Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Představte si svět, kde se ničím neplýtvá, nic se nevyhazuje, vše je využito a zrecyklováno. Přesně takový se snaží každým svým krokem vytvořit v Preserve. Neobyčejné firmě, kterou v roce 1996 založil Američan Eric Hudson. A právě v jeho osobě začíná ta výjimečnost
Eric totiž už jako malý nejraději trávil čas v přírodě. Venku byl nejšťastnější dítě pod sluncem. A svět přírody ho nepřestal inspirovat a fascinovat ani v dospělosti. Po kariéře ve financích a poradenství ho zvídavost zavedla až ke studiu recyklačního systému. Z touhy chránit životní prostředí se tak pomalinku zrodila myšlenka výroby udržitelných produktů. A ne jen tak ledajakých..
Tři v jednom: 100% recyklovaný plast, kvalita a krásný design
V Preserve mají od začátku silnou vizi a filozofii. Všechny produkty vyrábí výhradně ze 100% recyklovaného plastu. Žijí společenskou odpovědností, ochranou přírody a udržitelným chováním. Jsou to zapálenci, kterým není jedno, jak naše masová produkce a spotřeba ovlivňuje život kolem nás i celou planetu. Řídí se principy reduce – reuse – recycle. Tedy redukovat spotřebu, znovu využít a recyklovat.
Jednou z hlavních zásad firmy proto je, aby jejich produkty vydržely co nejdéle. V dnešním světě různých kazítek v elektronice a odfláklých výrobků produkovaných hlavně pro zisk je to skoro zázrak.
Nejspíš právě díky výborné kvalitě, funkčnosti a nádherným barvám se značka stala tak známou a celosvětově oblíbenou. Od zubních kartáčků přes škrabky na jazyk, holící strojky či kompostovatelná brčka se dostala až k nádobí. Kromě štětinek kartáčků, břitů holítek a brček je vše do poslední molekuly recyklovatelné a recyklované.
Jestli totiž Preserve v něčem opravdu exceluje (samozřejmě kromě vysoké kvality a krásného designu), tak je to maximální využitelnost všech dostupných zdrojů. Svůj recyklační proces dotáhla k dokonalosti. Jak
Gimme 5 – plácneme si?
Eric (a jeho tým) už od začátku spolupracoval se zubaři, vědci a inženýry. Začal tak budovat propracovaný recyklační systém, dostal se k těm správným recyklačním zdrojům a vyvinul první krásný a praktický kartáček. Dokonce v průběhu let v Preserve nabádali svoje zákazníky k vracení použitých kartáčků zpět, k další recyklaci. A ti je rádi posílali a posílají dodnes. Jenže to Preserve nestačilo. A tak ve spolupráci s podobně smýšlejícími partnery vymysleli projekt s názvem Gimme 5. Skrze ten od spotřebitelů, prodejců a recyklačních firem sbírají a znovu využívají už jednou použitý plast – výhradně však polypropylen. Ten v recyklaci výrobci zatím málo využívali, přitom pro opětovné použití je tento materiál jako stvořený. Je totiž zdravotně nezávadný a neuvolňuje žádné nebezpečné chemikálie jako Bisfenol-A (BPA) nebo ftaláty. Většinou se z něj vyrábí obaly potravin. Označení Gimme 5 v sobě navíc nese vtipný dvojsmysl. Výraz gimme 5 (neboli “give me five”) znamená v angličtině jednak “plácneme si” a jednak souvisí s číslem 5, kterým se označuje polypropylen, a z tohoto pohledu se tak dá spojení chápat jako “dej mi 5ku” (čili pobídka k tomu, aby lidé do Preserve nosili tento typ plastu). Díky tomuto sofistikovanému projektu si tak dnes můžete koupit kartáček nebo misku, na jejichž výrobu byly použity kelímky od jogurtů, másla, sýrů, plastových příborů nebo už jednou použité výrobky Preserve. Vše z lokálních zdrojů přímo v Americe. |
A proč je recyklovaný plast v kurzu?
Plast je v dnešním světě mnohdy užitečnou, zároveň však hodně problematickou, surovinou. Nejen, že se získává z ropy, neobnovitelného zdroje, jehož těžba a zpracování je pro Zemi obrovskou zátěží. Ale navíc se s ním lidstvo ještě nenaučilo rozumně zacházet. Hromady plastů dnes končí na skládkách, kde se obtížně rozkládají (až stovky let) nebo v mořích a oceánech, kde škodí živočichům a zpětně se dostávají i do naší potravy.
A právě proto má recyklace plastu velký smysl. Má zásadně menší vliv na životní prostředí, než výroba z nového (panenského) plastu. Kromě prevence znečištění přírody však recyklace šetří i zdroje. V Preserve spočítali, že při výrobě jejich produktů ušetří v průměru 50 % všech souvisejících zdrojů. Konkrétně to dělá minimálně:
-
46 % energie
-
48 % uhlí
-
54 % vody
-
64 % emisí skleníkových plynů
-
75 % ropy.
A jak k těm číslům došli? Skrze detailní průzkum (tzv. LCA – life cycle assessment), který bere v úvahu celkový dopad jejich produktů na životní prostředí. Od získávání primárních materiálů přes výrobu, prodej, doručení k zákazníkovi až po jeho likvidaci formou skládkování, spálení nebo recyklace.
Podnikání jako síla pro konání dobra
Jenže to by nebylo Preserve, kdyby nešlo ještě dál.
V roce 2011 se značka stala členem B Corp. Tato certifikace je v byznysu něco jako Fair Trade v obchodu s kávou. Celosvětová iniciativa B Corporation totiž definuje principy moderního environmentálně a sociálně zodpovědného přístupu k podnikání.
Společnosti, které jsou jejími členy, tyto principy ctí a konají veřejné dobro. Jejich cílem totiž není jen vlastní zisk, jak bývá obvyklé, ale také zisk všech ostatních stran, včetně nás, spotřebitelů. Tyto firmy nechtějí být nejlepší na světě, ale nejlepší PRO svět. Dnes je v rámci B Corp sdruženo více než 2 100 společností z 50 zemí světa a 130 různých odvětví.
Certifikace tak pomáhá nám, konečným zákazníkům, poznat značky, které se skrze své konání snaží o změnu k lepšímu.
A Preserve je právem jedna z nich. Dýchá totiž za lepší svět. A je to znát. V každém výrobku najdete nejen preciznost, krásu, hravost, barevnost, ale taky otisk myšlenky, kterou to všechno začalo a která firmě dodnes koluje v žilách – pomoci zmírnit škody způsobené průmyslovou dobou skrze produkty, které jsou úžasné a zároveň znamenají menší zátěž pro Zemi.
Značek s velkým srdcem jako je tato potřebuje naše planeta daleko víc. Díky za ni.
Produkty z recyklovaných plastů Preserve naleznete v naší nabídce.