Rakovina prsu – lepší prevence než terapie

cm doktor zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Stále větší počet žen ve středním věku onemocní rakovinou prsu, stále větší počet žen má z této choroby obavy. Je pravda, že většina žen se uzdraví, i když za cenu velkého strádání fyzického i psychického a za cenu toho, že se již nikdy nevrátí do původního dobrého zdravotního stavu. Lékaři nás nabádají k tzv. pasivní prevenci, tj. chodit na preventivní prohlídky a provádět samo-vyšetření prsů, aby nemoc byla zachycena včas. Bohužel systém zdravotnictví je založen na tom, abychom byli léčeni, nikoli na tom, abychom byli zdraví.

Pokud chceme uvažovat o aktivní prevenci (na rozdíl od pasivní prevence jde o to, abychom neonemocněly) je třeba přijmout 3 základní fakta:

 1. Rakovina nevzniká ve zdravém těle.
 2. Je třeba připustit, že já, co se týče prevence, mohu pro sebe udělat více než můj lékař či gynekolog.
 3. Pro dobrý zdravotní stav, fyzickou i psychickou výkonnost, pro to, abychom dobře vypadaly a dobře se cítily, je třeba víceméně stále dělat něco pro:
  1. vnitřní očistu organismu,
  2. podporu imunitního systému,
  3. doplňovat potřebné chybějící látky.

Ve výživě je třeba omezit přísun karcinogenních látek a naopak preferovat zdravou stravu (viz. článek Jak předejít nádorovým onemocněním a Můžete se cítit a vypadat mladší).

Očistu organismu můžeme provádět mnoha způsoby – pomocí krátkodobých a dlouhodobějších hladovek, tzv. ovocnými dny, výplachy střev, aj. Pro zesílení účinku je vhodné 1-2x za rok brát přírodní přípravky na detoxikaci. Je spousta dalších možností jak průběžně pročistit organismus jak potravinami (kyselé zelí, syrové ovoce a zelenina, celozrnné obiloviny), tak přírodními přípravky z nichž nejdůležitější jsou přípravky na osídlení střeva příznivou střevní mikroflórou, dále má výborné účinky řasa chlorella.

Na závěr uvedu minimální osobní preventivní plán:

 1. Nebudu jíst: uzeniny, jídla smažená, chemicky konzervovaná, barvená a ochucovaná, jídla vařená dlouho skladovaná a ohřívaná.
 2. Co nejvíce budu jíst: zeleninu a ovoce (ne tropické), případně i užívat řasu chlorellu.
 3. Pokud budu nucena brát antibiotika nebo chemoterapeutika, po jejich využívání budu brát acidophilus (stačí 1 balení), pro posílení účinku nejlépe spolu s řasou chlorellou.
 4. Čas od času (nejlépe stále) budu užívat antioxidanty a klíčkový olej – vždy 1 z nich a nejlépe je střídat.
 5. 1x týdně (měsíčně) si dám ovocný den.
 6. Ob den (2x týdně) si budu masírovat prsa měsíčkovým olejem.
 7. Ob den si budu masírovat reflexní zónu prsů na nártu nohou.