Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Opruzeniny představují nepříjemné, ale poměrně časté postižení kůže jak u dětí, tak u dospělých. Je to kožní onemocnění, které vzniká tak, že se tře o sebe kůže v místech, kde tvoří záhyby (vnitřní strana stehen, podpaží, oblast konečníku, třísla a některé další oblasti).
U malých dětí se vyskytuje v oblasti konečníku plenková dermatitida. K ní dochází tak, že se pleny třou o pokožku, dráždí ji a dochází ke vzniku opruzenin. Roli zde hraje i nedostatečná hygiena nebo nepravidelnost ve výměně plen.
Co je způsobuje?
Na jeho vzniku se může podílet více faktorů. Kůže se dráždí tak, že se tře buď o sebe nebo o oblečení, zejména upnuté. Dalším faktorem, který umožňuje jeho rozvoj, je pot. To je důležité mít na mysli v letních měsících nebo u lidí, kteří se nadměrně potí. Příčinou opruzenin může být i přenos infekce (bakterií, plísní nebo kvasinek, zejména, Candida albicans) na citlivá místa. Na postižená místa se dostane ručníkem nebo při oblékání spodního prádla.
Roli hraje samozřejmě i počasí nebo teplota v místnostech, kde dotyčný pracuje. Poněkud paradoxně může přispět k rozvoji onemocnění také časté mytí, protože dojde k poškození ochranného kožní filmu.
Jaké jsou jejich příznaky?
Nejprve dochází k pálení a zčervenání kůže, která se stává citlivou. Postižená oblast je vlhká (lidově zapařená) a někdy může i mokvat.
Jak se co nejlépe opruzenin zbavit?
Jakmile zjistíme, kde se opruzenina objevila, začneme jednat. Postižené místo osprchujeme, sušíme do sucha. Jakmile uschne, oblečeme si volné a pohodlné oblečení.
Místo je možné mazat některým vhodným krémem, mastí nebo pudrem (zásypem). Samozřejmě postižené místo musí být v suchu a dobře větrané, tzv. musí dýchat.
Jaké jsou konkrétně vhodné prostředky k ošetření postižené kůže?
Masti nebo krémy s obsahem látky calcium panthotenicum
Calcium panthotenicum je sůl kyseliny pantotenové. Je důležitá pro regeneraci pokožky. Pomáhá u hojení ran, jizev a popálenin, podporuje epitelizaci kůže a má protizánětlivý účinek. Někdy se v mastech či krémech kombinuje s močovinou (urea), které váže vodu a zajišťuje hydrataci pokožky a mandlovým olejem (udržuje také vlhkost, zmírňuje projevy svědění a podráždění, vyživuje a zjemňuje pleť). Kombinací těchto látek dochází k dlouhotrvající hydrataci vytvořením ochranného filmu na kůži, který udržuje dlouhodobě vlhkost v pokožce.
Masti se zinkem
Zinek je buď hlavní složkou nebo jednou ze složek mastí určených k péči o podrážděnou pokožku, tedy i u opruzenin. Masti se zinkem zklidňují pokožku podrážděnou třením oděvů. Jsou určené k ochraně a ošetření pokožky v místech, kde dochází k jejímu častějšímu pocení. Je možné ji použít i jako zklidňující, chladivý a ochranný prostředek na již probíhající opary (zejména na noc).
Ošetření opruzenin u dětí
K ošetření opruzenin u dětí se mohou použít i výše uvedené možnosti, ale je k dispozici mnohem více přípravků. Příznivě působí například měsíčkový olej, který přispívá k regeneraci kůže a ke zklidnění kůže při opruzení.
Další přírodní látkou je konopný olej (z technického konopí!). Ten působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně.
Vhodné jsou i různé formy pudrů, které pomáhají ošetřovat citlivou pokožku dítěte a účinně ji chrání před vznikem opruzenin.
Další možnosti
V lékárně je možné si ještě například zakoupit Ondřejovu mast. Ta se používá k potírání suchých, šupinatých ložisek na kůži. Má protizánětlivé a mírně antiseptické účinky, vhodná k péči o kůži se sklonem k opruzeninám.
V případě podezření na kvasinkovou infekci v místě opruzenin můžeme koupit Imazol Plus krém nebo Imazol krémpastu. Tyto obsahují účinnou látku clotrimazol, která působí při kožních onemocněních způsobených kvasinkami nebo plísněmi. Je možné je použít i u plenkové dermatitidy, ale zde bych doporučil jen po dohodě s lékařem nebo lékárníkem.
Jaká je prevence?
Prevence je vcelku jednoduchá, ale je potřeba si ji přesto připomenout. Nosíme prodyšné oblečení, včetně spodního prádla (vhodným materiálem je bavlna).
V teplých dnech nebo po sportu je třeba se vysprchovat a důkladně utřít do sucha. Nesmíme opakovaně umývat citlivá místa, abychom nenarušili kožní ochranný film.