Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Praha/Paříž – Americkoněmeckému týmu vědců se podařilo úspěšně dešifrovat stavební plán 7. chromozomu lidského genetického kódu, což přispěje ke studiu řady nemocí – rakoviny, cystické fibrózy a dědičné hluchoty. Obsahuje geny, které hrají roli při dělení a odumírání buněk. Doposud se vědcům podařilo rozluštit tajemství šesti chromozomů z třiadvaceti.
„Je to důležitý, ale pouze jeden z mnoha dalších kroků, které bude potřeba udělat,“ míní docent Jiří Forejt z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd. „Takový opravdu převratný objev byl udělán před dvěma lety, kdy najednou všichni genetici dostali do rukou byť ještě neúplnou genetickou informaci o lidském genetickém kódu, ve které už na 90% byly geny správně umístěné a správně přečtené. Znamenalo to obrovský průlom do výzkumu,“ dodal s tím, že teď se vlastně definitivně určilo, jak 7. chromozom vypadá.
Forejt je přesvědčen, že až když se všechny chromozomy dodělají, pak bude jasné, jak vypadá abstraktní člověk, absolutně bezchybně přečtený s nulovou chybou. Ale člověk od člověka se liší, zdraví lidí, natož nemocní, kteří mají dědičnou nemoc. Jeden z genů rozluštěného chromozomu by rovněž měl napovědět, proč rakovinové buňky odolávají některým druhům léků.
„Je to jistě úžasné, ale rozluštění celého kontextu nám v léčbě cystické fibrózy už moc nepomůže,“ reagoval Milan Macek z Ústavu biologie a lékařské genetiky, šéf Národního centra cystické fibrózy. Cystická fibróza je dědičná nevyléčitelná choroba, která se projevuje chronickým onemocněním plic. Macek přiznal, že se zcela jistě otvírají nové možnosti diagnostiky nemocí.
„To co my děláme už patnáct let s léčbou cystické fibrózy, bude možné dělat po poznání celého sedmého chromozomu na spoustě jiných nemocí. Zcela určitě se to bude týkat léčby rakoviny,“ doplnil Macek.