Slezina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Slezina je orgán lidského těla ve velikosti zaťaté pěsti. Je zodpovědná za kvalitu imunitního systému. Dosahuje toho čistěním lymfatického systému a také odváděním chemických látek a barviv z těla (tyto chemické látky a barviva jsou součástí potravin, které denně konzumujeme). Vstupuje do ní slezinná tepna, vystupuje slezinná žíla. Ve slezině se tepna větví na tepénky. Tyto tepénky nepřecházejí do sítě vlásečnic, ale vyprazdňují se přímo do sleziny. V dřeni jsou obaleny lymfatickou tkání. Ve vnitřku je vyplněna červenou a houbovitou dření.

Tato dřeň (též označovaná jako pulpa), se skládá ze sítě cév, přerušovaných útvary lymfatické tkáně. Červenou část dřeně tvoří cévy, bílou část mízní tkáně. Nejbližšími sousedy sleziny v našem těle je žaludek a slinivka břišní. Hlavní význam sleziny spočívá v tom, že třídí zdravé a poškozené červené krvinky. Ty poškozené se zachycují v červené části pulpy a tam zaniknou. Proto je někdy slezina též označována jako „hřbitov červených krvinek“. Naproti tomu bílá část pulpy se podílí na tvorbě protilátek.

Pracuje s bílými krvinkami a hraje tak významnou roli v obranyschopnosti organismu. Pokud dojde k narušení funkce sleziny, zpravidla dojde ke krvácení. Ke krvácení dochází obvykle po úrazu. Může dojít až k šoku, postižený zbledne a jeho tep se prudce zrychluje. Pokud dojde k sepsi, otravě krve, slezina se aktivuje a zvětší několikrát svůj objem. V tomto případě ji lékař může nahmatat, na rozdíl od normálního stavu. Takto vzniklá slezina se označuje jako septická. Onemocnění sleziny označované jako splenomegalie je symptomem některých druhů onemocnění – leukémie, Hodgkinova lymfomu, pravé polycytemie, hepatitidy, infekční mononukleózy či jaterní cirhózy.

Ke zlepšení funkce sleziny jsou obvykle doporučovány potravinové doplňky umožňující snadný průběh trávení a zlepšující funkci sleziny, jako např. antiparazitární látky či produkty obsahující flavonoidy, sequiterpeny, monoterpeny, polysacharidy a organické kyseliny. K vhodným přírodním přípravkům, které mohou sloužit dle přírodní medicíny, činnost sleziny může podporovat i čaj Achyrocline saturoides.