Pilonidální sinus

cm pilonidalni sinus

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na žádost našich čtenářů a také v souvislosti s dotazy naší poradny zde ve stručnosti podám základní informace k tomuto onemocnění. U pilonidálního sinu se jedná o podkožní dutinku, ústící na kůži v oblasti mezi špičkou kostrče a anální oblastí. Protože obsahuje zbytky chlupů nebo kůže, nazývá se tento jev podle latinského překladu hnízdo chlupů (pilonidalis). Místem výskytu však mohou být i jiné části těla, např. podpaží, pupek ad.

Příčina a projevy

Sinus pilonidalis může být vrozený (dermoidní cysta), nebo se objeví až během života třeba zarůstáním chlupů pod kůži. Kůže a podkoží na něj reagují jako na cizí těleso, snadno dojde k infekci, tvorbě granulační tkáně, začnou se utvářet fistuly, nebo se vytvoří abscesové ložisko, vyplněné hnisem. Místo postižené pilonidálním sinem bolí, okolní kůže je zarudlá a z dutinky vytéká na kůži hnis. Proces může být podporován jiným zánětem, zvýšeným pocením, nedostatečnou hygienou, sedavým zaměstnáním, nebo takovými aktivitami, při nichž je zvýšený a dlouhodobý tlak na kostrč.

Typickým postiženým je obézní mladý muž, tmavý, s hustým ochlupením. Onemocnění se vyskytuje také u žen v souvislosti s nástupem puberty, hormonální aktivity, celkovým sklonem k folikulitidě, tj. k infekčnímu zánětu vlasového váčku, jenž může vzniknout všude tam, kde z kůže rostou vlasy či chlupy. Je pozorována také rodinná predispozice.


Diagnostika

Diagnózu většinou stanovuje chirurg, protože pacient, kterého trápí sinus pilonidalis, navštíví převážně chirurga. Většinou není těžké určit tento sinus už na první pohled.


Léčba

Rozlišujeme tzv. akutní projev, při němž je přítomen zvětšující se zánět, hnis, kultivačně nalezena patogenní bakterie. Tehdy je třeba dutinu chirurgicky otevřít, vyčistit, vyplachovat antibiotickým roztokem, drénovat, vysušit, nechat zahojit.

Ovšem v případě recidiv, a ty lze očekávat, bude potřeba komplexního chirurgického ošetření, jež má za cíl plastickou operací celé místo odstranit. V tomto případě volí specialisté z oboru plastické chirurgie individuální postup.


Dodatek

Jednou věcí jsou skutečnosti genetické, konstituční, anatomické, které nemůžeme úplně ovlivnit. Ovšem druhou věcí jsou skutečnosti, které situaci napomáhají, a ty se dotýkají životního stylu, nadváhy, kouření, nedostatečné hygieny, situací, kdy je tělo vyčerpáno, stresováno, a takové skutečnosti každý jedinec, kterému byl sinus pilonidalis diagnostikován, ovlivňovat může; je v jeho moci, zda se nemoc spustí.

V naší poradně provádíme rozbor situace s cílem pojmenovat ty příčinné řetězce, které mají souvislost s nepříjemným stavem sinu pilonidalis, a ukázat, co má dotyčný změnit. Je v programu prozkoumat imunitu, hormony pacienta, schopnost detoxikace těla prostřednictvím funkce jater, ledvin, střeva, dále psychiku, sociální zázemí. Takže zásah chirurgický – ano, ale současně s ním je nutná zásadní změna životního postoje.