Přivoňte si k životu – Aromaterapie

aromaterapie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Každý život začíná prvním nádechem… Co při něm cítíme? Jaký asi ten život bude? Co nám přinese a na co se můžeme těšit? Život a čich k sobě neoddělitelně patří, o tom ví každý živočich své. Je to jasná prvotní směrovka našeho vykročení, ukazující bezpečnou cestu. Vůně nás pak na ní provázejí na každém kroku. Tu první, vůni maminky, pozná každé mládě. A následují další a další, vedou nás. Vůně dobrého jídla je pro nás magnet pro výživu těla. Vůně partnera nám napoví, zda je to ten pravý. Vůně jara je začátek nových příležitostí…

JAK VNÍMÁME DECH

Málokdy si vůbec uvědomujeme, že dýcháme. Zkusme to na chvíli. Zastavme se a jen pozorujme. Dýcháme hladce, uvolněně a hluboce, s pocitem klidu a lehkosti? Nebo nás život tlačí ke zdi? Ve strachu a stresu dýcháme slabě, nepravidelně a mělce, ztrácíme dech… i čich. Přirozeností života je zdravé, dravé a hravé tělo. A v takovém těle je dech klidný, uvolněný, hluboce okysličuje buňky, přináší nadhled i svobodu. Voní sebevědomím, pokojnou silou, odvahou, důvěrou, laskavostí a vírou v dobré zítřky. Navraťme do svého života hluboký dech. Zklidní naše nitro, zbystří smysly. A my pak dovedeme lépe ochutnat, uvidět, slyšet, pohladit… a nechat se bezpečně vést. Naučme se „nově“ si přivonět k životu, tedy rozpomenout se na plný stav zdraví, psychické rovnováhy a pokojného bytí. Dopřejme sílu uzdravení svému tělu i duši! A povolejme k tomu vůně esencí života! Díky nim vstoupíme na zapomenutou a zaprášenou cestu k vědomému dechu, kterou nám otevírá aromaterapie.

NOVÁ CESTA

Příroda miluje rovnováhu a pomáhá člověku opět ji nalézat. Je připravena být nám na dosah, kdykoliv se k ní obrátíme, otevírá svoji tichou a moudrou náruč k našemu přijetí. A když jí to dovolíme, je vždy ochotná podělit se s námi o všechny své dary, ať už je to třeba živá strava, nebo léčivé byliny. Jsou zde pro naše přirozené zdraví, pro každého, kdo to jemné volání uslyší. Můžeme je využít na nekonečně mnoho způsobů: jako výživu, zábaly, koupele, masáže, obklady, čaje, maceráty, masti, tinktury… V jednom vzácném „šuplíčku“ z této cenné nabídky jsou pro nás připraveny také rostlinné esence – éterické voňavé oleje s duší rostlin. A o nich bude dále řeč…

CO JE AROMATERAPIE?

Aromaterapie je jemný, neobyčejně účinný a propracovaný terapeutický systém, který využívá vůně rostlinných esencí u mnoha našich tělesných a duševních neduhů. Jako podpora i nezbytná prevence.

ESENCE

Esence, jinak též éterické nebo esenciální oleje, jsou velmi subtilní vonné látky, které se získávají z malých žlázek nacházejících se uvnitř nebo na povrchu rostlin, většinou procesem nazývaným destilace. Najdeme je v nepatrném množství nejen v listech a květech, ale také v plodech, míze, kůře, větvičkách i kořenech. Protože jde o nejvíce koncentrovanou formu účinných látek, které lze v rostlinné říši dosáhnout, jejich zpracovávání je nesmírně náročné. Každá esence vykazuje vysokou bioaktivitu a obsahuje široké spektrum, zpravidla stovky velmi účinných složek. Díky svému výjimečnému působení esenciální oleje podporují fyzické a psychické zdraví. Přinášejí pomoc a pohlazení pro tělo i duši. Obnovují harmonii v našem životě a umožňují nám prožívat jej naplno a s radostí.

JAK SE DOSTANOU DO NAŠEHO TĚLA

Aromaterapie využívá pro působení esencí na lidský organismus tři hlavní vstupní brány: čich, inhalaci a pronikání přes kůži. Čich je nejprimitivnější ze všech našich smyslů a je spojen s některými z nejstarších a nejhlubších částí mozku. Když dýcháme, molekuly esencí procházejí nosem ke specializovaným nervovým buňkám – receptorům, zvaným olfaktorické neboli čichové neurony. Jejich nervové impulzy putují přímo do limbického systému, části mozku, která se nejvíce zabývá přežitím, instinkty a emocemi. Mezi oblíbené způsoby využití aromaterapie patří inhalace, která je zvlášť vhodná pro oblast dýchacího systému. Esence vstupují do plic a jejich látky zde mohou působit. Druhotně procházejí do krevního řečiště a jsou roznášeny po celém těle. Molekuly esencí jsou dostatečně malé, aby mohly pronikat kůží. Procházejí epidermis (horní vrstvou kůže), dosahují dermis (hlubší vrstva kůže) a do krevních cév, což jim umožňuje cirkulovat ke všem oblastem těla.

TŘI ÚROVNĚ PŮSOBENÍ

Esenciální oleje svými účinky podporují nejen náš fyzický organismus, ale podporují harmonizaci a vyrovnávání psychiky a současně jsou také připravené být pro nás neuvěřitelně prospěšnými a příjemnými duchovními průvodci. Protože člověk není jen tělo, má i svoje pocity, nálady, emoce a rozpoložení, duševně se vyvíjí… Aromaterapie uchopí celý tento „balíček ingrediencí“ a vytváří z něj sladěný, celistvý obraz.

• Tělo

Esence podporuje tělo, regeneraci buněk, zvýšení odolnosti, podporují každou skulinku orgánů, tkání, krve i pokožky. Nabídnou nám citlivé a přirozené řešení kosmetických problémů:

» podporují imunitní systém
» napomáhají detoxikaci těla
» podporují dobré prokrvení tkání
» celkově podporují obranyschopnost a tělesnou kondici

• Psychika

Esenciální oleje napomáhají vyladit psychiku, zklidnit bouři emocí, pozvednout nás ve chvíli oslabení a vyhoření, uvolnit napětí, rozpustit stres a nalít novou chuť do života. Jednotlivé silice nebo jejich směsi přispívají k :

» uvolnění a relaxaci
» zklidnění
» povzbuzení
» osvěžení
» harmonizaci těla i duše

• Duše

Vědomé vnímání přirozených a čistých vůní a intuitivní výběr esencí přispívá k nalezení smysluplné cesty vlastním životem, po které pak můžeme jít bezpečně, doslova „rovnou za nosem“. Esence jsou cenným společníkem a průvodcem našeho duševního vývoje i duchovního růstu. Pomáhají nám:

» odkrýt uložené vzpomínky a zpracovat je
» milovat svůj život, o(d)pustit minulost a prožívat přítomnost
» nalézat skryté otázky a odpovědi na to, kdo jsme a kam jdeme
» každá esence má pro nás příběh, její osobitá vůně v sobě nese své schopnosti, témata, způsoby rozpomínání…

Esence je podstata, základ, voňavá „duše“ rostliny. Malá kapka s velkolepým talentem. Dovede odkrývat mnohá skrytá tajemství a přinášet úlevu do našich životů.

SYLVIE KRÁLOVÁ

zdroj: www.energy.cz