Omega 3 kyseliny pro membrány každé naší buňky v těle

cm omega

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Celý článek spojuje četné poznatky o omega 3 a omega 6 polynenasycených mastných kyselinách.

Na začátek nudná terminologie

Tuky?

Tuky (lipidy) jsou společně s cukry (sacharidy) a bílkovinami (proteiny) třemi základními živinami našeho organizmu.
Lipidy dělíme na tuhé tuky (máslo, sádlo, lůj) a tekuté (především rostlinné) oleje. Toto dělení dle konzistence je snadné, ale do jisté míry nepřesné.

Nasycené a nenasycené tuky?

Další možné dělení tuků, nyní už biochemické, tak člení lipidy na tzv. tuky nasycené, mononenasycené, polynenasycené mastné kyseliny. Pojem mastné kyseliny je opět z chemie, vystihuje chemickou strukturu. Klidně bychom ale mohli pojem mastné kyseliny zaměňovat za slovo tuky. Mastné kyseliny nejsou žádné žíravé kyseliny, ale tělu vlastní molekuly, které mají v chemii jen stejnou „koncovku“.

Co ty nasycené?

Ono slovo nasycené nás též vrací do školních lavic do hodin chemie, kdy nasycené znamená, že molekula tuku obsahuje pouze jednoduché (nasycené) vazby. Tato chemická struktura jí následně dává tuhou konzistenci a zajišťuje násobně vyšší trvanlivost v čase i při kulinářských úpravách.

Mono-nenasycené a polynenasycené

Na druhé straně jsou tuky mono-nenasycené a polynenasycené. To jsou lipidy, které obsahují jednu (mono), nebo více (poly) nenasycených vazeb ve své molekule. Jednoduše můžeme říci, že právě díky těmto nenasyceným vazbám, tak mají tyto tuky při pokojové teplotě podobu olejů. Nicméně tyto nenasycené vazby jsou podstatně choulostivější k okolním vlivům. Proto musíme být obezřetnější při jejích skladování (světlo) i při našem gastronomickém užívání (tepelná úprava).

Tělem nevyrobitelné!

U posledního typu lipidů – u polynenasycených mastných kyselin, se dostáváme k našemu dnešnímu jádru tématu. Potřebujeme tuky? Nemohli bychom se bez nich obejít? Nemohli. O tucích celkově tak můžeme tvrdit, že je na místě střídmost.

Nicméně poddruh polynenasycených tuků (mastných kyselin) je pro naše tělo nepostradatelný, protože si tyto tuky naše tělo neumí samo vytvářet.

K čemu jsou omega nenasycené matné kyseliny

Ve školním opakování nekončíme. Musíme si totiž ještě připomenout, že polynenasycené mastné kyseliny se dále dělí na omega 3 a omega 6. Označení omega 3 a omega 6 jste jistě už z médií slyšeli. Trestuhodný je fakt, že pokud je dnes na potravině napsáno OMEGA, tak usuzujeme, že je zaručeně zdraví prospěšná. To nemusí být vůbec pravda.

Společně jsme si řekli, že polynenasycené mastné kyseliny se dělí dále na omega 3 a omega 6. Omega 6 tuky v našem těle podporují zánětlivé pochody, zúžení dýchacích cest a vyšší krevní srážlivost! Tyto děje naše tělo potřebuje, ale ve správné míře a rovnováze vůči ostatnímu.

Omega 3 tuky naopak snižují zánětlivé reakce, rozšiřují (zprůchodňují) dýchací cesty, snižují krevní srážlivost, zvyšují pohyblivost buněčných membrán a omezují nádorové bujení!

Omega 3 a jejich tajemství syntézy a nepostradatelnosti

Výchozí látkou prospěšných omega 3 lipidů je kyselina alfa linolenová (ALA). Ano, hádáte správně, že tato látka je přítomna v rostlinných olejích lisovaných za studena (zvláště oleji lněném, řepkovém), též v klíčících semenech. Z kyseliny alfa linolenové (ALA) vznikají dvě nejdůležitější omega 3 mastné kyseliny a to eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) kyselina.

Zde je třeba neopomenout výsledky měření, kdy z pouze asi 5-10 % ALA vzniká EPA a DHA, což je bohužel nelichotivý závěr výzkumníků, který znevýhodňuje uvedené přírodní zdroje ALA v porovnání s podáváním přímo kyselin eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA).

Bez EPA a DHA ani ránu

Znáte zkratky EPA a DHA? Jakpak by ne. Tyto látky potřebuje a využije každá naše buňka v těle. Buňky tyto tuky zakomponují do svých buněčných membrán, čímž dojde ke zvýšení plasticity membrány. K čemu to? Membrána s lepší plasticitou je propustnější pro živiny a kyslík. Membrány buněk s dostatkem omega 3 tuků dovedou efektivně přijímat výživu a prospívat.

Že to nic neznamená? Naopak se v poslední době ukazuje, že to může mít naprosto zásadní vliv na naše tělo, především na naší opravdu vytíženou kardiovaskulární soustavu.

Těhotné bez výjimky

Není důležité, jestli nám je 50 dní nebo 50 let. Vždy potřebujeme omega 3 tuky pro správnou funkci našich buněk. Ženám plánujícím otěhotnění a těhotným se doporučuje kombinovat kyselinu listovou právě s omega 3 mastnými kyselinami pro správný vývoj dítěte.

Zdravý poměr omega 6:3

Zdravý prospěšný poměr konzumace omega 6: omega 3 mastných kyselin je 4:1. Dle výzkumů může dosahovat u obyvatel EU a USA tento poměr i neuvěřitelných 50:1 a jen pro zajímavost: V úmrtnosti zaujímají kardiovaskulární choroby 45% mezi všemi příčinami smrti. Například v Japonsku je poměr omega 6:3 v poměru 12:1 a nemoci srdce a cév jsou příčinou úmrtí jen ze 12%.

Chceme-li extrém z téže studie, tak grónští eskymáci měli poměr omega 6:3 kyseliny 1:1 a z příčin úmrtí jsou u nich na vině srdce a cévy jen z pouhých 7%. Může mít správný poměr omega 6 ku omega 3 souvislost se zdravím našeho srdce? To posuďte sami, ale nejsme zdaleka první, kdo si tuto otázku položil.

Výzkum u 11.000 pacientů po infarktu myokardu

Rozsáhla zahraniční studie GISSI-Prevenzione, ve které přes jedenáct tisíc pacientů po infarktu myokardu užívalo omega 3 mastné kyseliny (konkrétně omega 3 EPA a DHA z rybího oleje), přinesla jasnou odpověď: Omega 3 mastné tuky snížily během 3,5 roku sledování u těchto pacientů výskyt kardiovaskulárních příhod.

Tak co máme tedy pro dostatek omega 3 dělat?

Mořské ryby?

Odpověď, že pro dostatek EPA a DHA máme pravidelně konzumovat ryby je sice správná, ale zavazuje nás to k pravidelné konzumaci mořských ryb minimálně několikrát týdně.

Lněné semínko a řepku?

Lze případně denně zařazovat do našeho jídelníčku rozemleté lněné semínko, nebo kvalitní za studena lisovaný BIO řepkový olej, nebo BIO lněný olej? Ano, i to je správně. Nicméně je třeba dodržet zmíněný za studena lisovaný olej pro maximální obsah prospěšných látek v oleji. A BIO kvalitu, protože každodenní konzumací nechceme naše tělo trvale dotovat chemií.

Tablety s omega 3?

Jestli má mysl k těmto stravovacím opatřením pravidelně užívat omega 3 kyseliny v tabletové formě? Nejraději bych řekl, že nemá smysl „cpát“ se tabletami. Ale zpětná vazba klientů nám dává jasnou odpověď, že pokud společně s omega 3 kyselinami EPA a DHA zajistíme i dostatečný příjem dalších důležitých mikronutrientů, jako je vitamín D, minerál vápník, vitamín B12 a prvek železo, tak dostáváme kombinaci, kterou bychom si měli patentovat.

Přidat listovou a B6

Pokud chceme ještě zvýšit účinek, tak je více nežli vhodné zajišťovat našemu tělu ještě každodenní přísun kyseliny listové v aktivní formě vitamínu B6.

Omega 3 pro každou naší buňku

Kombinace uvedených vitamínů působí společně s omega 3 polynenasycenými mastnými kyselinami na udržení si zdravé hladiny cholesterolu a kontroverzního homocysteinu, které mají neoddiskutovatelnou spojitost se zdravím srdce, cév a i prevencí zdravého těhotenství. Ale především omega 3 tuky se začleňují do membrán každé naší buňky, čímž dochází k lepšímu fungování – propustnosti pro živiny a nepostradatelný kyslík u membrány každé naší buňky.

Apel na výrobce a prodejce

Pokud jsme si dnes vědomi, že nedodržujeme dostatečný příjem omega 3 mastných kyselin a dalších uvedených minerálů a vitamínů, tak je více nežli vhodné apelovat na výrobce a prodejce, aby přidali svou ruku k dílu a vytvářeli kvalitní doplňky stravy s EPA a DHA, které nám uvedené látky dodají. Nepochybuji, že by lidé cenící si svého zdraví byli k takovému výrobku lhostejní.