Selen – důležitý prvek

xvyziva srdce11

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Selen je v současné době považován za možnou účinnou zbraň proti rakovině a dalším degeneračním onemocněním. Selen je stopový prvek nezbytný pro četné procesy v organismu, je obsažen v půdě. Je přítomný všude v těle, ale největší množství je ho v ledvinách, játrech, slezině, slinivce a ve varlatech.

Selen působí jako antioxidant, blokující škodlivé volné radikály, které poškozují DNA. Je součástí antioxidačního enzymu, který chrání buňky proti škodlivinám z potravy a bývá společně s vit. C a E obsažen v antioxidačních „kokteilech“. Tato kombinace má chránit organismus před celou řadou onemocnění, jejichž předpokládanou příčinou je poškození volnými radikály. Patří sem rakovina, srdeční onemocnění, mozkové příhody, šedý zákal, degenerace žluté skvrny a další.

Obvyklé uplatnění:

  • Společně s vit. E pomáhá v prevenci rakoviny a srdečních onemocnění
  • Chrání proti kataraktě (šedý zákal) a degeneraci žluté oční skvrny
  • Je účinný v boji proti virovým infekcím, zmírňuje průběh oparu a pásového oparu, může zpomalit průběh AIDS
  • Pomáhá zmírňovat příznaky lupusu

Pozor!
Nepřekračujte doporučenou denní dávku, dlouhodobé vstřebávání vysokých dávek selenu (toxická dávka selenu 900 mcg) může vyvolat závažné vedlejší účinky jako je vyrážka, nevolnost, ztráta vlasů, změny nehtů a deprese.

Hlavní příznivé účinky:
5 letá americká studie prováděná na Cornellově univerzitě a na universitě v Arizoně ukázala, že denní užívání 200 mcg selenu vedlo k nižšímu výskytu rakoviny prostaty o 63%, k nižšímu výskytu rakoviny tlustého střeva o 58%, rakoviny plic o 46% a k poklesu úmrtí na rakovinu vůbec o 39%. Podle jiných studií se zdá být selen slibný v prevenci rakoviny vaječníků, děložního hrdla, konečníku, močového měchýře, jícnu, slinivky a jater stejně jako v prevenci leukemie. Selen dokáže rovněž chránit srdce snižováním „přílnavosti“ krve a redukcí rizika tvorby krevních sraženin, což dále zmenšuje riziko srdečních a mozkových příhod. Selen zvyšuje poměr HDL („prospěšného“cholesterolu) k LDL („škodlivému“ cholesterolu), který je pro zdraví srdce kritický.

Doporučené dávky:
Doporučená denní dávka selenu je 65 mcg pro muže i ženy. Léčebné dávky ovšem mohou být mnohem vyšší – až 200 mcg denně, aby byly dostatečně účinné.