Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Čeští teenageři užívají lék na akné, který mohl mít vliv na sebevraždu patnáctiletého Američana Charlese Bishopa, jenž narazil letadlem do mrakodrapu. Informuje o tom dnešní Večerník Praha. Uvádí, že zatímco v USA je preparát pod přísnou kontrolou kvůli podezření, že působí těžké deprese, v ČR tomu tak není. Přitom podle americké komise pro potraviny a léky měl lék Accutane vliv na sebevraždu 150 lidí.
V ČR se prodává pod názvem Roacutan a například jeden z pražských lékárenských velkoobchodů Phoenix dodává na trh měsíčně asi 40 balení po 30 kapslích. Na příbalovém letáku českého balení jsou mezi nežádoucími účinky, jako jsou sucho v ústech, zánět spojivek, bolesti hlavy a kloubů, uvedeny jen neurčité „změny nálady“.
Naproti tomu v USA musí být na krabičce varování, že deprese způsobené lékem mohou vést k sebevraždě. U pacienta mladšího 18 let musí v USA zákonný zástupce pacienta podepsat, že byl seznámen s vedlejšími účinky. Důkazy, které by s jistotou prokazovaly, že Accutane způsobuje deprese a vede k sebevraždám ale neexistují. Jeho výrobce tvrdí, že je bezpečný.
V ČR může lék předepsat pouze kožní lékař po schválení revizním lékařem, pak ho platí pojišťovna. V soukromém zařízení ho ale lze získat i bez tohoto schválení. Za tříměsíční kůru pacient zaplatí asi 15.000 korun.
Podle psychiatra Petra Žižkovského by se předepisující lékaři měli více radit s psychology, kteří z praxe poznají záludnosti některých medikamentů na psychiku.
Charles Bishop se zabil v malém letadle Cessna, které namířil proti mrakodrapu ve floridské Tampě. Před incidentem napsal vzkaz, v němž vyjádřil podporu Usámu bin Ládinovi a teroristickým útokům z 11. září na New York a Washington. Dopis na rozloučenou měl mladý sebevrah u sebe. Mimo jiné v něm uvedl, že jednal bez cizí pomoci.