Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Psyllium husk je jiný název pro rozpustnou vlákninu získanou ze semen z oplodí jitrocelu vejčitého (latinsky Plantago ovata), které je také známé u nás zejména jako psyllium, ale také je možné se setkat s názvy jako ispaghula nebo isabdol. Někdy je označován jako jitrocel indický.
Jitrocel oválný je jednoletá léčivá rostlina. V České republice ho nenajdeme.
Jeho domovskou oblastí jsou jihoevropské oblasti okolo Středozemního moře, severní Afrika, Arabský poloostrov, Írán, Pákistán a Indie. Postupně se dostal i do Číny. Průmyslově se pěstuje na plantážích například v Indii nebo Brazílii.
Obsažená rozpustná vláknina je ve formě bezbarvého slizu, který po zvlhnutí bobtná. Protože váže vodu, je označován jako hygroskopický. Vláknina se získává z osemení, které se ze suchých semen sdírá a mele na prášek, osemení tvoří asi čtvrtinu objemu semene.
Jaké má nejčastější použití?
Vzhledem k tomu, že psyllium husk je schopno absorbovat vodu (a tím asi desetinásobně zvětšit svůj objem), nejčastěji se používá jako šetrné projímadlo. Působí tak, že po vstřebání vody zvýší objem stolice a tak podpoří peristaltiku střev. V oblasti gastrointestinálního traktu se také používá k léčbě následků úplavice a dehydratace způsobené akutními průjmovými onemocněními. Preventivně působí proti vzniku hemoroidů a proti vychlípeninám.
Díky svým vlastnostem je obsažen i v přírodních přípravcích při redukční dietě. Tím, že nabobtná, vytváří pocit plnosti v žaludku a snižuje tak chuť k jídlu. Pomáhá i snižovat hladinu LDL (tak zvaného špatného) cholesterolu. Některé studie zmiňují jeho užitečnost u některých forem diabetu.
Vláknina z jitrocel oválného se využívá i průmyslově v potravinářství jako zahušťovadla nebo stabilizátor. Oloupaná semena (obsahující rovněž olej) jsou vhodná i jako krmivo pro ptáky a zvířata.
Pozor si musí dát ti, kteří by mohli být alergičtí na jitrocel oválný a psyllium. Rovněž se nesmí podávat pacientům, kteří mají špatně průchodný gastrointestinálního trakt nebo z různých důvodů špatně dodržují pitný režim.