Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Není snadné se v dnešním technickém světě vracet k přírodnímu způsobu života. A setkáte-li se s člověkem, který změnil svůj život, odešel z civilizace někam do přírody ve snaze žít podle přírodních zákonů, bývá v očích ostatních lidí „divný “. Vzdát se civilizace není lehké. Proto se lidé z měst alespoň stěhují na venkov, pořizují si chalupu, chatu, zahradní domky, aby byli alespoň o víkendech v přírodě. Někteří vytvářejí podle podmínek ve své blízkosti alespoň malé ostrůvky přírody. A někteří mně také své zkušenosti posílají. Jsem tomu rád a nechci si to nechat jen pro sebe, proto níže uvedu některé jejich myšlenky.
Stává se trendem pěstovat na zahradě, předzahrádce či balkóně okrasné i užitkové rostliny, byliny, léčivky. A nadělají i parádu.
Vezměte si už jen pažitku o Velikonocích, jak dokáže ozdobit stůl, když do ní vložíte malovaná vajíčka a zajíčky. A pěkný květináč se zelení vždy umocní atmosféru.
Byliny, zelenina i ovoce na malé ploše
Někdy použijete bazalku, petržel, mátu, jindy třeba i rajčata různých druhů nebo jahody! Zkuste si je zasadit do truhlíku… Je totiž pohodlnější sklízet je ve stoje u zábradlí balkónu než v předklonu ze záhonu. A má to i jednu výhodu, květináč či truhlík můžete před náhlou nepohodou počasí třeba na půl dne uklidit domů…
Šišák
A pak je tu třeba bylina, která v podstatě vypadá jako ozdobná květina, ale jejích příznivých účinků je odedávna využíváno. Jedná se o šišák bajkalský (scutellaria baicalensis). Šišák kvete kalíškovitými modrofialovými květy. Patří mezi vytrvalé byliny a u nás kvete obvykle koncem léta a na podzim. Potřebuje pouze slunce či alespoň polostín a suchou, dobře propustnou půdu.
Z jeho účinků se ví např. o schopnosti zastavit krvácení a snižovat vysoký krevní tlak. Je také využíván jako antirevmatikum, hlavně ale při ošetřování chorob nervového původu. Zkvalitní spánek a uklidní mysl, regeneruje a mírní deprese. Často je nabízen ve formě čajů, tinktur, tabletek.
Pokud se vrátíme k domácímu pěstování, semena šišáku se vysévají koncem března do truhlíků, ven se rostlinky dávají až v polovině května, kdy je tepleji… Pokusme se koupit a zasít semena včas, ať nám může tato bylina zdobit balkón již zjara…
Rozchodnice
Ze semen se dá vypěstovat i další obdivuhodná bylina, rozchodnice růžová (rhodiola rosea). Říká se jí také ´zlatý kořen´ a má mnoho společného s rostlinou žen-šen, pouze se snáz pěstuje. Je k dostání např. na výstavách skalniček a k pěstování potřebuje opět jen slunné stanoviště. Pak už zdobí zlatavou či hnědočervenou barvou skalky, na nichž se tak pěkně vyjímá.
Její tonizující účinky jsou známy přes čtyři sta let. Rostlina zvyšuje pracovní výkonnost, regeneruje organismus po infekčních onemocněních, intoxikacích, fyzických i psychických traumatech. Užívá se i při horečkách, ošetřuje prý i žaludeční a některé gynekologické choroby. Aktivuje funkci štítné žlázy, umí také zvyšovat krevní tlak. Vyčerpanému člověku umí přípravek z rozchodnice růžové přivodit spánek, navrátit chuť k jídlu, psychicky uklidnit.
Připravuje se z ní extrakt, ale pozor – vařením se účinné látky byliny ničí. U nás je ale k sehnání v podobě
- produktu, který obsahuje i zázvor (extrakt z oddenku / kořene), hřebíček vonný (extrakt z květů), anýz obecný (extrakt z plodů), mátu peprnou (extrakt), celer bulvový (extrakt z plodu), již zmiňovaný šišák bajkalský (extrakt) a bazalku kvetoucí (extrakt z natě). Dokáže v této kombinaci extraktů čistit organismus, likvidovat v těle nežádoucí alkohol, blokovat účinky těžkých kovů a napomáhat jejich vylučování z těla jakožto odpad. Také umí neutralizovat „volné radikály“, které by jinak mohly způsobovat řadu poruch a chorob. Jak již bylo zmíněno, tato kombinace extraktů dokáže i regulovat krevní tlak.
Někdy mají názory čtenářů tendenci radit k léčení, protože jsou nadšení výsledky užívání svých receptů, ale to nemůže být směrodatné, protože ta bylina, která pomůže jednomu, nemusí stejně účinkovat na druhého. Pro užívání se proto doporučuje konzultace s lékařem, který vás zná, dovede posoudit vaši situaci a může se lépe vyjádřit k užívání té či oné byliny.
V každém případě děkuji za sdílení zkušeností našich čtenářů.
MUDr. P. Šácha