Překonejte strach: afirmace a detoxikace!

cm strach

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jistě se mezi námi najde celá řada „nebojsů“, ale pokud bychom se podívali hluboko do jejich duše, až někam do 13. komnaty, zjistili bychom, že přeci jen nějaký ten svůj strach ukrývají… Jedná se totiž o zcela přirozenou emoci, která může být dokonce i přínosná. V opačném případě je dobré naučit se pracovat se strachem, aby nám nezačal vládnout…

Strach může být trvalý, vtíravý a do jisté míry vlastně chronický, anebo nás mohou přepadat náhlé ataky, například když jdeme k zubaři. Na zdraví má horší dopad trvalý, svíravý strach. Tato emoce totiž zatěžuje především ledviny, jimiž se dál do těla šíří negativní, patologická energie. Vznikají emoční bloky a v takto oslabených místech se pak mnohem snáze usazují toxiny, kterým se z těla nechce ven.

Lehká forma strachu je naopak prospěšná – pomáhá nám nastavit mantinely, rozsvěcet pomyslné kontrolky, které nás upozorní, že dál už bychom zajít neměli. Je to tedy emoce, která nám ubližuje, ale také nás zachraňuje, probouzí v nás pud sebezáchovy.

Jak překonat strach?

V první řadě si neustále opakujte: jsme to my, kdo řídí svůj život. Jsme to my, kdo produkuje myšlenky. A jsou to naše myšlenky, které spouští emoce. To my si volíme, jak se budeme cítit. Jakmile pocítíte strach, zkuste ho definovat. Nalézt jeho zdroj. Klidně si všechno sepište, alespoň budete mít lepší přehled a můžete se ke svým strachům kdykoli vracet (ne proto, abyste si je připomínali, ale proto, abyste s nimi mohli pracovat).

  • Odosobněte svůj strach! Až najdete zdroj svého strachu, zkuste se na celou situaci podívat jako divák, sledující film v kině. Získáte tak zcela nový pohled na celou situaci a možná objevíte i nová řešení…
  • Opakujte si afirmace. Afirmace jsou kouzelné formulky, které mají obrovskou moc. Vymyslete si vlastní povzbudivé věty a hesla… Opakujte si je v mysli a noste je u sebe napsané na kousek papíru. Opakujte si je tak dlouho, dokud nezačnete cítit, jak strach odchází. Soustřeďte se jen a jen na ně.
  • Vyzkoušejte také některá z meditačních cvičení nebo speciálně navržená živlová cvičení, zaměřená na jednotlivé emoce a orgánové okruhy, v nichž tyto pocity sídlí. V knize Jak zvládat emoce pomocí obrazů živlů od Ing. Vladimíra Jelínka naleznete spoustu užitečných článků o našich emocích. Dozvíte se, kde sídlí, jak se vyvíjejí, který orgán v těle oslabují i jak se jich jednou provždy zbavit.
  • Se strachem dokáže zatočit také cílená detoxikace. Pojem „emociální toxiny a psychotoxiny“ není ničím novým. Ostatně – očistou duše se zabývali již zakladatelé tradiční čínské medicíny nebo budhismu.

Příklady afirmací proti strachu:

  • Nevolím obavy, volím sílu. V situacích, které mi nahánějí strach, zůstávám silný.
  • Beru své strachy jako příležitost k osobnímu růstu.
  • Přijímám své strachy jako svou součást a rozhoduji se s nimi pracovat.
  • Můj strach je pouze záležitost mé mysli. A já ho z mysli pouštím pryč…

Nic špatného mne nečeká. Všechno je v pořádku.