Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Sitosterol (také označovaný jako beta sitosterol) je rostlinný sterol odvozený od steroidního uhlovodíku sitostanu. Rostlinné steroly, čili fytosteroly, zahrnují komplexní skupinu sloučenin, kterou v současné době tvoří devět poznaných sterolů. Od živočišného cholesterolu se odlišují především metylovou či etylovou skupinou na osmém uhlíku vedlejšího řetězce molekuly. Nacházejí se v některých rostlinách a mají tam podobnou funkci, jako cholesterol u vyšších živočichů.
Ve svém stavu jsou součástí lipidové dvojvrstvy buněčných membrán. K hlavním rostlinným sterolům nacházejících se v lidských potravinách patří kromě beta sitosterolu také campesterol a stigmasterol. Je to významná živina, obsažená v mnoha druzích ovoce, zejména ze subtropických a tropických oblastí. Získává se např. z hnědé rýže, ve které je obsažen. V těle působí jako antioxidant a regulátor činnosti řady enzymů. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5-alfareduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dehydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy provázeno degenerativními změnami. Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří zvětšení prostaty a zvýšené vypadávání vlasů (degenerace vlasových folikulů), zvýšené ukládání tuků a oslabení imunitního systému. Z hlediska léčení benigní hypertrofie prostaty (dále BHP) i rakoviny prostaty vykazuje beta sitosterol určité pozitivní výsledky.
Má také protizánětlivý účinek. Tato substance je mimo jiné hlavním aktivním ingredientem v saw palmetto či serenoa repens. serenoa repens je již komerčně dostupný několik let pro léčení mužů s BHP. Jedná se o lipido-sterolový extrakt z již zmíněné palmy, a je to komplexní směs různých látek. Hlavním účinným ingredientem má být v tomto případě právě beta sitosterol. Je třeba zdůraznil, že i samotný koncentrovaný beta sitosterol se s úspěchem používá při léčení zmíněné BHP. Molekula tohoto sterolu je podobná estrogenům, což by mohlo naznačovat jeho mechanismus účinku. Beta sitosterol ovšem nemá žádné anabolické vlastnosti, jak se někdy uvádí. Jinou oblastí, kde by se beta sitosterol mohl prosadit jako lék je imunologie. Je dále obsažen např. v rostlině uncaria tormentosa (též kočičí dráp), v aloe vera nebo v avokádu.