Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V případě zlomenin kostí je možné celkovou léčbu doplnit užíváním vybraných přírodních látek. K nejvýznamnějším patří vápník, hořčík, vitaminy D a K2. V přírodní medicíně je oblíbené například také mumio.
Vápník je pro děti a dospívající mládež nezbytný pro normální růst a vývin kostí, naopak pro starší ročníky společně s vitamínem D je důležitý pro prevenci osteoporózy (lidově “řídnutí kostí”). Vápník také přispívá k normální srážlivosti krve, normální činnosti svalů, funkci nervových přenosů, k normální funkci trávicích enzymů. Dále se podílí na procesu dělení a specializace buněk. Je potřebný pro udržení normálního stavu kostí a zubů.
Vitamin D není jedna látka, jedná se o souhrnný název pro látky, ze kterých organismus vytváří hormon kalcitriol, který zásadně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu v našem těle. Jeho význam je v účasti při resorpci vápníku a fosforu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Oba tyto prvky jsou nepostradatelné pro stavbu kostí. Proto je dostatek vitamínu D3 důležitý pro to, abychom měli pevné a silné kosti.
Hořčík hraje důležitou roli v řádově stovkách nejrůznějších reakcí v metabolismu lidského těla. Je součástí mnoha enzymů podílejících se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA.
Nedostatek hořčíku rovněž zhoršuje metabolismus některých dalších minerálů, zejména draslíku, fosfátů, vápníku, ale i sodíku. Pokud se naruší při nedostatku hořčíku vstřebávání vápníku, vápník se neabsorbuje a shromažďuje se v měkkých tkáních, což způsobuje artritidu.
Vitamín C ovlivňuje tvorbu kolagenu tím, že se podílí na metabolismu aminokyselin, konkrétně hydroxylysinu a hydroxyprolinu (tzv. hydroxylace lysinu a prolinu). Kolagen je skleroprotein, extracelulární, ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základní stavební hmotou pojivových tkání. Tvoří pojivo v kůži, šlachách, chrupavkách a kostech. Kolagenové choroby, tj. choroby charakteristické patologickými či degradačními formami kolagenu, postihují např. srdce, cévy, svaly a kůži. Samotný kolagen hraje důležitou roli i při stárnutí organismu.
V případě vitamínu K2 je důležité si ho nesplést s jeho známějším “bratříčkem”, vitamínem K1.
Zatímco K1 je využíván především pro srážení krve a jeho hlavním orgánem působení jsou játra, K2 hraje důležitou úlohu v nekoagulačních dějích, a to v metabolismu a mineralizaci kostí, v buněčném růstu a v metabolismu buněk cévní stěny.
Nejdůležitější funkcí vitamínu K2 je zajištění pohybu vápníku v organismu. Prakticky tento vitamín podporuje ukládání vápníku v kostech a zubech a napomáhá odstraňovat vápník z míst, kde jej nechceme, jako jsou arterie. Vitamín K2 dále aktivuje bílkoviny kontrolující růst buněk, a tím může ochraňovat před vznikem nádorů. V prevenci má význam jako prevence osteoporózy. Obecně platí, že vitamín K2 je nezbytný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny.
V případě jeho kombinace s vitaminem D platí, že Oba tyto dva vitamíny mají synergický účinek, což znamená, zjednodušeně řečeno, že jeden podporuje toho druhého a naopak. Pro náš organismus je důležitý jejich příjem v biologicky dostupné formě. Jako nejlepší prevence osteoporózy je obvykle doporučováno užívání vápníku v kombinaci s vitaminem D3.
Mumio je obecně řazeno mezi adaptogeny, takže posílí organismus při problémech, ať už je to nemoc, či zranění, nebo stres. Jeho působení je opravdu komplexní. Podporuje nespecifickou imunitu a obranyschopnost organismu, pomáhá při hojení zlomenin, vykloubenin (všeobecně podporuje regeneraci tkání) a podobně, při onemocnění horních cest dýchacích, při paradentóze, únavě, posiluje kosti, pokud jsou křehké, a pomáhá i při zánětlivých procesech v organismu. Také pomáhá při bolestech zubů, je vhodná také při nechutenství, zlepšuje paměť, soustředění a duševní výkon, má pozitivní vliv na vlasy a v řadě dalších případů. Již odedávna se používal v tradičním lidovém léčitelství při léčbě zlomených kostí. Pozor – používá se pouze zevně, zejména ve formě mastí nebo gelů. Pomáhá při léčbě srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů i pohmožděnin. Jeho hlavním význam je v zevní aplikaci. Používá se ve formě obkladů při krevních podlitinách, zánětu žil, chronických onemocněních, při dně nebo i křečových žilách. Pomáhá při srůstání zlomených kostí i hojení ran, otoků, vředů, výronů i pohmožděnin. Kostival podporuje tvorbu hojivé tkáně, ale, zdůrazňuji (!), neměl by se používat na hluboké či komplikované rány, protože urychluje povrchové hojení než se rána stačí zhojit uvnitř, což může vést k tvorbě abscesů. Je důležité vědět, že mumio obsahuje stopy včelího jedu, takže pozor si musejí dát lidé alergičtí na včelí produkty.