Slunce prospívá i škodí, proto volte zlatou střední cestu

cm koupani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slunit či neslunit, toť otázka!
UV záření má výrazné účinky na lidský organismus – aktivuje vitamin D a působí na kůži a oči. Vyvolává zčervenání a později ztmavnutí kůže zvýšením kožního pigmentu (melaninu). Může však způsobit i kožní zánět (solární dermatitidu), tzv. spálení, což výrazně přispívá ke vzniku kožních nádorů. Celosvětový trend bronzově opálené postavy dosahuje v posledních letech i přes veškerou osvětu o škodlivosti slunečního záření nezdravých hranic.

Lidé věnují stále více volného času pobytu v přírodě, což je sice ku prospěchu zdraví, často však až neúměrně vystavují své tělesné schránky přemíře slunečních paprsků, které mohou být pro lidskou pokožku i velice nebezpečné. Kožní tkáň platí za přemíru pobytu na slunci nemalou daň. Předčasně stárne, tvoří se vrásky, uvolňuje vazivo, vysychá v šupinatou pokožku, a v nejhorším případě vzniká i riziko rakoviny kůže. Přestože dermatologové každoročně varují před účinky slunečního záření, je až zarážející, jak lidé berou jejich rady na lehkou váhu. Pouze málokdo z mladší věkové skupiny se například chrání před ostrým poledním sluncem pokrývkou hlavy a tričkem.

Nabídka kosmetického průmyslu je bohatá a v obchodech regály s preventivními prostředky jen přetékají.

Jak si má ale z takového množství zákazník vybrat zrovna ten, který zaručeně pomůže?

Ochranný faktor, udávaný na opalovacím krému, mléku či oleji radí, kolikrát déle se lze na slunci pohybovat, než kdyby pokožka zůstala bez ošetření do doby, než dojde k zarudnutí a s ním i k jejímu poškození. S přibývajícími “spáleninami” rovněž roste pravděpodobnost, že v pozdějších letech dotyčný milovník slunce onemocní rakovinou kůže. Dostatečnou ochranu před paprsky poskytne ochranný faktor 15, preparát s faktorem 20 pak nabízí úplnou ochranu. Přípravky s vyšším faktorem už většinou nic lepšího nenabídnou.

Důležité je chránit před sluncem zejména děti, zvláště v současné době, kdy dochází k úbytku ozónové vrstvy. Nezabráníme-li přece jen zarudnutí či “spálení” kůže, pak je třeba věnovat postiženým místům zvýšenou pozornost. Z produktů Energy výborně uklidňuje Ruticelit, případně Cytovital, oba krémy se osvědčují i jako prevence.