Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Vápník a hořčík, tak jsou klíčové minerální látky pro naší tělesnou rovnováhu. Jejich deficit nebolí, ale dopad na organizmus může být významný.
Dle celé řady výzkumů se ukazuje fatální nedostatek minerálů a stopových prvků v potravinách vlivem nižší kvality půdy a vyšší užívání zemědělské chemie.
Vápník, hořčík, nebo oboje?
Vápník už dávnou není minerál pro kosti a hořčík ani v nejmenším není jen pomocník na svalové křeče. Naopak jsou tyto 2 minerály klíčové zásadotvorné minerály.
Zásadotvornost není pouze o pH krve a už vůbec ne pouze o zásadovosti moči. Metabolizmus našich buněk, každý pokrm a jeho trávení, ale i zhoršené dýchání a pocity „nedodechnutí se“ jsou cestou do překyselení organizmu.
Úplným vyřazením průmyslově zpracovaných potravin ve prospěch zeleniny a dechových cvičení, tak není problém vybalancovat pH rovnováhu našeho organizmu.
Suplementace + B6?
Druhou možnou cestou je užívání vápníku a hořčíku formou potravinových suplementů. Vhodné je přidání vitamínu B6 (pyridoxin), který zvyšuje vstřebávání hořčíku z naší trávicí soustavy.
Zelené superpotraviny
Myslíme-li to s pH rovnováhou vážně, měli bychom k užívanému vápníku a hořčíku zvážit i přidání zásadotvorných bylin. Patrně každému vyvstanou na mysl zelené potraviny, tedy chlorella, spirulina, nebo mladý ječmen.
Nebo byliny z naší krajiny?
Nemusíme ale hledat jen mezi exkluzivními zelenými potravinami. Stejně dobře nám mohou posloužit pro podporu naši pH rovnováhy naše byliny, jako je například kopřiva, či kořen pampelišky.
Střeva a pH ?
Pokud chceme jít do úplných důsledků stran maximálního účinku na naší pH minerální rovnováhu, tak nás budou zajímat poslední výzkumy střev, a především prospěšných střevních bakterií – náš střevní mikrobiom.
Náš střevní mikrobiom je samozřejmě otázkou ukázkové stravy. Nicméně pokud i Vy čas od času ve střevě hřešíte, tak je dle vědců ideálním řešením pravidelně našim střevům podávat nepostradatelné střevní bakterie – probiotika.
Dříve kralovaly výzkumům prospěšné kmeny: Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Lactobacillus rhamnosus, Streptococcus termophilus, nicméně v posledních 2 letech se ukázal jako nová probiotická vycházející hvězda kmen Bacillus Coagulans (též nazýván Lactobacillus Sporogenes).
Lactobacillus Sporogenes užívali už starověcí Řekové a Římané v podobě fermentovaných potravin.
Klíčovou výhodou tohoto kmene je jeho prokázaná odolnost před žaludeční kyselinou, což je klíčová vlastnost pro správné fungování jakéhokoliv probiotika.
Závěr o pH rovnováze
Vápník a hořčík jsou nezbytné minerály. Kombinace s bylinami, nebo ještě silnějšími bylinné extrakty perfektně minerálům v pH rovnováze sekundují.
Přidání probiotické složky celý pH účinek ještě násobí, protože zvyšuje správné fungování střev a tedy i vstřebávání všech živin.