Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dr. Julian Whitaker
Hormony mohou teoreticky pomoci, ale …
Jedním z dalších způsobů je hormonální substituční terapie. K rapidnějšímu řídnutí kostí dochází po menopauze, kvůli poklesu hladiny estrogenu a dalších hormonů. Bylo jasně prokázáno, že v tomto případě substituční terapie zpomaluje proces řídnutí kostí, zvláště když se k léčbě využívá během prvních deseti let po menopauze. Řada žen je ale naštěstí tak vyděšena z vedlejších účinků klasické hormonální substituční terapie, že o žádných hormonech nechce ani slyšet.
Některé z nich začnou užívat přípravek Evista patřící do skupiny nehormonálních přípravků nazývaných selektivní modulátory estrogenových receptorů (SERM), který na kosti působí podobně jako estrogen, takže zvyšuje kostní minerální hustotu, avšak zároveň blokuje účinek, který má na prsa estrogen, tudíž je chrání před invazivní rakovinou. Bohužel, Evista – stejně jako syntetické hormony – zvyšuje riziko vzniku nebezpečných krevních sraženin, také zvyšuje riziko mrtvice, způsobuje mravenčení a má i další vedlejší účinky.
…ale radějí vyzkoušejte bioidentické
To jsou důvody, proč doporučuji pouze bioidentický estrogen a progesteron. Bioidentické hormony jsou chemicky identické jako hormony, které produkuje lidské tělo a kosti pomáhají chránit stejně efektivně jako běžné hormony, avšak na rozdíl od běžně podávaných hormonálních léků jsou bezpečné a lépe snášenlivé.
Máte i jiné možnosti. Namísto toho, abyste se snažili zvítězit nad Matkou Přírodou, spolupracujte s ní a vyzkoušejte přírodní terapii, která vašemu tělu poskytne přírodní materiály potřebné pro správné fungování vašich kostí. Doporučuji vyzkoušet dehydroepiandrosteron (DHEA). Dehydroepiandrosteron je přirozeným předchůdcem testosteronu, progesteronu a dalších steroidních hormonů. Jako výživový doplněk stravy má velké množství benefitů. V nedávné studii dávali výzkumníci zdravým mužům a ženám, ve věku 55 a více let, 50 mg DHEA denně po dobu jednoho roku. Ačkoliv měl tento výživový doplněk jenom nepatrný vliv na kosti u mužů, v případě žen zlepšil ukazatele kostního obratu a kostní minerální hustotu lumbální páteře.
Nicméně, pro muže můžou být hormony také prospěšné. Ačkoliv muži obvykle ztrácejí méně kostní hmoty a ve vyšším věku než ženy, asi třetina zlomenin kyčlí se vyskytuje u mužů. Fosamax, Actonel i Forteo (parathormon podáván injekčně) jsou léky doporučované pro muže s osteoporózou, já ale svým pacientům předepisuji testosteron, který nejenom, že zvyšuje kostní minerální hustotu, ale navíc má pozitivní vliv také na svalovou hmotu, energii, libido a zlepšuje srdeční funkci.
Vápník a vitamín D: dynamické duo
Každý ví, že vápník a vitamín D chrání kostní tkáně před jejich řídnutím. Vápník je nejhojnější minerál nacházející se ve vašich kostech – vápník jim dává jejich sílu. Vitamín D je nutný ke správné absorpci vápníku ve střevě a k mineralizaci a obnově kostí. Výsledky různých studií ukazují, že vápník a vitamín D společně zlepšují kostní minerální hustotu a snižují riziko zlomenin.
Existuje více druhů vápníku. Vápník malát a vápník citrát se vstřebávají lépe než karbonát vápníku, ale ani karbonát vápníku není tak špatný, jak se říká. Aby se vápník vstřebal co nejlépe, je nutné ho brát několikrát denně s jídlem a s vitamínem D3 (cholekalciferol) formou výživového doplňku.
Doporučená denní dávka vitamínu D je pouze 600 IU, ale mnoho expertů se shoduje na tom, že toto množství je žalostně nedostačující. Já doporučuji minimálně 2000 IU vitamínu D denně. Abyste si byli jisti, že máte dostatečné množství tohoto velice důležitého vitamínu, nechte si změřit hladinu vitamínu D v krvi a dle výsledku si pak přizpůsobte vaší denní dávku vitamínu D. Ideální hladina vitamínu D v krvi je 40-60 ng/ml.
Plný rozsah živin
Vápník a vitamín D nejsou ale v žádném případě jediné potřebné látky. Hořčík je nezbytný k regulaci vápníku a studie ukázaly, že tento minerál má také pozitivní vliv na kosti. Vitamín C je klíčovým hráčem při tvorbě kolagenu, který tvoří další důležitou součást kosti. A stopové minerály jako například křemík, bór a mangan jsou pro zdravé kosti taktéž velice důležité.
Další výživový doplněk mající pozitivní vliv na stavbu a mineralizaci kosti je ipriflavon. Bylo dokázáno, že ipriflavon zvyšuje hustotu kosti a potlačuje její resorpci jak u mužů, tak i u žen. Také zvažte užívání vitamínu K. Tento dlouho opomíjený vitamín zabezpečuje, že se vápník dostane do kostí a zároveň se nedostane do artérií – takže je tento vitamín také slibnou terapií při srdečním onemocnění.
A nakonec je tady stroncium. Tento výživový doplněk nejenom, že zlepšuje kostní minerální hustotu, ale také dramaticky snižuje riziko zlomeniny. Výzkumníci z Belgie nedávno zveřejnili výsledky studie, v rámci které po dobu 5 let pozorovali 5000 žen s osteoporózou. Pozorované ženy braly buď stroncium, nebo placebo. U žen, které braly stroncium, došlo k poklesu rizika zlomeniny kyčle o 43 % a riziko zlomeniny obratle se u nich snížilo o 24 %.
Nezapomeňte na správný jídelníček a cvičení
Správný jídelníček je samozřejmě také důležitý. Jezte hodně listové zeleniny a brokolici, které jsou bohaté na vitamín K, vápník a hořčík. Jezte pouze málo nízkotučných mléčných výrobků a úplně se vyhněte syceným nápojům, protože ty obsahují kyselinu fosforečnou, která odplavuje vápník z kostí. Jezte také hodně libových proteinů. Protein byl považován za důvod řídnutí kostních tkání, avšak nedávné studie dokazují, že opak je pravdou. Proteiny mají pozitivní vliv na zdraví kostí.
Rozhodující vliv má také cvičení. Chůze je skvělým cvičením zabraňujícím řídnutí kostní tkáně, ale v případě, že k řídnutí již došlo, budete muset také posilovat. Kosti reagují na posilování budováním nových tkání. To je také důvod, proč mají těžší lidé nižší riziko vzniku osteoporózy – ti totiž posilují pokaždé, když se zvedají z křesla, nebo také při chůzi. V nejbližším fitness centru si vyberte osobního trenéra, nebo si nakupte video s instrukcemi, jak správně posilovat.
Pamatujte si, že dětství je obdobím rapidního růstu, proto se ujistěte, že vaše děti nebo vnoučata dostávají potřebné živiny. Také je motivujte ke cvičení. Více než polovina kostní hmoty se u žen vytvoří v období dospívání a přiměřené cvičení v tomto období chrání proti osteoporóze v pozdějším životě.