Opruzeniny u dětí a dospělých

kůže e1573472481969

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Opruzeniny představují nepříjemné, ale poměrně časté postižení kůže jak u dětí, tak u dospělých. Je to kožní onemocnění, které vzniká tak, že se tře o sebe kůže v místech, kde tvoří záhyby (vnitřní strana stehen, podpaží, oblast konečníku, třísla a některé další oblasti).

U malých dětí se vyskytuje v oblasti konečníku plenková dermatitida. K ní dochází tak, že se pleny třou o pokožku, dráždí ji a dochází ke vzniku opruzenin. Roli zde hraje i nedostatečná hygiena nebo nepravidelnost ve výměně plen.

Co je způsobuje?

Na jeho vzniku se může podílet více faktorů. Kůže se dráždí tak, že se tře buď o sebe nebo o oblečení, zejména upnuté. Dalším faktorem, který umožňuje jeho rozvoj, je pot. To je důležité mít na mysli v letních měsících nebo u lidí, kteří se nadměrně potí. Příčinou opruzenin může být i přenos infekce (bakterií, plísní nebo kvasinek, zejména, Candida albicans) na citlivá místa. Na postižená místa se dostane ručníkem nebo při oblékání spodního prádla.

Roli hraje samozřejmě i počasí nebo teplota v místnostech, kde dotyčný pracuje. Poněkud paradoxně může přispět k rozvoji onemocnění také časté mytí, protože dojde k poškození ochranného kožní filmu.

Jaké jsou jejich příznaky?

Nejprve dochází k pálení a zčervenání kůže, která se stává citlivou. Postižená oblast je vlhká (lidově zapařená) a někdy může i mokvat.

Jak se co nejlépe opruzenin zbavit?

Jakmile zjistíme, kde se opruzenina objevila, začneme jednat. Postižené místo osprchujeme, sušíme do sucha. Jakmile uschne, oblečeme si volné a pohodlné oblečení.

Místo je možné mazat některým vhodným krémem, mastí nebo pudrem (zásypem). Samozřejmě postižené místo musí být v suchu a dobře větrané, tzv. musí dýchat.

Jaké jsou konkrétně vhodné prostředky k ošetření postižené kůže?

Masti nebo krémy s obsahem látky calcium panthotenicum

Calcium panthotenicum je sůl kyseliny pantotenové. Je důležitá pro regeneraci pokožky. Pomáhá u hojení ran, jizev a popálenin, podporuje epitelizaci kůže a má protizánětlivý účinek. Někdy se v mastech či krémech kombinuje s močovinou (urea), které váže vodu a zajišťuje hydrataci pokožky a mandlovým olejem (udržuje také vlhkost, zmírňuje projevy svědění a podráždění, vyživuje a zjemňuje pleť). Kombinací těchto látek dochází k dlouhotrvající hydrataci vytvořením ochranného filmu na kůži, který udržuje dlouhodobě vlhkost v pokožce.

Masti se zinkem

Zinek je buď hlavní složkou nebo jednou ze složek mastí určených k péči o podrážděnou pokožku, tedy i u opruzenin. Masti se zinkem zklidňují pokožku podrážděnou třením oděvů. Jsou určené k ochraně a ošetření pokožky v místech, kde dochází k jejímu častějšímu pocení. Je možné ji použít i jako zklidňující, chladivý a ochranný prostředek na již probíhající opary (zejména na noc).

Ošetření opruzenin u dětí

K ošetření opruzenin u dětí se mohou použít i výše uvedené možnosti, ale je k dispozici mnohem více přípravků. Příznivě působí například měsíčkový olej, který přispívá k regeneraci kůže a ke zklidnění kůže při opruzení.

Další přírodní látkou je konopný olej (z technického konopí!). Ten působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně.

Vhodné jsou i různé formy pudrů, které pomáhají ošetřovat citlivou pokožku dítěte a účinně ji chrání před vznikem opruzenin.

Další možnosti

V lékárně je možné si ještě například zakoupit Ondřejovu mast. Ta se používá k potírání suchých, šupinatých ložisek na kůži. Má protizánětlivé a mírně antiseptické účinky, vhodná k péči o kůži se sklonem k opruzeninám.

V případě podezření na kvasinkovou infekci v místě opruzenin můžeme koupit Imazol Plus krém nebo Imazol krémpastu. Tyto obsahují účinnou látku clotrimazol, která působí při kožních onemocněních způsobených kvasinkami nebo plísněmi. Je možné je použít i u plenkové dermatitidy, ale zde bych doporučil jen po dohodě s lékařem nebo lékárníkem.

Jaká je prevence?

Prevence je vcelku jednoduchá, ale je potřeba si ji přesto připomenout. Nosíme prodyšné oblečení, včetně spodního prádla (vhodným materiálem je bavlna).

V teplých dnech nebo po sportu je třeba se vysprchovat a důkladně utřít do sucha. Nesmíme opakovaně umývat citlivá místa, abychom nenarušili kožní ochranný film.