Sléz přehlížený, bylinka mocná a léčivá

sléz2 scaled e1593683047967

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná vám také roste při domě a každý den, vyjdete-li do zahrady, zaujmou vás jeho drobné, bledě fialové kvítky, které vykukují přes okrouhlé vroubkované listy umístěné na dlouhých stoncích. U mne to byla láska na první pohled a také radost, protože sléz, to je štěstí, výborný čaj a také další z bylin do domácí apatyky. Spoustu léčivek kolem nás míjíme bez povšimnutí, přitom, nahlédneme-li do některého z herbářů, mnohdy se nestačíme divit. Tak je to i u slézu, černohlávku, který již pomalu bude hnát do květu, pěťouru, který se tolik rád plete do nově zasetých záhonků. Vydáme-li se za město, do lesů a luk, najdeme tolik hojnosti a lásky, která se rozrůstá zas a znovu. A mnohdy právě na prahu domu.

Narazíme-li na sléz, sbíráme květy, listy a stonky od června do září. Sběr květu probíhá postupně od spodu rostliny, nejméně jedenkrát za dva dny. Čím častěji se sběr provádí, tím více rostlina nakvétá. Květy se uštipují těsně pod kalichem v dopoledních hodinách po opadnutí ranní rasy. Bylinku užíváme, pokud možno čerstvou, protože během sušení ztrácí své cenné, slizovité látky. Avšak i sušená rostlina stále ještě zachovává něco ze svých léčivých vlastností. Osobně velmi ráda připravuji macerát, bylinku vložím do džbánku s vodou, maceruji přes noc a ráno pak, velmi jemně zahřeji a po doušcích popíjím.

Lidové léčitelství

Sléz neobsahuje žádné toxické látky, proto je možné nabídnout i dětem, kojícím maminkám. Účinné látky jsou především sliz, silice a třísloviny. Nejvýraznější jsou účinky slizu, dokáže hojit sliznice a proto, sléz působí blahodárně na dýchací cesty, používá se při nachlazení a zánětech, zejména při bolestivém, suchém a dráždivém kašli. Stejně tak působí v trávicích ústrojí, proto se doporučuje při žaludečních a dvanácterníkových vředech, k tlumení střevních potíží a jako mírné projímadlo. Má absorpční účinky jako živočišné uhlí.

Zevně se pak osvědčuje proti lupům, při ekzémech a k omývání drobných ran, vředů, neboť tlumí zánětlivost a svědění. Pasta připravená z práškového slézu smíchaného s troškou vody odstraňuje kruhy pod očima. Obklady z čerstvého listu se aplikují při zánětech žil. Sléz se používá jako součást ústních vod a kloktadel, velmi často jej můžete nalézt jako příměs pleťových mlék či vod.

Jan Černý ve svém díle, Knieha lékarska, kteráž slove herbář aneb zelinář, z roku 1517, píše: Slezu vlaského voda otoky, hlízy, vředy i všecky tvrdosti obměkčuje, horkosti odjiema, i hnisavé, prsy, plíce měkčie, i střeva. Kašel suchý hojí. Zvředovánie ledvinné i měchýře uzdravuje.

Mariqa Treben ve svém díle Zdravé z boží lékárny, píše: U nás v sousedství bydlela jedna žena, která si před několika léty zlomila kotník. Dlouho měla s nohou těžkosti, a dokonce musela do nemocnice. Po propuštění z nemocnice jsem ji potkala, velmi kulhala a nohu měla oteklou až pod koleno. I když se opírala o hůl, pohybovala se jen zvolna. A tak jsme společně nasbíraly čerstvý, planý sléz a druhý den začala s koupelemi nohou. Nepřeháním, když řeknu, že již po týdnu nepotřebovala hůl a noha opět vypadala normálně. Tak tomu bylo i u jiné ženy, která si zlomila zápěstí na pravé ruce, což jí způsobovalo těžkosti. Vždyť řekněte, která matka a hospodyně si může šetřit svou ruku? Každou noc ji ruka bolela a denně otékala. Když jsem se s ní jednou potkala, poradila jsem jí používat sléz. I v tomto případě nastalo rychlé zlepšení.

Stejná autorka dále píše, že sléz léčí zánět hrtanu, stejně jako jeho zhoubná onemocnění. V takovém případě vyluhujeme přes noc 2,5 litru denní dávky, do každého ¼ litru dáme vrchovatou čajovou lžičku bylinky. Ráno mírně zahřejeme a uchováváme v termosce, kterou jsme napřed vypláchli horkou vodou. Během dne vypijeme po doušcích čtyři šálky a zbytek používáme jako kloktadlo, které se osvědčuje i proti vysychání v ústech, nose, hrtanu.

Způsoby užívání

Čaj

Pouze tedy studenou cestou. Použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku bylinky na ¼ litru vody. Necháme přes noc stát a ráno mírně ohřejeme.

Koupel nohou

Do pětilitrové nádoby se studenou vodou vsypeme na noc dvě hrsti slézu. Druhý den vše zahřejeme na teplotu, kterou ruce i nohy snesou. Koupeme 20 minut, vodu můžeme ještě dvakrát použít, když ji předem zahřejeme.

Obklady

Zbytek po přípravě čaje znovu v trošce vody ohřejeme, smísíme s ječnou moukou na kaši, natřeme na lněný hadřík a teplé přiložíme

Bylinky, to je zázrak a kouzlo, dar a láska, která tu pro nás roste všude vůkol. Sbírejme, učme se, bylinky jsou způsob, jak uzdravit tělo i duši.

V článku jsou použity informace z knih:

Treben, Maria. Zdraví z boží lékárny. Nakladatelství DONA, 1991. 88 str. ISBN 978-80-7322-173-7.

Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.

Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.