Příroda je první doktor, člověk je druhý (Paracelsus)

cm bylinky hmozdyr 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Základní informace o antihomotoxické terapii alergických nemocí. Náš obranný systém se soustředí na rozpoznání a vyloučení každé látky, která je cizí tělu. Obranné mechanismy se vyvíjely přes milióny let. Posledních 100 let lidstvo vytvořilo něco kolem 15 miliónů nových chemických sloučenin. A dnes známe asi 150 000 substancí, které mohou způsobit alergii.

Náš obranný systém se soustředí na rozpoznání a vyloučení každé látky, která je cizí tělu. Obranné mechanismy se vyvíjely přes milióny let. Posledních 100 let lidstvo vytvořilo něco kolem 15 miliónů nových chemických sloučenin. A dnes známe asi 150 000 substancí, které mohou způsobit alergii. Jasným následkem tohoto explozivního nárustu nových látek je, že náš obranný systém je často vyburcován až k hranici svých možností, aby splnil svou úlohu.

Ve svých ordinacích vidíme nejenom chronicky nemocné pacienty, ale také mnohem více pacientů s alergiemi. Tento fakt si všichni uvědomujeme a všude se píše o ekologii a také o zdravém životním stylu. Teoreticky to všichni známe.

Ne všem těmto vnějším faktorům se dá vyhnout zdravým životním stylem a přírodní léčbou a navzdory tomu se v těle hromadí tzv. homotoxiny = lidské jedy. Homotoxikologie znamená nauka o lidském jedu. Antihomotoxická léčba je aktivita zaměřená na vylučování lidských jedů.

Snahou této léčby je bránit dalšímu vystavování se jedům. Již tento krok často stačí k zastavení dalšího zhoršování chronické nemoci. Nemoc se projevuje příznakem, například bolestí, zarudnutím, zánětem. To je nepříjemné a přirozeně na ně reagujeme, nechceme aby byly, obtěžují nás, zastavují nás v činnosti.

Na rozdíl od alopatické (klasické) medicíny, považuje přírodní medicína takové fyzické příznaky za hodnotné obranné procesy těla a snaží se je nepotlačovat, ale podporovat.

Hans -Heinrich Reckeweg, zakladatel homotoxikologie, říká: Oheň zánětu konzumuje homotoxiny. Považuje zánět za pomocníka našeho těla, pomocí kterého se tělo chce opět dostat do stavu zdraví.

Navzdory tomuto poznání se nekriticky používají antiemetika – léky proti zvracení, léky proti průjmu, léky proti zánětům, léky potlačující imunitu a antibiotika a další.

Zvláště používání antibiotik vede k trvalým změnám v lidském imunitním systému, hlavně v prvních čtyřech letech života. Zastavíme infekci, ale pro obranný systém jsme neudělali nic. Naopak, zastavili jsme ho v jeho vývoji. Navíc tím nebyla odstraněna příčina, nebyl zastaven přísun homotoxínů (např. dítě dál chodi do školky) a je pak otázkou času, kdy se znovu objeví další nemoc, zánět apod. A proces se opakuje – dostáváme se do bludného kruhu.

Dokud neprovedeme čisticí terapii, nemůžeme dosáhnout uzdravení.

Pokud budeme studovat strukturu a vývoj našeho obranného systému, přijdeme na to, že všechny obranné mechanismy vznikají v jednom společném typu mezenchymálních buněk.

Tyto původní obranné buňky se nacházejí v mezenchymálním systému pojivové tkáně.

Je to ten samý systém, kam tělo skladuje své toxiny. A nyní si můžeme jasně vysvětlit proč chronické vystavování toxinům může způsobit trvalé poškození obranného systému a proč antihomotoxická medicína vždy klade důraz na mezenchym – čisticí terapii.

Zdravá pojivová tkáň je zárukou trvalého zdraví a neporušené obranné systémy jsou nezbytné pro vyhnutí se např. alergickým reakcím.

Co znamená alergie?
Alergická reakce je mobilizace lidských všeobecných obranných sil na kontakt s cizí látkou. Alergické reakce stále více považujeme za běžné, protože dnes jsme běžně vystavováni velkému množství toxinů. Alergie také znamená , že lidský obranný systém je celkově přetížen. Proto je nadějné, když přistoupíme k léčbě alergie detoxikací homotoxinů.

Pro léčení chronických nemocí je nezbytné, aby pacient nebyl dále zatěžován stresory a také aby současně dostával specifickou detoxikační terapii.

K tomuto účelu jsou zvlášť důležité následující orgánové systémy:
1. Játra/ žlučník
2. Ledviny
3. Lymfatický systém
4. Gastrointestinální systém (žaludek, střevo)

Antihomotoxické prostředky jsou vyrobeny homeopatickým způsobem, uplatňují se při stimulaci obranných mechanismů, při čištění mezenchymu.

Tyto prostředky by měly být podávány během celého procesu, a to nejméně 6 týdnů. Během této léčebné péče by mělo být zajištěno, aby pacient byl stále udržován ve zdraví dietním opatřením a zvýšeným pitným režimem. Je doporučován příjem 2 litrů vody za den pro ženy a 3 litrů za den pro muže. Vhodné jsou vody s nízkým minerálním obsahem, což je nejlepší pro vázání toxinů a jejich následné vyloučení.

Senná rýma
Sezonní problém může být úspěšně ovlivňován hyposenzibilizační léčbou. Kromě aplikování stále se zvyšujících dávek alergénů mimo pylovou sezónu je doporučována hyposenzibilizace homeopaticko – antihomotoxická, která může být aplikována také v průběhu sezóny.

Alergické astma
Léčba alergického astmatu je podobná jako u senné rýmy. Astmatické potíže jsou často kombinovány s chronickou sinusitidou a opakovanými bronchitidami. V takovém případě hraje léčba výše uvedenou trojkombinací významnou úlohu. Astma má být léčeno nozodami.

Potravinová alergie
Ty nejsou tak často vidět, aspoň ne s klasickými příznaky. Na potravinovou alergii, spíše potravinovou nesnášenlivost, často ukazují jiné příznaky: únava, podezření na infekci, vegetativní poruchy, neklid, ekzém. Vedle specifické dietní léčby je vždy rozhodující detoxikační terapie.

Neurodermatitis
Dnes je neurodermatitidou postiženo 10 % našich dětí. Prvním projevem neurodermatitidy je mléčná krusta. 70 % atopických pacientů má pozitivní rodinnou anamnézu s různými atopickými nemocemi. Kromě genetické predispozice nacházíme u atopiků zvýšenou hladinu IgE a sníženou úroveň T – lymfocytů. Neurodermatitida je velmi často spojována s kvasinkovou a bakteriální infekcí, a proto mikrobiální diagnostika a mikrobiální léčba je vždy nezbytná. Použijeme homeopatické léky, nozody, orgánovou terapii a autohemotarapii a později můžeme také použít urinoterapii.

U alergických nemocí hrají důležitou roli antioxidanty. Aplikace vit. C, vitaminu E a betakaroténu je velmi doporučováno a nezapomínáme ani na stopové prvky Zn a Se.