Olej z mořské ryby Engraulis japonicus

sardel e1579167125860

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V doplňcích stravy se můžeme setkat s olejem z mořské ryby Engraulis japonicus. Její český název je sardel japonská. Vyskytuje se na Dálném Východě-v mořích u Číny, Japonska nebo dálněvýchodního území Ruska. Dožívá se věku až 3 let, pokud se jí podaří vyhnout rybářům, protože patří mezi lovné ryby.

Olej z ní je důležitým přírodním zdrojem omega-3 nenasycených mastných kyselin, jódu a vitaminů A, D. Nenasycené mastné kyseliny hrají významnou úlohu v celé řadě životně důležitých pochodů v lidském těle. Mořské ryby jsou jejich nejlepším nutričním zdrojem. Podílejí se zejména na regulaci krevního tlaku a srážlivosti krve, ovlivňují obranyschopnost a metabolismus tuků. Mají protizánětlivé účinky a příznivý vliv na činnost nervové soustavy. Jsou nezbytné pro lidské zdraví, ale tělo si je nedokáže vytvořit – musí být přijaty stravou. Pokud chybějí, je možné u nemocného pozorovat únavu, špatnou paměť, suchou kůži, srdeční problémy, změny nálady nebo deprese.

V rybím oleji jsou dvě tyto kyseliny, označované zkratkami EPA a DHA. EPA je kyselina eikosapentaneová.

Podporuje snížení hladiny cholesterolu, tedy jeho „špatné“ frakce LDL (lipoproteinu, přenášejícího cholesterol s nízkou hustotou) nebo také pozitivně působí v případě kardiovaskulárních nemocí. Zde působí na kvalitu cév, má protizánětlivý efekt.

DHA je kyselina dokosahexaenová.  Je důležitá pro správnou činnost buněčných stěn, oka, nervového a kardiovaskulárního systému. Má velký význam pro paměť a je tím pádem také důležitá u dětí pro rozvoj mentálních funkcí (proto generace dětí dostávaly lžičku odporně chutnajícího rybího tuku – ale nejen z tohoto důvodu).

V mozku je vysoká koncentrace omega-3 mastných kyselin a zdají se nezbytné pro poznávací funkce jako je paměť a výkonnost mozku, také mají vliv i na chování. Odborníci uvádějí, že pokud děti během těhotenství nemají od matky dostatečný přísun omega-3 mastných kyselin (obvykle dostávají dostatečné množství DHA v mateřském mléce), mají zvýšené riziko nervových a očních komplikací po narození.