Správná strava jako prevence rakoviny tlustého střeva

cm palec nahoru

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Rakovina tlustého střeva a konečníku patří k nejzákeřnějším hrozbám moderní doby. Podle publikovaných údajů onemocní každý rok na tuto zrádnou nemoc až 8 000 pacientů a lékaři odhadují, že v současné době žije v České republice až 40 000 lidí s touto nemocí. Ohrožení jsou nejvíce lidé, kteří jsou starší padesáti let.

Tato nemoc je z velké časti daň našemu současnému životnímu stylu. Nejdůležitější je vhodné složení stravy. Ve stravě je  třeba omezit živočišné tuky a nahradit je tuky, tedy oleji rostlinnými. Nejvhodnější je vybrat rostlinné oleje lisované za studena, kterých je na našem trhu více a je třeba v jídelníčku vystřídat několik druhů.

Co je velmi rizikové, je konzumace uzenin. Zde je třeba omezit příjem na minimum. Co se týče masa, jsou doporučovány ty druhy, které mají nižší obsah tuků. Z tradičně užívaných mas v kuchyni k těmto patří rybí a drůbeží maso. Co se týče přípravy masa, odborníci doporučují vaření a dušení před smažením na tucích.

Rovněž tak při konzumaci mléčných výrobků je třeba volit ty s menším obsahem tuků.

Samozřejmě, jídelníček je třeba doplnit ovocem, zeleninou a potravinami s vyšším obsahem vláknin. Povinnosti je přestat s alkoholem a kouřením nebo je alespoň omezit. Z alkoholických nápojů je si třeba dát pozor na zvýšenou konzumaci piva (alkoholického). Důvod zatím nebyl zcela vyjasnění, ale vědci předpokládají, že důvodem je snížení výskytu „přátelských“ baktérií ve střevě. Tím se zvětšuje riziko vzniku karcinomu tlustého střeva a konečníku.

Důležitý je i dostatek vlákniny ve stravě. Zlepšuje stav stolice a tím i lepší vyprazdňování. Tím pomáhá očistit střevní stěny od negativně působících látek. Nejvíce vlákniny se nachází v ovoci, zelenině a celozrnném pečivu a luštěninách. Důležité je také, abychom omezili sedavý způsob života a více se pohybovali. Nedostatek pohybu může způsobit zácpu, hemeroidy, což také může zvyšovat riziko onemocnění.

Nesmírně důležité je rovněž v případě pochybností podstoupit test na okultní krvácení u lékaře. Velký význam je také znát historii onemocnění v příbuzenstvu, svoji roli mohou hrát i genetické vlivy.