Přírodní látky na jaře podporují imunitu

imunita a doplnky stravy na jare

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

I když se blíží mílovými kroky léto, stále jsme ještě v jarním období. Nicméně vždy platí, zejména s přicházející sezónou dovolených, že je dobré posilovat svou imunitu.

Na trhu je velké řada doplňků, obsahujících jednu nebo více složek, které tvoří přírodní látky – vitamíny, minerály, enzymy, extrakty z léčivých rostlin nebo hub a dalších podobných ingrediencí, které přispívají k posílení imunitního systému. Jej jich neuvěřitelné množství, v tomto článku bych se rád zmínil o čtyřech, které se objevují v přípravcích velmi často: Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá), Echinacea purpurea (třapatka nachová, rudbekie), Acerola (barbadoská třešeň, Malpighia glabra) a Cordyceps sinensis (housenice čínská).

Reishi

Jedná se o dřevokaznou houbu z čeledi Ganodermataceae. Co je typického na Reishi je velký hladký (kruhový nebo oválný) klobouk. Ten má nezaměnitelnou lesklou barvu, která se mění s věkem houby. V mládí je špinavě žlutá a posléze s rostoucím věkem přechází přes červenohnědou až kaštanově hnědou.

Ganoderma lucidum obsahuje celou řadu látek, které jsou někdy obecně označovány společným názvem biologicky aktivní látky. K hlavním z těchto látek náleží obsažené polysacharidy (složené cukry) a tzv. triterpenoidy. Rovněž obsahuje značné množství antioxidantů, alkaloidy, steroly (ergosterol a jeho deriváty nebo beta sitosterol), mastné kyseliny, vlákninu, vitaminy, enzymy nebo adenosin (nukleosid). Z minerálů a stopových prvků můžeme v Reishi nalézt železo, mangan, hořčík, měď, zinek či vzácné germanium.

Obsaženým terpenoidům je přisuzován protizánětlivý účinek. Mezi nejvýznamnější terpenoidy náleží kyselina ganodermová a lucidenová.

Reishi působí příznivě na stav imunitního systému. To je dáno obsahem zmíněných polysacharidů, které jsou strukturně podobné beta glukanům. Působí podle názoru odborníků nejen imunostimulačně, ale také imunomodulačně. Je zajímavé, že obsah germania spojují někteří vědci s protinádorovým účinkem, jiní zmiňují, že podporuje imunitu. Obsažené polysacharidů mají podobné působení jako polysacharidy beta-glukany, takže výrazně posilují nespecifickou imunitu. V japonské a čínské medicíně je tento prvek označován jako analgetický (tlumící bolest) a okysličující.

Často se kombinuje s dalšími rostlinami nebo houbami (ostropestřec mariánský, čaga, shiitake, hlíva ústřičná, rakytník lékařský, korálovec ježatý, hnojník obecný a další).

Echinacea

Mezi velmi oblíbené léčivé rostliny patří třapatka (rudbekie) nachová, ještě více známá pod obvyklým obchodním názvem Echinacea (latinsky Echinacea purpurea). Je to mohutná, vytrvalá rostlina. Její květenství připomíná svými, řekněme “bodlinami” bodliny ježka, po němž dostala rodové jméno Echinacea.

Jako rostlinná droga se z ní používají kořen, listy i nadzemní části rostliny. Princip jejich působení na podporu imunity spočívá v tom, že stimulují fagocytózu (fagocytóza je schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice, mikroby či poškozené buňky).

Je řazena do skupiny přírodních látek označovaných jako tzv. adaptogeny. Adaptogeny, volně řečeno, napomáhají, se adaptovat na nestandardní podmínky, ve kterých se člověk ocitá. Může se jednat o stres, zvýšenou fyzickou námahu, ale také o rekonvalescenci po nemoci či případy, kdy jsme vystaveni zvýšenému riziku napadení ze strany virové či bakteriální infekce.

Echinacea se doporučuje užívat při prvních příznacích nachlazení a měla by se dále užívat sedm až deset dnů. Jako možné nežádoucí účinky je možné uvést alergie na tuto rostlinu, gastrointestinální potíže, sucho v ústech, ústní vředy a nespavost

Acerola

Acerola je označení pro plody malpígie lysé (Malpighia glabra), též označované jako barbadoská třešeň. Je to hustý keř nebo strom, který může dorůst až výšky šesti metrů.

Má jemně žlutavé chlupaté větve a světle růžové až červené květy. Plody jsou zploštělé kulovité peckovice se třemi zřetelnými žebry, které mají velmi vysoký obsah vitamínu C, který přispívá k normální funkci imunitního systému

Dále obsahuje vitamín A, B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová), vitamín E, minerály a flavonoidy (vitamín P neboli rutin a hesperidin). V tradičním lidovém léčitelství v původních oblastech se acerola využívala již dříve. Kyselé plody se jedly při nachlazení, kašli, při průjmech, úplavici a onemocnění jater.

V doplňcích stravy se můžeme setkat s acerolou jako standardizovaným práškem a tyto přípravky jsou někdy označovány jako přírodní forma vitamínu C. To je důležité, protože v přírodě se obvykle vitaminy vyskytují v komplexu dalších látek, které zlepšují jejich vstřebatelnost a umocňují jejich následnou využitelnost. Praktická poznámka: plody aceroly se musí rychle zpracovat, protože již po třech již nemusí být k užitku.

Cordyceps

Houba Cordyceps sinensis (housenice čínská) je vlastně cizopasník, který se vyskytuje v horských oblastech Číny a Tibetu. V letním období vystřeluje spory, které napadají hmyz, na jehož těle pak cizopasí.

Housenice čínská má všeobecně regenerační působení, a i ona by se dala vlastně zařadit mezi adaptogeny. Z přírodních látek obsahuje glukany a nukleotidy, které posilují imunitní systém. Posilují ho tak, že tím, že zesilují fagocytózu a aktivity fagocytujících buněk – granulocytů, monocytů, makrofágů a dendritických buněk.

V tradiční čínské medicíně se využívá jako přírodní antibiotikum, neutralizátor různých jedů, antioxidant a také jako stimulant lidského těla a ducha. Dále se nasazuje v případě nemocí jako je nachlazení, zánětech dýchacích cest, močových cest, podpora obnovy jater a ledvin nebo při onemocnění srdce a cév. Rovněž po