Smích léčí tělo i duši

smich e1614335780209

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Lidský organismus vnímá smích jako signál k uzdravení. Smějeme-li se od srdce, dochází k psychickému i fyzickému uvolnění. Snižuje se hladina stresových hormonů (kortizolu) a spouští se sekrece endorfinů, stoupá produkce bílých krvinek, a tím dochází k posílení imunity. V krvi se utvářejí imunoglobuliny, které pomáhají například při onemocnění dýchacích cest. Tak se smějme, ať jsme zdraví!

Svým úsměvem ovlivňujeme náladu nejen sobě, ale také svému okolí. Smích je vstupní branou k druhým lidem a nejpřirozenější komunikací. Vytváří pocit důvěry a pomáhá budovat lepší vztahy a silnější pouta. Úsměvu brání strach. Výraz v obličeji nemusí být jen odrazem momentální nálady, ale má také schopnost ji ovlivňovat. Donutíte-li se k úsměvu, uvěří vám i mozek. Je naprogramován spíše na negativní způsob myšlení, ale to je jen ochranný mechanismus a také prevence případných zklamání.

Jak na nás smích působí:

» dochází k uvolnění svalů celého těla a lepšímu prokrvení
» posilujeme svaly břicha a bránice
» masírují se vnitřní orgány
» dokonce se spalují kalorie
» lépe zvládáme nepříjemné a stresové situace
» smíchem můžeme nakazit i ostatní
» jsme až o 80 % atraktivnější než bručouni
» vrátíme se do dětství – dítě se směje až 300x za den, dospělý jen 15x (někteří více)
» pozor: muži se smějí méně než ženy!
» účinek smíchu = morfinu
» působí pozitivně při bolesti
» po porodu se při smíchu rychleji zavinuje děloha (vyzkoušeno v praxi…)

A tak si často opakujte afirmaci: „Úsměv – zkus to!“ Zpočátku vám půjde úsměv spíše ztuha, ale časem si zvyknete. Čím více se budete usmívat, tím déle udržíte mozek v pozitivním naladění. Pamatujte si, že s úsměvem působíte přitažlivěji, vstřícněji a ostatní se s vámi nebojí bavit. Celkově máte více energie a rozdáváte ji kolem sebe. Úsměv tvoří klima sounáležitosti, propojení a sdílení mezi lidmi. Je to klíčový prostředek při navazování kontaktních přátelství.

Zdroj: www.energy.cz