Počet lidí s nefunkčními ledvinami roste

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Za posledních deset let se podle statistik v České republice zvýšil počet pacientů, kteří potřebují hemodialýzu, tedy čistění krve z důvodu nefunkčnosti ledvin, o neuvěřitelných 46 %. Podobný trend pozorují i lékaři na Svitavsku a Blanensku.

„Zatímco v roce 2001 se léčilo tři sta sedmdesát devět pacientů na milion obyvatel, v roce 2010 se jedná už o pět set padesát čtyři pacientů na milion obyvatel. Je to závratný nárůst,“ popisuje vedoucí lékař Stanislav Šurel z boskovické hemodialýzy a dodává, že onemocnění ledvin je skrytá nemoc s bez-bolestivými příznaky, což vede mezi lékaři k pojmenování tichý zabiják.

Každý desátý Čech má nemocné ledviny, ale neví o tom. Příznaky jsou totiž velmi obecné a samotné ledviny nebolí. Pokud člověk trpí bolestí kloubů, únavou, přibírá na hmotnosti a má problémy s krevním tlakem, měl by se nechat vyšetřit co nejdříve. Přitom stačí otestovat krev a moč, aby lékaři zjistili možné ledvinové onemocnění.

Mýtus: onemocnění ledvin se projevuje na podzim

Onemocnění ledvin není závislé na ročním období, projevuje se celoročně. Nejvíce náchylní jsou diabetici, lidé s vysokým krevním tlakem, kuřáci a obézní lidé. „Lékař může zdravotní stav pacienta ovlivnit z deseti procent, zbytek je na něm samotném. Často stačí dbát na prevenci a chodit na pravidelná vyšetření. Bohužel tyto jednoduché rady lidé nevnímají,“ varuje nefrolog Stanislav Šurel, který se onemocněním ledvin zabývá víc jak sedmnáct let a vede dialyzační léčbu a vyšetření pacientů na Nefrologické ambulanci a dialýze v Boskovicích.

Třetina lidí zjistí ledvinové onemocnění až při selhání ledvin

Možné ledvinové onemocnění lze zjistit z laboratorních testů krve a moči. „Zjišťujeme přítomnost bílkoviny v moči a také vyšetřujeme množství kreatininu. Tato látka vzniká ve svalech a je vylučována ledvinami. Její hodnoty v krvi pacienta odpovídají funkci jeho ledvin,“ popisuje doktor Šurel. Jednoduché vyšetření nebolí a hlavně vám prozradí mnohé o zdravotním stavu.