Ptačinec žabinec můžeme sbírat i v zimě

ptačinec e1579864613523

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Během našich nekonečných procházek se synem si všímáme nejenom zamrzlých kaluží, zmrzlé půdy, tajících vloček sněhu, větrem ošlehaných tváří či zapadajícího slunce, ale také bylinek, které v zimě stále hojně rostou. Že se vám nezdá? Zkuste se příště lépe porozhlédnout. Už jenom věčně zelené jmelí, sedmikrásky, kopřivy, případně takový ptačinec žabinec, který mě doslova nabil svou silou. Ptačinec není vůbec žádné béčko, kdy ona ryze zelená bylinka odolá mrazu i větru, roste si, navzdory podmínkám, které jsou ne vždy docela příznivé. A přesto je bujná, šťavnatá a svěží, úžasný zdroj vitamínu C. Vím, za nedlouho poroste také medvědí česnek, nicméně, ten třeba nechme letos klidně růst. Namísto toho se vydejme dál, objevme další kus bezbřehého dobra, které nám příroda ve své nekonečné štědrosti nabízí a dává.

Ptačinec žabinec neboli ptačinec prostřední

Jedná se o drobnější, svěže zelenou bylinku kvetoucí jemným bílým kvítkem. Splést si ji můžete s drchničkou rolní, obsahující škodlivou látku glykosid cyklamin, oproti žabinci však vyžaduje sušší stanoviště. Vodítkem nám může být rovněž rozdíl v barvě květu, který je laděn spíše do červena.

Ponejvíce sbíráme nať, prakticky celoročně. Pravda, udeří-li kruté mrazy, na ptačinec pak třeba počkat zase do jara. V teplejší zimě však možno sbírat neomezeně. Nať, chceme-li využít jako základ salátu, sbíráme před rozkvětem, rostlina je chutnější, v tomto případě sladší, šťavnatější a taktéž i výživnější. S přibývajícím květenstvím se bylinka vysiluje. Sbírat lze rovněž drobounký květ.

Ptačinec lze přidat za čerstva do salátu, špenátu, oblíbeného smoothie, posypat jím chléb, polévku, nasušit, přidat k himalájské soli, společně ještě s majoránkou a tymiánem, nastrouhanou mrkví, kdy vytvoříme sůl lákavé barvy i chuti. Ptačinec lze také velmi dobře nakrájet a zamrazit.

Trápí-li nás dlouhý, usedavý kašel, uchystejme sobě slabší odvar. Bylinku přivedeme k varu, následně odstavíme, necháme zhruba 10 minut louhovat. Přecedíme, popíjíme, alespoň 3 x denně.

K čemu všemu je ptačinec dobrý              

  • Dovolím si začít kosmetickou vsuvkou, kdy bylinka poslouží jako základ výživné pleťové masky. V tomto případě ptačinec nasekáme nadrobno, promísíme s 1 polévkovou lžící zakysané smetany, aplikujeme na vyčištěnou pleť a 20 minut relaxujeme. Pleť získá svěžejší náhled, celkově se omladí.
  • Bylinku lze také umixovat na kaši, přiložit na revmatismem postižené místo a nechat rovněž 20 minut působit.
  • Čaj z ptačince napomáhá efektivnějšímu trávení, zvlášť, trápí-li nás žaludek či žlučník. Při delším použití rozpouští žlučové kameny, snižuje hladinu cholesterolu a triglyceridy v krvi.
  • Vykazuje močopudný a tedy i čistící účinek.
  • Skvělý prostředek k povzbuzení vyčerpaného imunitního systému, výtečný zdroj vitamínu C.
  • Vymačkaná šťáva oživuje oční okolí, při pravidelném použití dodává mladistvý vzhled. Šťávou lze rovněž napustit kosmetický tampónek, přiložit na unavené oči a chvíli odpočívat.
  • Ve starých herbářích se píše, že šťáva z ptačince léčí zánět zvukovodu. V takovém případě třeba zanést několik kapek do oblasti ucha.
  • Při vnějším použití léčí rány, tlumí ekzém, má desinfekční a stahující účinek.

S ptačincem to nebudeme přehánět v těhotenství, ale ani pak v průběhu kojení, tak jako některé bylinky vyloženě podporují laktaci, ptačinec má na tvorbu mateřského mléka spíše negativní vliv.

Divoce rostoucí bylinky mají své kouzlo

Běžně nabízená listová zelenina, jako je salát, špenát, polníček či rukola se nikdy nevyrovná síle planě rostoucích bylinek, kterým připravuje živnou půdu sama matka příroda. O něco lépe na tom bude zelenina pěstována citlivým, organickým způsobem, nicméně, uvažte, půda, která je vyživena tlejícím plevelem, dostatkem vláhy, není vykořisťována neustálým drancováním minerálních zdrojů v podobě ustavičného setí a sklízení, nabídne vše ze svého původního úmyslu.

Osobně miluji sběr divokých bylin. Pravda, na jejich chuť je třeba si zvyknout, za pár chvil však dorazí jaro a s ním i popenec, sedmikrásky, smetánka lékařská, první svěží jarní kopřivy. A to pak bude v kuchyni veselo, voňavě a živo.

Osvěžující zimní salát

2 hrsti ptačince žabince

2 větší mrkve

1 hrst rukoly

majoránka

citrónová šťáva

1 lžíce medu

extra panenský olivový olej

sůl

Ptačinec dobře omyjeme, stejně tak rukolu, umístíme do mísy. Mrkev očistíme, nastrouháme nahrubo, promísíme s listovou zeleninou. Z oleje, citronové šťávy, majoránky, medu a soli vytvoříme zálivku, kterou vmícháme do salátu.

„Na obloze se vznášel hubený srpek ubývajícího měsíce a jeho světlo dopadalo do trávy jako stříbřitý prach, obyčejná tráva pak vyhlížela jako drahocenné zlatnické dílo, které se vymklo z rukou nějakému talentovanému mistrovi. Vonělo to tu vlhkou zemí, divokými bylinami, letní svěžestí a nekonečným prostorem.“ Alexej Pechov