Smrk ztepilý (Picea abies)

smrk e1579764876794

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Smrk ztepilý (Picea abies) je strom, který byl původně rozšířen ve střední a jihovýchodní Evropě (od Alp po Balkán), kde tvořil spolu s dalšími dřevinami horské a podhorské lesy.

V nižších polohách ho můžeme nalézt jako součást porostů mokřin a rašelinišť. Jedná se o jeden z nejběžnějších a ekonomicky nejdůležitějších dřevin v severní a střední Evropě. Smrk ztepilý je statný stále-zelený jehličnatý strom s rovným kmenem, který je v mládí pokrytý hladkou, světlehnědou kůrou, která se s přibývajícím věkem mění v šedohnědou až červenohnědou šupinovitou rozpukanou borku. Dorůstá výšky až 50 m.

Jeho jehlice jsou až 25 milimetrů dlouhé.  Květenství jsou šišticovitá. Šišky smrku ztepilého jsou podlouhlé a nerozpadavé. Smrk je původním domovem téměř v celé Evropě, v současnosti je pěstován pro dřevo téměř po celé severní polokouli.

V lidovém léčitelství se jako rostlinné drogy ze smrku ztepilého využívají zejména mladé výhonky a pryskyřice. Ty obsahují terpentýnovou silici, která pomáhá rozpouštět hleny. Léčitelé ji proto tradičně používali na projevy nachlazení, jaké je rým nebo kašel. Terpentýnová silice našla uplatnění i při zevním použití, na potírání při revmatických bolestech či při jiných potížích pohybového aparátu.

Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C. V minulosti se v přírodní medicíně používaly výhonky. Ty nesměly být delší než 5 cm, které bylo potřeba nejpozději je nasbírat v období do půlky, maximálně do konce měsíce května.

V aroma-terapii se také využívají silice ze smrkového jehličí. Podle zkušeností aromaterapeutů by měly pomáhat při strachu, psychickém astmatu, depresích, nízké koncentraci, nervozitě a stabilizovat vnitřní rovnováhu. I proto je používají někteří cvičitelé jógy (a podobných technik) při cvičeních a meditacích.

Pokud jsou silice z jehličí smrku ztepilého součástí přírodních přípravků, jsou v nich proto, že posilují obranyschopnost, uvolňují dech, prokrvují a pomáhají i tišit kašel. Rovněž mají antiseptické účinky, detoxikuje, ničí mikroby, uvolňuje hleny, jsou potopudné (diaforetické) a močopudné (diuretické). Pokud je najdeme v mastech či gelech, tak zde jsou proto, že pomáhají mírnit bolest svalů.