Ovulace

cm ovulace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ovulace je uvolnění zralého vajíčka z vaječníku. Vajíčka během reprodukční části života, která trvá od první menstruace do klimaktéria, postupně dozrávají a uvolňují se. V první polovině cyklu vaječníkový váček neboli folikul ve zralé fázi vylučuje estrogen do místa, kde zraje vajíčko. Vajíčko doputuje do vejcovodu, kde čeká na kýžené oplodnění zhruba 24 hodin.

Ovulace přichází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Celý menstruační cyklus má trvání obvykle 28 hodin. Může se ovšem stát, že může trvat delší i kratší dobu. Někdy je to 21 dní, někdy je to až po 35 dnech. Nicméně cyklus by měl být pravidelný. Dozrálé vajíčko, které se s pomocí luteinizačního hormonu (který je nejprve uvolňován do krve a potom do moči) uvolní a může nastat příprava k oplodnění vajíčka. Prázdný vaječníkový váček se mění ve žluté tělísko, které vylučuje hormon progesteron, který pomáhá udržovat případné těhotenství. Pokud nedojde k oplodnění vajíčka, žluté tělísko zanikne a neoplodněné vajíčko odchází z těla ven s děložní sliznicí jako menstruační krvácení.

Po svém uvolnění je vajíčko schopné oplodnění asi 24 hodin. Pokud v tomto období dojde k pohlavnímu styku, může dojít k oplodnění vajíčka zhruba v rozmezí 24 až 72 hodin. Mužské spermie přežívají až 72 hodin po pohlavním styku, takže celkem vzato, vajíčko může být oplodněno v rozmezí až 3 dny před a 1 den po ovulaci. Během každého cyklu plně dozraje a uvolní se jedno vajíčko. Některé cykly mohou být anovulační (žádné vajíčko se neuvolní), někdy naopak se uvolní více. Uvolnění většího množství vajíček a jejich oplodnění může vést k narození dvojvaječných dvojčat.

V době ovulace stoupá tělesná teplota. Toho se užívá k určení ovulace pomocí měření bazální teploty. Bazální teplotu lze měřit v pochvě, konečníku nebo v ústech nejlépe ráno po probuzení. Hodnota teploty se mění podle pozice v menstruačním cyklu ženy. K zjišťování doby ovulace se používají i ovulační testy.