Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V poslední době se přetřásá v denících, na internetu a obecně v médiích, že žijeme v hektické době a že naše těla jsou přetěžována chemikáliemi, a tak je logické, že bychom se měli všichni detoxikovat nebo, jak Němci v překladu hovoří, „odjedovat se“.
Jenže mnohým lidem už není tak jasné, co vlastně taková detoxikace znamená. Domnívají se, že asi půjde o použití nějakého prostředku, který detoxikaci provádí. Orientují se podle výrobního názvu produktu, který obsahuje slůvko …detox apod. V extrémním případě, kdy je tělo skutečně napadeno jasně definovaným jedem, lékaři nasadí protijed nebo jej chemicky neutralizují a z těla odstraní: Ano, v takovém případě se jedná o skutečnou detoxikaci a ta patří na specializovaná pracoviště.
Myšlenka, že nevhodná látka se má neutralizovat, navázat – absorbovat a vyloučit, je správná. Ale nejprve by měla nastat tzv. příprava na detoxikaci. Je nutno si uvědomit, že tělo má ve svém programu přímo zabudované mechanizmy detoxikace a provádí je vlastně neustále. Týká se to jater, ledvin, střev, lymfatického systému. Pak nejpřirozenější detoxikace, nejlevnější a nejbezpečnější je ta, která podporuje tyto systémy ve své činnosti.
Nemusíme tedy podávat žádný prostředek, ale musíme provést ve svém životě zásadní kroky změny. Játra jsou největší detoxikační továrnou, to ona musí likvidovat alkohol, syntetické sloučeniny a sloučeniny, které vznikají v těle při biochemických procesech. Takže člověk, který se chce detoxikovat, má přestat pít alkohol, kouřit, užívat chemické prostředky, má volbu, zda může nahradit chemické léky přírodními, ženy mají volbu, zda budou či nebudou užívat hormonální antikoncepci… Pokud přestaneme játra přetěžovat, učiníme tím vlastně svůj první krok k detoxikaci. Takto odlehčená, méně zatěžovaná játra pak začnou pracovat na detoxikaci sama.
A co ledviny? Jak pijeme, co pijeme, kolik pijeme tekutin za den? Jestliže mají ledviny něco vylučovat, potřebují k tomu pravidelně přísun vody. Detoxikaci podpoříme, pokud zvýšíme pitný režim a budeme pít vodu, která se co nejvíce blíží vodě z přírody. Tedy bez chemie, bez bublinek, bez přísad, pokud možno s pH blízkému neutrální hodnotě.
Největším detoxikačním orgánem je ovšem tlusté střevo. Položme si nyní otázku: Jak se daří našemu střevu? Máme pravidelnou stolici? Měla by být každé ráno po probuzení… Jaká je peristaltika, jaké je složení stravy, obsahuje dost vlákniny? Je ve střevu symbióza nebo v něm probíhají procesy kvasné, hnilobné? Velkou pozornost tedy musíme věnovat péči o střevo: úpravě stravy, dennímu režimu. Zdravé střevo detoxikuje samo.
Lymfatický systém našeho těla tvoří dokonalou kanalizaci. Bez ní by žádná detoxikace nemohla probíhat. Je závislý na svalové aktivitě. To znamená, že když se sval nehýbe, lymfa stojí a detoxikace neprobíhá. Pokud chceme detoxikovat, musíme se i hýbat.
Zlepšeme uvedené poměry, pak je docela možné, že si tělo provede detoxikaci samo. A pokud přesto chceme použít i nějaký přírodní …detox…, pak celý proces proběhne zdárně a bez komplikací. Pokud si neprovedeme dokonalou přípravu na detoxikaci, pak použití detoxikačního prostředku proběhne s jistým zhoršením zdravotního stavu. Je to logické, protože se uvolněné toxiny nemohou dostat z prostoru těla ven.
Zkusme dát našemu organizmu možnost, aby si mohl detoxikaci provést i sám. V době tradičního masopustu to půjde podle staleté lidové moudrosti snadněji.