Pokožka je plátno lidského těla

skin e1591956707370

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Největší orgán lidského těla s rozlohou cca 1,5 m2. Má tři základní vrstvy – pokožku, škáru a podkožní vazivo. Tloušťka se pohybuje od 0,4 mm na uchu do 4 mm na zádech. Řeč je o kůži, orgánu oddělujícím náš vnitřní svět od vnějšího.

Funkce kůže

Základních funkcí kůže je přibližně osm. Patří mezi ně především ochrana. Díky kůži do těla neproniknou škodlivé látky ani UV záření. Důležitou roli hraje tento orgán ve vnímání tepla, chladu či bolesti. Pomáhá nám také udržovat teplotu v těle prostřednictvím cév a vylučováním potu. Tuk
v podkožním vazivu plní funkci zásobníku a izolace. Kůží se vylučuje mnoho chemických látek skrze mazové a potní žlázy. Kůže plní také funkci estetickou a komunikační. Její barva dokáže vypovědět mnohé o psychickém stavu člověka. Nejsvrchnější vrstvou kůže je pokožka.

Neomylný indikátor

Pokožka tvoří vodotěsný obal lidského těla. Obsahuje čtyři
hlavní druhy buněk, a jelikož je vidět a lze si na ni sáhnout, je
plátnem lidského těla. Přemýšleli jste někdy o tom, proč zrovna na palci se vám udělala bradavice? Proč se na zádech v oblasti ledvin objevila světlá krupička? Proč zrovna na břiše máte vyrážku? Podle TČM má místo výskytu kožních problémů úzkou spojitost s procesy v těle. Reakce orgánu, krve, uložené emoce či stres vlastně vybublají na povrch. Pokud budeme umět číst z plátna našeho těla, můžeme mu lépe porozumět a pomoci tím sobě.
Uvádím zde několik příkladů výskytu kožních problémů a jejich souvislosti dle TČM:
» Bradavice na palci u nohy souvisí s našimi myšlenkami. Poukazuje na nerovnováhu mezi hlavou a srdcem, tedy mezi rozumem a citem.
» Zčervenání či pupínky na pokožce lícních kostí indikují snížený tok energie skrze dráhu plic. Pro zlepšení je dobré si uvědomit, jak máme nastolený poměr mezi nádechem a výdechem čili mezi přijímáním a dáváním.
» Suchá, červená pokožka na loktech značí nerovnováhu v játrech. V loktech jsou uložené emoce a kožní problém naznačuje, že je máme v těle neprojevené.
»Pupínky na břiše nám sdělují, že máme nestrávené strachy, prožitky, stresy a emoce. Pupínek se nejčastěji objeví v okolí orgánu, který nám chce něco sdělit.
» Strie dávají najevo naši nepružnost, nepřijímání změn do našeho života. Alespoň malou změnou stereotypů dopřejete kůži pružnost a strie se mohou zlepšit.
» Po saunování můžete na některých částech těla pozorovat červené skvrny. Tato místa žádají o vaši pozornost a péči. Například skvrny na kolenou vypovídají o snížené funkci ledvin čili o oslabených vztazích.

Pokožka v roli vztahové

Pokožka obsahuje tzv. Merkelovy buňky neboli čidla hmatu. Nejvíce je jich na prstech, v ústech a na hlavě. Hlazení pokožky představuje jeden z důležitých komunikačních nástrojů. Hlazení nám může být příjemné, lechtat či být odpudivé. To vše má svůj význam. Zkuste se hladit na různých místech a pozorujte, co cítíte. Pak se nechte hladit například od partnera a opět sledujte, zda pocity jsou stejné nebo úplně odlišné. Dotek je často důležitější než slova. Místo vyslýchání, proč někdo pláče, bývá lepší ho pohladit, podpořit a obejmout. Hlazení uvolňuje napětí, stres, vyplavují se do krve hormony štěstí. Dokáže tišit bolest, uzdravovat a dávat naději. Hlaďme se, dotýkejme se sami sebe a druhých! Naučme se doteky dávat a také přijímat. Nebojme se také někomu říct, ať na nás nesahá. Kůže má paměť a každý trpěný dotek zanechává stopy na těle i na duši. Učme své děti nejen matematiku a fyziku, ale také jaký význam má dotek a pohlazení po vlasech. Pokožka je to první, čeho se dotkne novorozeně. Neexistuje žádný lék, žádná rada ani žádné metody, které dokážou dát více než „obyčejný dotek“. Starejme se o svou kůži, nezapomínejme na ni. Pokud jí dáme péči, péčí se nám odmění. Bude krásná, projasněná, pružná, sametová, voňavá. Radost si na ni sáhnout.

Péče o pokožku

Přírodní kosmetiku naleznete zde.