Reishi – medicinální houba proti stárnutí

cm reishi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Reishi byla ve staré Číně nazývána „božskou houbou nesmrtelnosti“. Už tehdy byly známy její vynikající vlastnosti podporovat zdraví a prodlužovat lidský život. Dnešní vědecké studie to jen potvrzují.

Její pozitivní účinky na zdraví byste jen těžko spočítali na prstech jedné ruky. Podle čínských lékařů posiluje tzv. Zheng Qi (neboli vitalitu, životní sílu, odolnost vůči okolnímu prostředí), a proto je velmi širokospektrá.

Co ale dělá Reishi tak účinnou? Jsou to látky, které mají obecně antioxidační účinky a jsou schopny zpomalovat proces stárnutí. Polysacharidy (a to hlavně β-(1, 3)-D-glukany), glykoproteiny, triterpeny, steroly a mnohé další.

Současná medicína Reishi dlouho přehlížela, ale cca od 60. let 20. století bylo provedeno nespočet pokusů, výzkumů i klinických studií, které potvrdily to, co znali lidé již ve staré Číně. Odhalily její schopnosti modulovat aktivitu imunitního systému, zabíjet rakovinné buňky, působit proti rozvoji civilizačních chorob atd. Stejně jako většina ostatních medicinálních hub dokáže imunitní systém stimulovat, pokud je slabý, ale také ho regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá u různých autoimunitních či alergických obtíží. Reishi ocení i lidé s cukrovkou, onemocněním jater nebo ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem a cholesterolem a u neurodegenerativních onemocnění.

Velmi často se Reishi používá jako podpora organismu u onkologických onemocnění. Dokáže stimulovat imunitní systém, aby se aktivněji obracel proti rakovinovým buňkám.  Zvláště pokud člověk podstupuje náročnou (ale často nezbytnou) konvenční léčbu, jakou je chemo či radioterapie. Současné výzkumy potvrzují, že Reishi nejen že pomáhá likvidovat rakovinné buňky, ale pomáhá organismu lépe zvládat konvenční léčbu, kterou obvykle provází mnoho nepříjemných vedlejších příznaků.

Podle čínské medicíny má výrazný An Shen účinek – zklidňující účinek harmonizující naši duši. Proto je možné ji použít u různých stavů lehkých depresí, úzkostí, panických atak, neukotvenosti, ale i nespavosti apod. Například taoističtí mniši ji užívali před meditací. Důležité je, že Reishi pomáhá srdci nejen po psychické stránce, ale podle soudobých studií i po stránce fyzické, proto je doporučována u řady  kardiovaskulárních problémů.

Je potřeba zmínit, že nejlepšího efektu dosáhnete s houbovými extrakty. Pouhý prášek z rozdrcené houby bohužel nestačí. Pomocí extrakce horkou vodou je nutné prolomit chitinovou bariéru, aby bylo možné vytěžit z houby maximální množství účinných látek. Zatímco v sušeném prášku se vyskytuje pouhých 0,5‒3 % polysacharidů, v extraktech jich je 30‒50 %.

Optimální poměr účinných látek pro terapeutické účinky je 30 % polysacharidů. Pokud je obsah vyšší, je to na úkor ostatních účinných látek a dojde k posunu účinků. Pokud je obsah nižší, účinnost je slabší.