Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Věřím, že v dnešní době již není pro mnohé slzovka jen cizokrajnou potravinou, o které by český člověk neslyšel a experimentů chtivý pak zároveň i nezkusil. Slzovka je totiž nejenom chutná, vzhledná, ale také léčivá, kdy nechá vyniknout pokrmům z rýže, ty ze zeleniny pak nevídaně oživí.
Často se jí přezdívá Jobovy slzy, kdy svým tvarem kapky připomíná utrpení biblického Jóba. Toho vydává Bůh do rukou Satana, aby temné síle dokázal, jak bohabojný je tento muž, jak oddán víře, dobru a lásce. I přes velkou spoustu osobních tragédií Job obstojí a neztratí nic ze své čisté duše. Prolije však mnoho slz, zde připodobnění k slzovce. Jeho příběh končí dobře, neboť v zkoušce obstojí, čímž je mu dopřáno náležité odměny. Vraťme se však zpátky k oné léčivé potravině, kterou řadíme k nejstarším pěstovaným plodinám světa. Její kořeny spadají do východní Asie, přesněji Srí Lanka, Indie, ale také Čína či Malajsie. Ve své podstatě se jedná o jednoletou tropickou trávu, která je neuvěřitelně přizpůsobivá. Lehčí písčitá či těžká jílovitá půda, kyselá či alkalická zemina, mírné vlhko, ale také silně promočená půda, zde všude se slzovka ujme, aby vyrostla do výšky dvou až tří metrů. Typická jsou výrazná kolénka, listy, které se vyznačují vlnitými okraji. V období dozrávání jsou klásky naplněny semeny, pro která je charakteristická podélná rýha. A tak pak činí slzovku vizuálně zajímavou.
Slzovka je velmi často spojována s tradiční čínskou medicínou (TCM), která ji pokládá za léčivý základ kuchyně. Zvláště tam, kde je vyčerpaná slezina. Tím, že se slzovka vyznačuje detoxikačními účinky, napomáhá čistit střevo, což se pak projeví rovněž na kůži. Podporuje tedy eliminaci akné či jiné hnisavé záležitosti kůže, které jsou odrazem nezdravého vnitřního prostředí. Ze slzovky lze připravit šlémovitý odvar, podporující jaterní funkce, čímž rovněž posiluje tělo, které snáze detoxikuje. Šlém je snadno stravitelný, čímž lahodí slabému žaludku či střevům. Dle tradiční čínské medicíny slzovka zvláčňuje a změkčuje, čímž uvolňuje živočišné tuky a zatuhlá ložiska škodlivin, rovněž pomáhá zbavit se hlenu.
Stejně, jako třeba bezlepkové jáhly, je i slzovka výborným zdrojem cenných minerálních látek, najdeme zde pěkné množství hořčíku, vápníku, fosforu, manganu, zinku, železa, draslíku. Z vitamínů pak vitamíny skupiny B. Zcela chybí céčko. 100 g slzovky obsahuje 52 % sacharidů, 18 % bílkoviny, 7 % tuku, určité % zaujímá také voda. Slzovka je přirozeně bezlepková, lze ji zařadit do diabetické či redukční diety, samozřejmě ji je třeba započítat do sacharidového příjmu dne. Při diabetu ji doporučuji kombinovat s rýží naural, která má o něco lepší glykemický index, nežli rýže Basmati.
Slzovku lze tedy použít při
- detoxikaci
- průjmech
- žaludečních či střevních problémech
- zahlenění
- zápalu plic či průdušek
- otocích
- zánětech močového měchýře
- zvýšeném LDL cholesterolu
Na slzovku si dají pozor těhotné ženy, neboť celkově vysušuje, což nesvědčí děložní sliznici.
Jak s ní pracovat v kuchyni
Dříve, než ji povaříme, je dobré slzovku na pár hodin namočit, spěcháme-li, postačí i hodina. Většinou se používá v doprovodu jiných přílohových potravin, například rýže. Lze ji však zkombinovat s čímkoli dalším. Jelikož se vaří déle, je dobré vybrat potraviny s podobnou potřebou varu. Sama ji míchám společně s rýží Basmati natural. A oblíbila jsem si tento recept:
Voňavá rýže se slzovkou a hráškem
|
Slzovku na několik hodin namočíme. Na kokosovém oleji opražíme cibulku. Přidáme hrášek, omytou a na růžičky nakrájenou brokolici. Dále slzovku, rýži, velmi jemně osolíme a na závěr přidáme koření pěti vůní. Zalijeme vodou a dusíme zhruba 45 minut. Směs je voňavá, lahodná, velmi jemná.
Slzovku lze také povařit a umixovat na lehkou chutnou pomazánku.
Pohanková pomazánka s mrkví a slzovkou
|
Slzovku na několik hodin namočíme. Na kokosovém oleji zesklovatíme cibulku, přidáme na kousky nakrájenou mrkev, petržel. Směs doplním pohankou a slzovkou. Jemně osolíme. Zalijeme vodou, kterou necháme zcela vyvařit. Těsně před koncem přidáváme prolisovaný česnek. Mixujeme. Můžeme zjemnit troškou smetany.
Přeji vám, aby se slzovka zabydlela rovněž i ve vaší spíži, že si ji oblíbíte nejenom pro její zajímavou chuť, vzhled, ale také množství variací, ve které ji můžete poskládat. Kéž je vám tato potravina zároveň i lékem.