Propojte se s krásou vyšších světů (léčivá síla zvonkohry s alikvótními tóny)

cm tomas jarosek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Vyšší tóny zvonkohry povznáší lidského ducha „nahoru“. „V napojení na vyšší úrovně se pak můžeme naladit na krásu a ušlechtilost,“ říká muziko-terapeut Tomáš Jarošek, který sám těmto skvostným nástrojům vdechuje život. Podle něj se hudbou a uměním může harmonizovat každý, bez ohledu na své vzdělání nebo nadání. Pár minut poslechu těchto nebeských zvuků může z těla odplavit i únavu.

Tomáš popisuje, jak může hudba v krátkém čase dodat organismu energii: „Když jsem se živil ještě jako obchodník a přišel jsem jednoho dne z práce, neměl jsem sílu vzít si nějaký nástroj, na který bych musel sám tvořit hudbu. Vyčerpáním jsem padnul do postele, nad kterou byla zavěšena zvonkohra. Jen jsem si tak do ní pět minut ťukal a poslouchal tu harmonii. Tím jsem ze sebe smyl únavu a nemusel si jít na hodinu lehnout.“

Tomáš pracuje jako muziko-terapeut i s jinými nástroji. Mě osobně však na jedné návštěvě fascinoval právě zvuk vycházející z jím vyrobené tzv. zvonkohry s laděnými alikvóty.

Zvonkohra jako přeladění do vyšší dimenze

Každá ručně vyrobená zvonkohra má určitý podtext, symboliku a duchovní působení – smysl, který má danému člověku zprostředkovat. Zvonkohra je vždy o uvolnění, na-cítění a zharmonizování: „O působení konkrétních tónů nechci mluvit příliš exaktně – jako o pevně daném, protože je to velmi individuální. Každopádně zvonkohra může člověka vtáhnout do jiného naladění. Pro příklad typ zvonkohry s laděnými alikvóty může působit následovně: Hluboké zvonky na pozadí vytvoří určitý relaxační prostor, ve kterém pak zní jemné a vysoké tóny. Ty táhnou lidského ducha nahoru.“ Na vyšších úrovních se podle Tomáše můžeme setkat s krásou a ušlechtilostí: „Pokud se otevřeme kráse a ušlechtilosti, přelaďuje nás to na vyšší dimenzi, vyšší bytí. Otevřením se pěknému vzniká propojení s něčím vyšším.“ Zvonkohra

Jak jít za harmonií? Obklopit se harmonií!

Fletnofon Jak čtenáři vědí, je velmi důležité, jakou stravu člověk přijímá. A nejde jen o jídlo – to, co konzumujeme duchovně, má na vědomí možná ještě větší vliv než strava. Tomáš Jarošek v této souvislosti připomíná zákon stejnorodosti: „Fyzikové mluví o rezonanci. Když budu já sám přijímat pěkné, tak se pěkně budu cítit. Pokud bychom to vzali obecně v umění; tak nemohu být člověk, který se snaží jít cestou harmonie, a přitom jít na výstavu Danteho Pekla, kde uvidím umučené duše a nízké, temné úrovně. Pokud jsem trochu citlivý, musí mi to dělat nedobře. Na duši člověka to však působí negativně i tehdy, když si to neuvědomuje.“

 

Jak jít tedy za harmonií? Když bychom dali sami sebe do prostředí o několik úrovní nádhernějšího a krásnějšího, budeme se nejenom lépe cítit, ale vznikne v nás možná – u někoho nevědomá, u někoho více vědomá – touha být lepším: „Protože ucítíme-li něco lepšího, co nás přesahuje, přirozeně to směřuje naši pozornost ke kráse, čistotě, ušlechtilosti. Proto má smysl obklopovat se – ať už doma nebo v práci – krásným. Musím si vždy rozmyslet, jestli půjdu na koncert, kde je text písní, i když v cizím jazyce, plný hrubých negativních slov; nebo půjdu místo toho na koncert, po kterém se budu vznášet. A to není o nějaké esoterice. Že by člověk někam ulítl. Je to jen o tom, že naladil svoje nitro na to krásnější. A čím je duch krásnější, tím je i lehčí a světlejší a my to i jakoby fyzicky pociťujeme, jako bychom měli o pár kilo méně.“

Vnímejte hudbu i svou pokožkou

Pokud chceme začít hudbu vnímat nově a mít z jejího poslechu co největší zážitek, Tomáš doporučuje zbavit se zvyku poslouchat ji jen pasivně na pozadí při jiné činnosti. Podle něj je naopak dobré si při poslechu hudby udělat pohodlí, nejlépe si nasadit na uši sluchátka a vnitřně se správně na poslech naladit (nastavit): „Jsou lidé, kteří tóny nebo hudbu jakoby vidí. Ve vyšších úrovních jsou tón a barva jedno. A i když to my všichni tak zatím nevnímáme, můžeme se tomu působení zkusit otevřít. To znamená například zavřít oči a dovolit, aby přicházely barvy, obrazy. Vplynout do toho. Ideální je, když hudbu vnímáme celým tělem. Když ji necháme působit přímo na pokožku. Tyto jemné vibrace mají velikou sílu.“

Více se o léčivém působení zvuku můžete dočíst na stránkách www.harmoniezvuku.cz.