Sám sobě léčitelem – 1. část

cm sam sobe lecitelem

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

PŘÍRODNÍ ZÁKONY SE NEDAJÍ OBCHÁZET

Záznam přednášky MUDr. Pavla Šáchy.

Chtěl bych Vám představit tento obrázek. Je na něm nádoba, která symbolizuje naše tělo. Pracovně ji nazývám popelnicí…

Na obrázku jsou znázorněny různé zátěže, které působí na naše tělo. Budeme hovořit o stresorech. Mohou být hmotné, viditelné, jako jsou různé alergény, toxiny, chemikálie, ale mohou být také nehmotné a těch je podle mého pozorování více, odhaduji, že tvoří až 80 % všech zátěží.Tělo se dokáže na tyto stresory adaptovat, přizpůsobit se jim. Máme hormonální systém, tzv. adrenokortikoidní rezervu, imunitní systém, vegetativní nervstvo, psychiku. V těle musí být všechny důležité látky potřebné k činnosti těchto systémů – hormony, vitaminy, minerály, enzymy… Kohoutek vpravo dole symbolizuje takové orgány našeho těla, které mohou homotoxiny z těla vylučovat. Jsou to játra, ledviny, střevo, kůže, plíce…

Všechny tyto systémy musí být v rovnováze, záleží na tom, jaký je mezi nimi poměr. Když je všechno v pořádku, pak je ta nádoba prázdná, naše tělo je čisté a jsou vytvořeny všechny předpoklady, aby bylo zdravé. Když je tělo vystavováno velkým zátěžím, mnohým stresorům, obranný systém zpočátku náporu odolává, ale časem se vyčerpá, oslabí se. Když v těle chybí některé základní látky – vitaminy, enzymy a symbolicky ten kohoutek je utažen-ten člověk málo pije nebo má jaterní potíže, trpí na zácpu, kouří apod., potom se nenápadně začíná nádoba naplňovat odpady – homotoxiny.

Zpočátku o tom nevíme, jde o inkubační fázi. Máme v sobě toxin, ale on se ještě nijak neprojevuje. Čím více se nádoba naplňuje, tím více člověk cítí, že něco není v pořádku. Něco nás bolí, cítíme se unavení, příznaky nevidíme. Na RTG není žádný nález, laboratorní testy jsou negativní, lékař nám nemusí věřit. Jde o předklinickou fázi.

Jednoho dne hladina dosáhne vrcholu, tento stav popisujeme jako blok funkce. Cokoliv do této plné nádoby přikápne, a může to být i maličkost, taková věc, která nám předtím nevadila, najednou způsobí, že nádoba začne přetékat a nyní již vidíme příznak. Již si na něj můžeme sáhnout, můžeme ho vyfotografovat, laboratorní testy jsou pozitivní, příznak hoří, pálí, svědí – náš lékař nám již věří a ordinuje na příznak lék. Ale z tohoto pohledu ten lék zcela neléčí, nýbrž jen vysouší již přetékající nádobu. Tento proces se může odehrávat na mnoha úrovních, třeba i na psychické úrovni. Znáte ten případ, kdy se snadno rozčilujeme. Náš soused to vidí a říká nám: „Proč se kvůli takové maličkosti rozčiluješ? Vždyť to nestojí za řeč!“ On netuší, že máme svou nádobu plnou a ta situace byla poslední kapkou, která způsobila, že voda přetekla.

Tu nádobu Vám představuji zcela záměrně, je to symbol a během dalšího výkladu se k ní ještě budeme vracet.

Další díl článku naleznete zde.