Piercing a jeho rizika

cm opalovani3

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

S blížícím se létem mnoho dívek a mladých mužů touží po propíchnutí a ozdobě některé své části těla neboli po piercingu. Předtím, než si necháte své pupky, obočí či nosy protnout náušnicí, seznamte se s riziky těchto akcí. Pozor na infekci!

Prvním a nejčastějším rizikem je možnost získání infekce. Již při samotném výkonu hrozí infekce z rány, proto je lepší nechat si piercing provést ve zdravotnickém zařízení nebo v salónu, který má k této činnosti oprávnění a jehož vybavení odpovídá hygienickým normám. Daleko větší hrozbou než obyčejná infekce v ráně je nákaza virem žloutenky typu B a C, nebo dokonce nákaza virem HIV.

Není od věci také poznamenat, že přítomnost těchto ozdob klade zvýšené nároky na osobní hygienu, neboť na povrch náušnic se nejen v uších ukládá hojný kožní maz. Aktuální je tento problém zejména u ozdob přítomných v oblasti genitálu.

Další rizika
Při provádění chirurgických zákroků je nutné tyto ozdoby odložit. Také při rentgenovém vyšetření není vhodné mít piercing na sobě. Mohlo by dojít k diagnostickým problémům spojeným se zobrazením náušnic na snímku. Při narkóze by zase mohl při intubaci překážet piercing v jazyku.

Pokud jste žena, měla by jste si rozmyslet piercing bradavek. Může totiž způsobit jizvení mlékovodů a následné problémy při laktaci a kojení Vašeho dítěte. Vzhledem k důležitosti kojení a všem jeho příznivým účinkům na dítě i Vás se nejedná o maličkost.

Závěrem…
Jestli piercing ano či ne, záleží jen na Vás. Lepší je však zvážit rizika a pozitiva s ním spojená.