Pitulník žlutý, skvělá ledvinová záležitost

pitulník e1590131387456

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tato zářivě žlutá bylinka mě letos skutečně uchvátila. Na sběr je sice náročnější, nicméně, chcete-li podpořit zdraví svých ledvin, zcela jistě se na ni vydejte. Poznáte-li hluchavku, máte vyhráno, neboť pitulník je vlastně takovou žlutou hluchavkou, která roste hojně, ve vlhkých lesích, křovinách a příkopech, rumištích, zastíněných vlhkých místech, věrně doprovázena kopřivou. Což mne včera při sběru opravdu velmi pobavilo. Chceš-li mne trošku mít, je třeba zdolat žahavé trichomy všudypřítomných kopřiv. Nejčastěji dorůstá výšky zhruba 30 centimetrů, za příznivých podmínek se však může ještě více povytáhnout, a to až na úctyhodných 60 centimetrů. Vstřícné listy jsou uspořádány křížem, květy sedí v paždí listů. Sbíráme list i květ. Léčivka kvete v dubnu až květnu, v horských oblastech pak později. Rostlina je medonosná, v přírodě ji obvykle opylují čmeláci, taktéž si na ni rádi smlsnou drobouncí šneci.

Léčivou bylinou je taktéž hluchavka bílá, která kvete od května do října a rovněž roste jako plevel při cestách, rumištích, železničních náspech. Sbírají se listy, zvláště pak květy. Když se během dne vypijí dva šálky čaje, hluchavka pomáhá při menstruačních obtížích a onemocnění pohlavních orgánů žen. Tento druh hluchavky pročišťuje krev, odstraňuje nespavost, nervozitu.

Vrátíme-li se však zpátky k pitulníku, květy a listy bylinky se využívají při podobných těžkostech, zvláště pak při špatném odchodu moče, pálení při močení, těžkých onemocněních ledvin a při vodnatelnosti srdce. Květy lze použít taktéž při poruchách trávení, při tuberkulóze krčních uzlin a při kožních vyrážkách. Za tímto účelem pijeme jeden šálek čaje dopoledne. Při vředech a křečových žilách pomohou obklady z čajového výluhu.

Maria Treben, známá rakouská bylinářka, doporučuje kúru z pitulníku starým lidem, trpícím obrnou močového měchýře, prochladnutím močových cest, zánětem ledvin. Zde se snažíme upřednostnit sedací koupel z této bylinky. Při svraštění ledvin a při připojení umělé ledviny má nejlepší účinek směs ze stejného dílu pitulníku, svízele syřišťového, zlatobýlu.

Způsoby užívání pitulníku žlutého

Nálev

  • 1 vrchovatá čajová lžička na 250 ml vody

Bylinku spaříme a krátce vyluhujeme.

Obklady

  • 3 vrchovaté čajové lžičky na 500 ml vody

Spaříme, krátce vyluhujeme. Do výluhu namáčíme obklad, přikládáme jej teplý.

Sedací koupel

Použijeme 4 lžíce sušené rostliny, kterou svaříme v pěti litrech horké vody. Odvar nalijeme do vany, dopustíme teplou vodou, tak, aby to bylo příjemné. V lázni posedíme 20–25 minut. V případě obtíží praktikujeme 2-3 x do týdne.

Čajová směs

Smícháme stejný díl pitulníku, svízele syřišťového a zlatobýlu. Použijeme jednu vrchovatou čajovou lžičku směsi na 250 ml vody, spaříme.

Tinktura

5 vrchovatých lžic čerstvých květů zalijeme 500 ml 60% pálenky, macerujeme zhruba 6 týdnů, následně přecedíme, užíváme na každý kilogram 1 kapku, celkové množství vydělíme třemi, užíváme ráno, v poledne a večer.

Na pitulník je možné vyjít si do lesa, v tomto případě si vezměte rukavici, alespoň tedy na jednu ruku, kterou budete přidržovat okolní kopřivy. Rostlinku lze také zakoupit v podobě semínek, případně, nasbírat si květ a ten pak rozesít po zahrádce, na místě určeném pro bylinku.

Držím pěsti, pokud se pro bylinky nadchnete a vyrazíte ven na objevné vycházky. Příroda již intenzivně kvete, voní, bzučí a brouká, nicméně, ještě stále je čas se do ní ponořit, plout a užívat všeho, co do dalekého podzimu nachystá a svými dlaněmi rozeseje, vyživí. Bylinky jsou mocné, dokážou nás uzdravit.

V článku jsou použity informace z knihy:

Treben, Maria. Zdraví z boží lékárny. Nakladatelství DONA, 2014. 88 str. ISBN 978-80-7322-173-7.