1,5-2 hodin. Obklady pomáhají urychlit hojení ran, řezů, otěru, podporují rychlé hojení popálenin. S pomocí takových obkladů, artritidy, artrózy, křečových žil jsou vyléčeny.

Na opláchnutí stačí použít mírně zahřátou, ale ne převařenou vodu infundovanou na šungit po dobu tří dnů. Takové kloktadla jsou vhodná pro onemocnění krku, nachlazení, onemocnění dásní, stomatitidu, angínu.

Šungitové koupele jsou také velmi užitečné pro zlepšení celkové pohody: zmírňují únavu, zvyšují účinnost, dodávají energii a zlepšují krevní oběh. Příprava šungitových lázní: minerál nebo jeho granule se vloží do látkového sáčku a pak se sáček sníží na 10 minut do lázně.

Příprava vody ze šungitu

Šungitové oblázky obsažené v balení se předem promyjí studenou vodou, potom se nalijí do skleněné nádoby o objemu 3 litry nebo smaltovaného nádobí a potom se nalijí do 3 litrů vody z vodovodu. Infúzní voda na šungit by měla být do 2 dnů. Pak by měl být pečlivě (bez míchání) vypuštěn do zásobní nádrže pro použití, přičemž na dně zůstane 0,5 litrová vodní vrstva. Voda v této vrstvě obsahuje nečistoty, takže by měla být filtrována přes několik vrstev gázy.

Použití vody schungite

Ačkoli použití vody schungite nemá prakticky žádné kontraindikace a je indikováno pro prevenci mnoha nemocí, dříve, než ji lidé začnou pít s mnoha zdravotními problémy, je nejlepší se poradit s lékařem, který je obeznámen s účinkem tohoto minerálu.

Celková nabídka pomůcek pro čistou vodu.